Elektronik Devleri Neden Çin’de Üretim Yapıyor?

  Dünyanın den büyük ve en çok para kazanan elektronik firmaları ürünlerini genellikle Çin de üretiyor. Bunun nedeni sadece ucuz işçilik midir? Bakalım neymiş..

  İlk aklımıza gelen cevap doğal olarak ucuz iş gücü olacaktır ancak en az ucuz iş gücü kadar önemli bir faktör var; o da “nadir toprak elementleri” denilen malzemeler.

  Çin akıllı davranırsa ki davranmaya başladılar, geleceğin en büyük ülkesi olabilir. Eğer 3. dünya savaşı çıkarsa da yüksek ihtimal bu ülke yüzünden çıkacak. Zaten 4’e bölünmeye çok müsait ortamları var.

  Tüm dünya Çin’e ucuz işçilikten yararlanılmak için yatırım yapıldığını sanıyor fakat olay öyle değil, herkes buna muhtaç.

  Elindeki ihanet, kullandığın laptop, cüzdanındaki kartlar, son model araban…bunların hepsinde dünyanın en değerli malzemesi; lantanitler bulunuyor, onlarsız hiçbiri çalışamaz. Lantanitler ise çoğunlukla Çin’de var. Bunu Amerika’ya ya da Avrupa’ya taşıması zor, maliyetli ve tehlikeli. O yüzden o fabrikaların hepsi Çin’de, Tayland’da ve benzeri yerlerde. Kısaca; ucuz isçi falan değil olay, isçi Romanya’da da ucuz. Çin yıllardır bu altın gibi değerli madenlerini ucuza satıyordu ki 2011 yılında akil edip, ambargo koydu.

  Avrupa ve Amerika deli gibi bu metallerin olduğu topraklar arıyor, aynı zamanda az derecede kullanacak daha iyi bir teknoloji geliştirmeye çabalıyor, lojistik Sartlarını iyileştirip ucuza taşımak ve her ürünleri toplatıp geri dönüşümle o metalleri tekrar kullanmak istiyor. Uzayda dahi çalışmaya başladılar; planetaryum reomürce vb. firmalara Google dahi destek çekiyor.
  Çin’in bu kararından sonra, Merkel basta olmak üzere tüm Avrupa ilk is olarak tüm is adamlarını alıp Çin’e ziyaret adi altında gidip geleceği konuştu, milyar dolarlık pazarlıklar yapıldı. Bakalım gelecekte pastanın neresi Çine düşecek?

  Bu nadir toprak elementleri sanılanın aksine dünya kabuğunda nadir bulunduklarından değil de madencilik piyasası için ekonomik miktarda bulunup işletilemediklerinden dolayı bu tanımlamayı almışlardır zamanında. İşlemeyi en iyi yapan da Çin.

  Periyodik Tablonun F Bloğu
  Üst Sıra: Lantanitler
  Alt Sıra: Aktinitler

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Başarılı Girişimcilerin 10 Alışkanlığı

  İyi girişimciler para kazanır. Büyük girişimciler ciddi miktarda para kazanır. Amagerçekten...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,639BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et