Home Psikoloji Çocuk Psikolojisi Disleksi Olan Çocuklar Harfleri Nasıl Görüyor?

Disleksi Olan Çocuklar Harfleri Nasıl Görüyor?

1
1568

Disleksi özellikle “Yerdeki Yıldızlar (Her Çocuk Özeldir)” isimli hint filmiyle dünya gündemine oturan bir öğrenme sorunudur. Disleksi nedeniyle okuma güçlüğü çekenlerin harfleri nasıl gördüğünü biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını merak edenler için Daniel Britton, disleksiklerin harfleri nasıl gördüğünü gösteren bir çalışmaya imza atmış. Kendisi de disleksik olan ve Londra Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde hazırladığı projeyle disleksiye dikkat çekmeyi, farkındalık yaratmayı amaçladığını belirten Britton, “Benim disleksi problemin konuyu tamamen yanlış anlamam” diyor.

Disleksi, akıcı okuma ve okuduğunu anlama sorunuyla kendini gösteren nörolojik temelli bir öğrenme güçlüğü olarak tarif ediliyor. Britton da “Disleksik olarak okumanın nasıl bir duygu olduğunu ve yaşadıklarımızı göstermek istedim” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor:

Bu nedenle, harflerin matbaadaki baskı yüzlerini neredeyse okunamaz bir halde oluşturdum. Bu da disleksik olmayanların okuma hızını düşürdü. Bunu ilk kez yaptığımda bile sonuçtan memnundum. Arkadaşlarıma bu çalışmamı gösterdiğimde ‘Ah evet şimdi anladık’ dediler. Kendimi onlara anlatmaya çalışmakla geçirdiğim onca yıldan sonra bir poster göstermem yetti. İnsanların en nihayetinde bu durumu anlamaları beni çok mutlu etti.” Britton, kendisen yöneltilen “Bu sorunla nasıl başa çıktın, neler yaptın?” gibi soruların ardından Disleksi Farkındalığı Eğitim Kiti oluşturmaya karar vermiş ve öğretmenlerin ve anne babaların konu hakkında eğitim almasını sağlayan, neyle karşı karşıya olduklarını anlamalarını kolaylaştıran bu kiti talep eden okullara göndermiş.

İşte Britton’ın çalışmasından örnekler:

dyslexic-500-x-400__880 Daniel-Britton-Dyslexia__880 Dan-Britton-Dyslexia-compressed-3__880 Dan-Britton-Dyslexia-compressed-2__880 Dan-Britton-Dyslexia-compressed-1__880 Dyslexia-poster-text-black__880 Dyslexia-poster-type__880 before-after-dyslexic-type__880

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here