Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar

  Bildiğimiz gibi çocukların karakteri çok erken bilimsel anlatımıyla erken çocukluk döneminde oluşur. Bu dönemde çocukların sadece IQ değil EQ yani duygusal zekaları da desteklenmeli.

  Bu nedenle, yetişkinliğe hazır, güçlü bir insanı yetiştirmek için onlara mümkün olan en fazla derecede dikkatimizi vermek son derece önemlidir.

  Çocukların duygusal zekasını arttırabileceği 6 oyunu sizler için listeledik.

  Seninle Aynı Fikirde Değilim Oyunu

  - pic act4 2 - Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar - pic act4 2 - Duygusal Zekayı Geliştiren OyunlarOyun, çocuğun kişisel tercihleri hakkında soru sormakla başlamaktadır. Çocuğunuz bu oyunu sizinle değil de diğer çocuklarla oynarsa daha yararlı olabilir. Oyun, 2 kişiyle oynanır. Taraflardan biri soru sorar; “Son zamanlarda hangi kitabı okudun?”. Diğeri yanıt verir: “Çirkin Ördek Yavrusu.”. İlk soruyu soran çocuk “Çirkin Ördek Yavrusu güzel bir kitap değildir.” diyerek olumsuz bir cevap vermelidir. Çocuğun görevi ise bu olumsuz yargıyı çürütmektir. Bu örnek durum için cevap veren çocuk, “Masal okumak keyifli ve yararlıdır. Her kitap okumaya değer.” diyerek cevap verebilir.

  Kısacası, sorular ve savunulan durumlar farklı olabilir. Bu şekilde çocuklar bakış açılarını savunmayı ve güvenli akıl yürütmeyi öğrenirler.

  Her Biri Kendi Yolunda Oyunu

  - emotional intelligence 2 - Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar - emotional intelligence 2 - Duygusal Zekayı Geliştiren OyunlarBu oyun grupça oynanabilir. Oyun başlamadan önce, her katılımcı, lidere belli bir görev vermelidir: bir şarkı söyle, bir yere git, birine seslen gibi. Verilen görevlerde hiçbir kısıtlama yoktur. Herkes görevini üstlendikten ve lidere ne istediklerini söyledikten sonra oyunun kuralları açıklanır. Oyundaki her çocuğun lidere söylediğinin aynısını yapması gerekiyor. Bu sebeple, lideri kandırmaya çalışan kişiler de kendi tuzağına düşüyorlar. Bu oyun, lider rolünü ciddiye almaya ve çocukların sorumluluk bilincinin gelişmesine olanak sağlar.

  Hikaye Yazma Oyunu

  - 476845923 56a7956f5f9b58b7d0ebea6f 1 - Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar - 476845923 56a7956f5f9b58b7d0ebea6f 1 - Duygusal Zekayı Geliştiren OyunlarBu oyun anne-baba ve çocuk eşliğinde oynanır ve çocukların hayal gücünü mükemmel bir şekilde geliştirebilir. Bir çocuğa verilen görev mantıksal olarak ilgisiz kelimeleri içermelidir. Çocuğun onlardan bir hikaye oluşturması istenir. Örneğin: orman, tekerlek, çay, araba, dalga, ay, kürk, tavan, kar. Çocuğunuzun hayal gücünü kullanma şeklinden oldukça etkileneceksiniz!

  Balon Oyunu

  - COGNIFIT develop emotional intelligence - Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar - COGNIFIT develop emotional intelligence - Duygusal Zekayı Geliştiren OyunlarBalon, çocuklara doğru nefes almalarını ve rahatlamalarını öğretecek harika bir oyundur. Aynı zamanda çocuğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Çocuğunuza bir balon verin ve onu şişirmelerini isteyin ve ardından balondaki havayı yavaşça çocuğunuzun ağzına doğru serbest bırakın. Çocuğunuzun kendisini şişirilmek üzere olan bir balon gibi olduğunu düşünmesi gerekiyor. Sonra sanki balonun içindeki bütün havayı yavaşça dışarı çıkartın. O zaman çocuğun kendilerini ne zaman bir şeyleri tolere edemeyecek gibi veya aşırı şişmiş bir balon gibi patlamak üzere olduğunu hissettiğini anlatmalarını isteyebilirsiniz. Böylece, çocuğunuza zor anlarda nasıl sakinleşeceğini gösterebilirsiniz ve sorunlarına çözümler sunabilirsiniz. Çocuğunuzun endişe duyduğunu bilmek, zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilmenize yarar.

  Mum Üfleme Oyunu

  - 9c1fdb50755abeaa678b33728d9296b0 - Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar - 9c1fdb50755abeaa678b33728d9296b0 - Duygusal Zekayı Geliştiren OyunlarBu oyun aynı zamanda çocuklara derin nefes almayı öğretmeyi de amaçlıyor. Burun yoluyla havayı teneffüs et, karnını şişir ve bir mumu üfle. Çocuk tüm talimatları anladığında onu masanın üstündeki mumdan 2 metre uzaktaki bir sandalyeye oturtun. Çocuk ayağa kalkamaz veya muma yaklaşamaz. Mumları 2 metrelik mesafeden söndürmeye çalışmalıdırlar. Oyun, çocuk mumu üfleyene kadar bitmez.

  İltifat Oyunu

  - 2015 06 14 1434272162 2347014 childrenbylake - Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar - 2015 06 14 1434272162 2347014 childrenbylake - Duygusal Zekayı Geliştiren OyunlarBu oyun da bir grup çalışması olarak oynanabilir. Çocuklar daire şeklinde oturur ve birbirlerinin gözlerine bakarken yanlarında oturan arkadaşlarına birkaç güzel söz söylemelidirler. Yanlarındaki arkadaşları ise iltifat için teşekkür etmeli ve bir sonraki oyuncuya güzel sözler söylemelidir.

  Bazı çocuklar, güzel söz söylemek veya iltifat etmekte zorlanırlar. Bu oyun çocuklara nazik olmayı, bir insanı mutlu etmeyi ve teşekkür etmenin önemini öğretir.

  Kaynaktzv
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Dilin Söylemediğini Vücudumuz Anlatıyor

  Vücudumuz, psikolojik problemlerin aynasıdır. Kendisini ifade edemeyen, sevincini, üzüntüsünü, sıkıntısını içine...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  - BEY N VE HAFIZA - Duygusal Zekayı Geliştiren Oyunlar

  İletişimde kalın!

  76,104BeğenenlerBeğen
  189,322TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et