fbpx

  Dinlerken Dikkati Toplayamama Sorunları

  Öğrencinin dersi dinlerken dikkatini toplayamamasının bir takım nedenleri vardır. Bunlar;

  1. Fiziksel sorunlar:

  Dinleme sırasında aktif olarak kullandığımız organımız kulağımızdır. Hızla gelişen ve değişen dünyamızda gürültü kirliliğinin de arttığı bir gerçektir. Bu nedenle iç kulağımızı tolerans seviyesinin çok üstündeki seslerle devamlı suretle bombardımana tutuyoruz. Bu nedenle kulağımızın işitme oranında kayıplar meydana geliyor. Buda dinlerken dikkatimizin dağılmamsına neden oluyor.

  Sonuç: kulaklarınıza önem verin. Yüksek ses ile temasını mümkün olduğunca azaltın. Bir doktora gidip kulaklarınızda problem olup olmadığını araştırın. Varsa tedavi yoluna gidin.

  Psikolojik danışman arkadaşlarla beraber bir toplantı sırasında bir meslektaşım çok ilginç bir olaya anlatmıştı. Bulunduğu okulda bir öğrencinin öğrenme yetersizliği olduğundan şüpheleniyorlarmış. Çocuğun öğretmeni kesin bu öğrencinin öğrenemeyeceğini ve öğrenme güçlüğü çeken bir okula gitmesinin faydalı olacağını belirtiyordu. Meslektaşım olayı biraz daha araştırdıktan ve mesleki tecrübesinden faydalanarak çocuğu bir doktora götürmenin çok iyi olacağını belirtti ve aileyi ikna ederek çocuğu doktora götürürler. Çocukta önemli derecede işitme problemi olduğu tespit edildi. Yani çocuğun öğrenememesinin nedeni öğrenme güçlüğü çeken çocuk olmasından değil, işitme problemi çeken bir çocuk olmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Bu nedenle kulaklarınıza ve işitme sağlınıza çok önem verin.

  2. Ders Dinleme Dikkatinizi Dağıtan Etmenler:

  Siz dersi dinlerken dikkatinizi dağıtan temelde iki sebep vardır. Bunlar çevre (arkadaşınızın öksürmesi, yoldan geçen simitçinin sesi v.b.) ve düşüncelerinizdir. (şimdi çiftlik caddesinde olsaydım, karşıdaki kızın gözleri çok güzel v.b.)

  Çevresel Etkenlere Karşı: beynimizin insanı hayretlere düşüren, en şaşırtıcı özelliklerinden birisi çevreden gelen sesleri kabul etmeyip geri çevirebilmesidir. Sinemaya çoğunuz gitmişsinizidir. Sinemada bir macera filmi seyrederken beyniniz sadece ona kilitlenmiş bir vaziyettedir. Asla arkanızdaki kişinin mısır cipsi yeme sesini, üç koltuk yanda oturan aşıkların fısıldaşmasını, ön koltuktaki kişinin koltukta rahat edemediği için çıkardığı sesleri duymazsınız. Çünkü beyniniz o an bütün yoğunluğunu o filme vermiştir. Bu şekilde dersi dinlerken de öğretmenin anlattıklarına yoğunlaşabilirsiniz.. bunu beyniniz yapabilir. Dikkatinizi dağıtan sese kendinizi vermektense, duymak istediğiniz sese kendinizi verin. Böylece beyniniz duymak istemediği sesleri otomatik olarak kapatacaktır.

  Egzersiz: iki tane radyo alın ve ikisinin sesinizde aynı düzeyde açın. Belirlediğiniz radyoyu dinlemeye çalışın. Sadece bir radyoyu dinleyin. Öbür radyoyu düşünmeyin bile. Daha sonra radyoda dinlediklerinizin özetini bir kağıda yazın.

  Kendi Düşüncelerinize Karşı: yorgun olduğunuzda veya bir baskı altında olduğunuzda düşünceleriniz sizin dersi dinlemenize engel olabilmektedir. Bu durumda dikkat dağıtan düşünceyi saf dışı bırakmanın en etkili yolu öğrenme durumunu, algılamanın ve anımsamanın azami düzeyde olacağı şekilde organize etmektir. Böylece beyniniz dinlemeye dikkatini verecektir. Dinleme de, anımsama ve dikkat nedeniyle dağılmayacaktır.

  3. Sıkıntılı Olma (İlgimizi Çekmeyen Konular):

  dersi dinlerken dikkat etmemiz gereken bir konu eğer sizin ilginizi çekmiyorsa sınıfta sıkıntı dediğimiz durum ortaya çıkar. Bunun sonucunda zihin hemen dağılır ve derste anlatılanların hepsini unuttuğunuzu görürsünüz.

  sonuç: ilginiz çekmeyen bir konuyu dinliyorsanız o konuya muhalif olun. Onu eleştirmeye çalışın. İyi bir eleştirinin birinci koşulu dikkatli bir şekilde dinlemekten geçer.

  4. Unutmak: bir öğrencinin en çok nefret ettiği ve kendine en çok kızdığı nokta dinlediği dersi unutmasıdır. Öğrenci hem kendi zamanını hem de öğretmenin zamanını boş yere harcadığını düşünür, utanır ve sıkılır.

  Sonuç: unutmayı önlemek için sık sık kendinizle baş başa kaldığınızda dinleme egzersizleri yapın. Ders g,irmeden önce ders ortamını yaşayın. Kendinizi ders karşı motive edin. Ayrıca beyninizin gücünü kullanın. (hafıza teknikleri bölümüne bakabilirsiniz)

  Bu ana öğelerin dışında dinlerken dikkatinizi dağıtan diğer nedenler ise;

  1. Dinleme kısa süreli yoğunlaşmalar şeklinde olur. Dersi dinlerken derse yoğunlaşmış oluruz. Bu yoğunlaşma süresi ortalama 10 – 15 dakikadır. Daha sonraki sürelerde yoğunlaşma kopar. Bir müddet sonra ise tekrar derse yoğunlaşırsınız.

  2. İnsan beyni konuşulandan dört kat daha hızlı düşünür. Buda zihnin konu dışı şeylere kamasına sebep olur.

  3. Dinlerken başka şeylerle meşgul olursanız bu da sizin dinlemeye yoğunlaşmasını engeller.

  4. Dinlerken kendimizi monotonlaştırırsak (not tutmazsak, derse katılmazsak v.b.) Dinleme duyma olayına dönüşür. Bu da anlatılan konuyu anlamamamıza neden olur.

  Yazar: Ahmet YILDIZ
  Kaynak: www.kisiselbasari.com

  Sorularınız İçin: [email protected]

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Çocuklar Dans Ederek Yabancı Dil Öğreniyor

  Amerikaya gelen göçmen kız çocuklarının hızla İngilizce öğrenerek yaşama adapte olabilmeleri...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,418BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  262TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et