Eğitimde Kaliteyi Artıracak Çılgın Fikirler

1

Türk eğitim sistemi bir türlü düzelmiyor. Nedeni eğitim için doğru sistemler ve politikalar üretilmemesi. İşte bu yazımızda eğitimde kaliteyi artıracak süper fikirleri sizlere sunuyoruz 🙂 Yorumu da size bırakıyoruz. Birde bu yöntemler denenmeli diyoruz. 

1.
özelokul-devlet-okuluMilli Eğitim Bakanı ve Müsteşarlarının çocuklarını özel okula değilde devlet okuluna yazdırması zorunlu olmalı. Hemde evlerinde yakın yere değil bulundukları ildeki en kötü okul diye tanınan okula yazdırmaları zorunlu olmalı.
2.
öğretmen çocuğuÖğretmenlerin çocuklarını kendi çalıştıkları okullara yazdırmaları zorunlu olmalı. Hatta çocukları kendi sınıfında okumalı.
3.
çılgın öğretmenMilli Eğitim Bakanı, Müsteşarlar, İl ve ilçe milli eğitim müdürlerinin, şube müdürlerinin ayda 4 saat bir okulda derse girmeleri zorunlu olmalıdır.
4.
anne babaÇocuk okula devamsızlık yaptığında okula ve öğretme değil anne babaya nedeni sorulmalı gerekliyse ceza anne-babaya verilmeli.
5.
maaşMilletvekili, başbakan, bürokrat maaşları ve özlük hakları öğretmen maaşına ve haklarına endekslenmeli. Öğretmenlere ne kadar zam veriliyorsa ve hangi haklara sahipse onlarda o haklara sahip olsunlar.
6.
fakir okulAdrese dayalı eğitim kaldırılmalı zengin mahallelerdeki çocuklar fakir mahalledeki okullarda, fakir mahallelerdeki çocuklar zengin mahallelerde karma olarak okumalı. Servisi belediyeler tarafından yapılmalı.
7.
torpil müdürMilli Eğitim Bakanlığı en üst ve en alt yöneticileri belirlenirken çok istekli olanlar ve araya adam sokanlar değil hiç istekli olmayan hatta bunu ifade edenler zorunlu olarak bu göreve getirilmeli.
8.
sendikaEğitim sendikaları tek çatı altında toplanmalı yada kapatılmalı. Yöneticileri arasında bir veli bir öğretmen eş başkanlık yapmalı.
9.
öğretmen çalışma saatiÖğretmenlerin çalışma saati 08:00 – 17:00 olmalı. Mebbis, E-Okul, yazılı okumak gibi işleri okulda kendilerine tahsis edilen yerde yapmaları sağlanmalı. Böylece çalışmıyorlar imajı ortadan kaldırılır.

10.

kitapSendikalar toplu sözleşmelerde maaş artışının yanında öğretmenlere gazete, dergi aboneliği, kitap çekleri, bilim seyahatleri, seminer ücretleri gibi hakları da gündeme getirmeli.

11.

seminerSeminer döneminde tüm öğretmenler bulundukları mahallerdeki halka seminerler düzenlemeli ve burada konuşmacı olarak görev almalıdır.

12.

öğretmenMilli Eğitim Bakanı ve Müsteşarlarının öğretmen kökenli olmaları zorunlu olmalı hatta okullarda mutlaka çalışmışlığı olmalıdır.

13.

öğretmen adayıEğitim fakültelerinin kontenjanları azaltılmalı kazananlara iş garantisi verilmeli.

14.

öğretmen seçimiÖğrencilere öğretmen seçme özgürlüğü getirilmeli. Hiçbir öğrenci tarafından talep görmeyen öğretmen seminere alınmalı.

15.

seçimMilli Eğitim Bakanını ve Müsteşarları öğretmenler seçmeli. Bu kişilerin siyasi kimliği olmamalı.

16.

okulBaşarısı düşük olarak görünen okullara onları eleştiren Milli Eğitim Bakanı, Müsteşar, İl Milli Eğitim Müdürü, Şube müdürleri 2 yıl zorunlu olarak idarecilik yapmalı o kurum başarılı olmaz ise iş hayatına son verilmeli.
İLGİLİ YAZI :  Matematiğe bir şans daha…