Dünyada Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Kitapçılar

  Yapılan farklı ve güzel işler asla kaybolmaz, elbet mutlaka gün yüzüne çıkarlar. Denizler ötesinde kıyıda köşede kalmış olsalar bile.

  Kitapçı diyince aklınıza alışveriş merkezlerindeki birbirinin aynısı şubeler geliyorsa bir de bunlara bakın:

  1. Alta Acqua Kitapçısı, Venedik, İtalya

  Acqua Alta’nın dışındaki küçük yazıda “Dünyanın En Güzel Kitabevine Hoş Geldiniz” diyor. Gerçekten de öyle olabilir. Dükanın içine adım attığınızda içi kitap dolu, gerçek boyutta bir gondol göreceksiniz. Arkaya doğru ilerleyin ve açık kapıların önündeki sandalyelerden birine oturun. Kanal ayaklarınızın altında ve minik dalgalar siz kitabınızı okurken eşiğe vuruyor olacak.

  Alta Acqua sıradan bir rehber kitapta bulabileceğiniz bir yer değil. Bu sebeple yüzen şehre gelen bir çok ziyaretçi  bu hazineyi görmeden geri dönüyor. Siz onlardan olmayın.

  Alta Acqua’nın Adresi: Sestiere Castello, 5176/B  30122 Venedik, İtalya

  2. Bart’s Kitapçısı,  Kaliforniya, ABD

  1964 yılında kurulan, Bart’s Books kitaplardan yapılmış labirentle çevrili avlusunda limonata yudumlayabileceğiniz, gölgede satranç oynayabileceğiniz veya elma ağacının altında kısa bir hikaye okuyabileceğiniz güzel bir açık alan kitapçısıdır. Burası sadece bir ‘yayıl ve dinlen’ alanı değil, aynı zamanda sanat gösterileri ve haftalık sosyal toplantıların da gelenek olduğu bir kitapçı.

  Bart’s Kitapçısı, 302 W. Matilija St., Ojai, California 93023

  3. Atlantis, Santorini, Yunanistan

  Hiç şüphesiz, Akdeniz’in en güzel adalarından biri ama tam olarak bir İngiliz  kitapçısı için gitmek isteyeceğiniz bir yer değil. İki genç arkadaş, Oliver ve Craig Santorini’de geçirdikleri bir haftanın akşamında şaraplarınu yudumlarken adada bir kitapçı açmaya karar verdi. Santorini’nin beyaz evlerinden birinin bodrum katında bulunan Atlantis Kitapçısı böyle kuruldu. Kitapçı, bu cennet gibi yerde eksik olan tek şeydi, okuyucular ve yazarlar için bir sığınak.

  Yukarıdaki resimde gördüğünüz tahtada “tekrar tekrar okunacak bir kitap” yazıyor.

  Facebook sayfasına giderseniz, buranın bakımsız ve eski bir köy evinden nasıl böyle güzel bir kitapçıya dönüştüğünü görebilirsiniz.

  Atlantis Kitapçısı, Main Marble Road, T.K. 84702 Oía, Kikladhes, Santorini, Yunanistan

  4. Book/Shop, Kaliforniya, ABD

   5. Word on Water, Londra, İngiltere

  Türkçesi “Sudaki Sözler” olan Words on Book belki de listedeki en etkileyici kitapçı. Burası su üstünde yüzen bir ikinci el kitapçısı. Yeri sabit değil, Londradaki kanalda her birinde 2 hafta kalmak üzere Camden Lock, Angel, Hackney and Paddington gibi yerlerde görülebilir.

  Kitaplar genelde halk ve hayırsever kurumlar tarafında bağışlanıyor. O yüzden başka yerlerde bulamayacağınız bir çok kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

  6. Brazenhead Books, New York, ABD

  Bu kitapçının özelliği gizli olması. Michael Seidenberg daha önce Brooklyn’de normal bir kitapçı işletiyordu. Kitapçının kirasını ödeyemeyince Manhattan’daki 3 odalı evini gizli bir kitapçıya çevirdi. Kendisi de en az kitaplar kadar ilham verici birisi.

