El Sanatları Psikolojik Tedaviyi Destekliyor

  El Sanatları Psikolojik Tedavi Süresini Kısaltıyor

  Psikolojik sorunların aşılmasında el sanatları kullanılarak resim, ahşap, boyama, takı tasarımı gibi uğraşlarla tedavi sürelerinin kısaldığını vurgulayan Aliyev, uğraş tedavisi sayesinde hastaların topluma daha çabuk kazandırıldığını söyledi.

  Aliyev, “Psikolojik sorunları olan kişilerin el sanatları gibi bir takım zihin ve kas koordinasyonu gerektiren psikomotor becerileri gerektiren uğraşlarla ilgilenmesi bu kişilerde rahatlamaya, eğer saldırgansa saldırganlığının azalmasına etki eder. Bu uğraşları yaparken harcadıkları enerjinin de yatıştırıcı etkisi görülür.” şeklinde konuştu.

  ‘Ruhsal hastalıklarda iç dünya, bir çıkmazdır’ diyen Aliyev, “İç zihnin karmaşasından dış dünya uğraşısına dönmek gerekir. Aynı zamanda bu türden aktiviteler bir toplulukla beraber yapıldığı için insan ilişkilerini geliştirir. Bu da ruh sağlığı için önemli bir adımdır. Uğraşı tedavisi adı verilen bu tür etkinlikler, yoğun stres yaşayan kişilerde büyük ölçüde rahatlama sağlayabilir. Günümüzde sanat, sözel iletişimi bozuk olan hastalarda, otizmli, mental gerilik, davranış bozukluğu gösteren çocuklarda, yaşlı, fiziksel mental problemi olan hastalarda, fiziksel hastalıklarda kişilik bozukluklarında kullanılıyor. Özellikle sözlü iletişimi sınırlı ya da eksik olan çocukların, bireylerin kendilerini ifade aracı olarak kullanabilecekleri sanatsal dil onları anlamak ya da anlamaya çalışmak yönünde çok değerli bir işlev görebilir.” diye konuştu.

  “RUHSAL BOZUKLUKLAR YETENEKLERİ ZAYIFLATIYOR”

  Aliyev, ruhsal bozukluklar, aşırı kaygı durumu ve stresin insanların yeteneklerini zayıflattığını dile getirdi. Bu gibi durumların kişilerin düşüncelerini, dikkatlerini, konsantre olmalarını uzun vadede bozduğunu ifade eden Aliyev, “En önemlisi motivasyon kaynaklarını köreltiyor. Yine aynı şekilde bu tür psikolojik sorunlar bir şey yapma, eyleme geçme duygusunu yok ediyor. İşte uğraşı terapilerinin, rehabilitasyonun devreye girdiği en önemli noktalardan bir tanesi bu. El sanatları sayesinde psikolojik rahatsızlığı olanların meşguliyetleri artmakta ve bir nebze ruhsal gerginlikten uzaklaşmaktadır.” dedi.

  Serbest zamanların değişik etkinliklerle değerlendirilmesinin önemli olduğunun altını çizen Aliyev, “Sanatsal etkinlikler ve spor aktiviteleri bir iletişim aracı olarak da kullanılmakta ve çoğu zaman sonuç stresten gerginlikten uzaklaşma, arınma ve yenilenme duygusu olmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

  Kaynak: Zaman

  el sanatları psikolojik tedaviyi destekliyor - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - El Sanatları Psikolojik Tedaviyi Destekliyor
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Uyku Bozukluğu ve Tedavisi

  Uykusuzluk nedir? Uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve sonlandırmaya ilişkin sorunlar, dinlendirici olmayan...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  el sanatları psikolojik tedaviyi destekliyor - BEY N VE HAFIZA - El Sanatları Psikolojik Tedaviyi Destekliyor

  İletişimde kalın!

  75,879BeğenenlerBeğen
  187,862TakipçilerTakip Et
  233TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et