Uyku bir insan için olmazsa olmazlardan. Ancak bunun süresini kullanma biçimimiz bizi başarılı veya başarısız yapabiliyor. İşte kişisel gelişim yolunda başarılı insanların günlük uyku saatleri.

Ulusal Uyku Vakfı’na göre 18 ile 64 yaş aralığındaki insanların gün içinde 7 saatten 9 saate kadar uyumaları sağlıklı. Ne var ki liderlerden dünyanın en önemli mucitlerine kadar pek çok kişi, buna riayet etmiyor. ABD Başkanı Barack Obama günde 6 saat uyurken, ABD’li mucit ve elektrofizik uzmanı Nikola Tesla, iki saatlik uykuyu tercih ediyormuş.

Dünyanın gözü önünde bir lider olmak kolay değil. Zira devleti yönetiş şeklinizden tutun da ne yiyip ne giydiğinize kadar her şey ortaya dökülür.

Daily Mail’de yer alan bir haber; liderlerin şimdiye kadar bilinmeyen yönlerine ışık tuttu:

Uyku düzenlerine. Ulusal Uyku Vakfı, 18 ile 64 yaş aralığındaki insanların gün içinde 7 saatten 9 saate kadar uyumalarının sağlıklı olduğunu bildiriyor. Ne var ki liderlerin buna çok riayet ettiği söylenemez. Çünkü ABD Başkanı Barack Obama 6 saat uyurken, İtalyan politikacı Silvio Berlusconi iki ya da dört saatlik uykuyla ayakta kalıyor. Birleşik Krallık’ta en uzun süre başbakanlık yapan ve ülkenin tek kadın başbakanı Margaret Thatcher ise 4 saat uykuyla yetinmeyi tercih ediyor. İngiltere’nin eski başbakanı Winston Churchill de Thatcher gibi 4 saatlik uyku uyuyormuş. Ancak onun gün içerisinde 90 dakika kadar şekerleme yaptığı öne sürülüyor. Bu yöntem, kimi zaman faydalı kimi zaman ise sakıncalı görülüyor. Geçen sene yapılan bir araştırmada gün içerisindeki kısa uykuların, hiç uyumamış gibi bünyeyi olumsuz etkilediğinin altı çizilmişti.

Haberde liderlerin yanı sıra öncü oldukları işlerle adından söz ettiren isimlerin uyku düzenleri de açığa çıkarılmış. İnsanlık tarihinin en büyük mucitlerinden biri olarak görülen Thomas Edison, onlardan biri. Edison’ın 4 ya da 5 saat uyuduğu kaydediliyor. Telefonu icat eden İskoçya asıllı ABD’li bilim adamı Alexander Graham Bell, 4 ile 6 arasında bir zaman diliminde vaktini uykuda harcamış. ABD’li mucit, elektrofizik uzmanı Nikola Tesla, günde iki saat uyuyarak dikkatleri üzerine çekiyor. Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 7 saat, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 8 saat uyumayı tercih ediyormuş. İşadamı ve New York City’nin emlak kralı Donald Trump ise 3 ya da 4 saatlik uykuyla idare edenlerden.başarılı insanlar ve uyku  - ba  ar  l   insanlar ve uyku - Dünyaya Damga Vurmuş İnsanlar Kaç Saat Uyuyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.