  7. The Abbey Bookstore, Paris, Fransa

  Paris’teki meşhur turistle dolup taşan The Shakespeare & Co’ya giremediyseniz eşdeğer alternatifi bu kitapçı.

  Kitaplar raflara ve yere yığılmış durumda, hoş bir ışıklandırma ve arka planda çalan jazz müzikle burada bir öğlen harcayabilirsiniz. Ama kimseye bahsetmeyin, turistler burayı da basmasın. 

  8. Books Actually, Singapur

  Bu şık ve güneşli kitapçı Singapur’un eski yerleşim yeri Tiong Bahru’da bulunmakta. Kurucusu Kenny Leck tam bir kitap kurdu ve şimdi de aynı isimle Singapurlu yazarlar için bir yayınevi açmayı düşünüyor.

   

  9. Barter Books, İngiltere

  Barter Kitapçısı tam bir nostalji hazinesi ve çok ilginç bir hikayesi var. Ülkemizde bile her şeye uyarlanan meşhur “Keep Calm and Carry On” posteri aslında 2000 yılına kadar kayıptı. Daha sonra bu kitapçıda eski bir kitabın arasında bulununca tekrar popüler oldu.

  10. Les Bouquinistes, Paris, Fransa

  Les Bouquinistes olmadan Seine’nin hiçbir romantizmi kalmazdı. Edebiyatlarını onarmak için Hemingway ve  Belle Epoque’nin diğer yaratıcı yazarları bu kitapçıların kapısını aşındırdı. Burası tek bir kitabevi değil, bir çok kitapçıdan oluşan açıkhava bir kitap pazarı diyebiliriz. iPad’lere eKitap’lara meydan okuyarak hala eski usülde işlerine devam ediyorlar, 100 yıl önce yaptıkları gibi. Bu sebeple bizim de listemizde yerini alıyorlar.

  18. yüzyılda yerleşik kitapçılar sokaklarda, köprülerde kendi işlerine engel oldukları için bu seyyar kitapçıları kovalıyorlardı. Şimdi ise 250 den fazla seyyar kitapçı Belediye Başkanlığının koruması altında.

  11. The Last Bookstore, Los Angeles, ABD

  2005′te kurulan bu kitapçının sahibi Josh Spencer ilk başta Türkiye’deki Gittigidiyor’un ortağı olan Amerikalı eBay’de kitaptan elbiseye, bir çok çeşit ikinci el eşya satıyordu. Daha sonra tutkusu olan ikinci el kitapçılık için bu büyülü yeri kurdu. Bugün Last Bookstore Kaliforniya’nın en büyük bağımsız ikinci el kitapçısı.

  12. Fullerton Public Library Otomatı, Kaliforniya, ABD

  Son kitapçımız diğerlerinden farklı ama listeye girmeyi en çok hakeden iki kitapçıdan biri (Diğeri 5 numaradaki yüzen kitapçı). Bu kitapçıda antik kitaplar yok, oturma alanı, satış görevlisi bile yok. Çünkü bu bir kitap otomatı. Yiyecek, kola ve su otomatlarına alışkınız ama kitap otomatı da harika olmuş.

  Yine Kaliforniya’da, bu sefer bir kütüphane tarafından sunulan bir hizmet bu. Tren kullanan yolcular için hayata geçirilmiş. Güzel yanlarından biri, illa paranız olmasına gerek yok, kütüphane kartınızı kullanarak da bu otomattan ödünç kitap alabilirsiniz.

  Hizmet 35 bin dolar yatırımla 500 kitapla başlamış. Böyle hizmetlerin dünya çapına yayılmasını temenni ediyoruz.

  Kim bilir dünyamızda ve ülkemizde bu ve buna benzer ne kadar çok ve ne kadar farklı huzur alanları vardır. En az birini keşfetmeniz dileğimizle.

  Yazar n99
  kitapçılar - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Dünyada Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Kitapçılar
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Sen ile başlayan cümleler kurduğunuzda

  Bu cümleler genelde bir beklenti ve de yargılama hissini çağrıştırır ve...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  kitapçılar - BEY N VE HAFIZA - Dünyada Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Kitapçılar

  İletişimde kalın!

  76,109BeğenenlerBeğen
  189,343TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et