Elektronik Devleri Neden Çin’de Üretim Yapıyor?

0

Dünyanın den büyük ve en çok para kazanan elektronik firmaları ürünlerini genellikle Çin de üretiyor. Bunun nedeni sadece ucuz işçilik midir? Bakalım neymiş..

İlk aklımıza gelen cevap doğal olarak ucuz iş gücü olacaktır ancak en az ucuz iş gücü kadar önemli bir faktör var; o da “nadir toprak elementleri” denilen malzemeler.

Çin akıllı davranırsa ki davranmaya başladılar, geleceğin en büyük ülkesi olabilir. Eğer 3. dünya savaşı çıkarsa da yüksek ihtimal bu ülke yüzünden çıkacak. Zaten 4’e bölünmeye çok müsait ortamları var.

Tüm dünya Çin’e ucuz işçilikten yararlanılmak için yatırım yapıldığını sanıyor fakat olay öyle değil, herkes buna muhtaç.

Elindeki ihanet, kullandığın laptop, cüzdanındaki kartlar, son model araban…bunların hepsinde dünyanın en değerli malzemesi; lantanitler bulunuyor, onlarsız hiçbiri çalışamaz. Lantanitler ise çoğunlukla Çin’de var. Bunu Amerika’ya ya da Avrupa’ya taşıması zor, maliyetli ve tehlikeli. O yüzden o fabrikaların hepsi Çin’de, Tayland’da ve benzeri yerlerde. Kısaca; ucuz isçi falan değil olay, isçi Romanya’da da ucuz. Çin yıllardır bu altın gibi değerli madenlerini ucuza satıyordu ki 2011 yılında akil edip, ambargo koydu.

Avrupa ve Amerika deli gibi bu metallerin olduğu topraklar arıyor, aynı zamanda az derecede kullanacak daha iyi bir teknoloji geliştirmeye çabalıyor, lojistik Sartlarını iyileştirip ucuza taşımak ve her ürünleri toplatıp geri dönüşümle o metalleri tekrar kullanmak istiyor. