Doğru İletişim Kurmada Beden Dili Etkisi

  İnsan, beden ve ruh arasındaki ince çizgiyi fark ettiği zaman kendini daha iyi ifade etmeye başlar. Çünkü beden, aslında bir vücuttan çok daha ötedir. Ruhumuzun ve düşünce dünyamızın somut haldeki yansıması olarak da ifade edebileceğimiz bedenimiz, diğer insanlarla iletişim açısından önemli bir rol oynar.

  İnsanlarla iletişim kurmak için kullandığımız duyu organlarımızın yanı sıra, bedenimizin diğer bölgeleri de kendimizi ifade etmek için kullanılabilir. Vücudumuzun hemen her alanını kullanarak kurduğumuz iletişim yeteneğine ‘’ Beden Dili ‘’ denir ve bu dil, iletişim alanında oldukça güçlüdür.

  Beden dili, olumlu yanlarıyla beraber bir takım olumsuz özellikleri de yanında getirir. Çünkü beden dilimiz, hiç olmaması gereken anlarda veya yerlerde bizi ele verebilir. Karşımızdaki insanın bilmemesi gereken bir hissimiz, bedenimizde yaşanan hareketler dolayısıyla ona rahatlıkla aktarılabilir. Aynı durum tersi pozisyonlar için de geçerlidir. Bu durumda beden dilinin bu özelliği, olumlu bir role bürünür.

  Bazı zamanlar, insanlardan öğrenmemiz gereken ya da bilmemizin yarar sağlayacağı durumlar söz konusu olabilir. Bu tür anlarda beden dili bilgisi, bizi farklı ve üstün kılacaktır. Karşımızdaki kişi konuşmasa dahi onun düşüncelerini bedeninden okuyabilir, düşünce ve hareketlerimizi de bunun üzerine şekillendirebiliriz.

  Beden dili, hem iş hayatında; hem de sosyal hayatta bir hayli işimize yarar. İnsanlarla iletişim kurarken daha sağlıklı adımlar atmamıza yarar ve bu durum bizi insan ilişkilerinde başarılı kılar. Özellikle aile ve iş hayatında büyük sorumluluk sahibi kişilerin, beden dilinde başarılı olması gerekir.

  Büyük sorumluluk sahibi olan kişi, gerek kendi düşüncelerini basit bir beden dili tekniği ile karşı tarafa iletebilmeli, gerekse karşısındaki kişinin düşüncelerini beden dili yeteneği sayesinde rahatça anlayabilmelidir. Bu özelliklere sahip kişiler, her zaman toplum tarafından benimsenir ve soyut toplum sıralamasında üst konumlarda kabul edilir.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Doğru İletişim Kurmada Beden Dili Etkisi
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Aşka Düşen İnsanın Beden Dili

  Aşk ateşi közlenip yerini sevgi ve güvene bırakınca, uzun süreli beraberliklerde...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  - BEY N VE HAFIZA - Doğru İletişim Kurmada Beden Dili Etkisi

  İletişimde kalın!

  76,092BeğenenlerBeğen
  189,175TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et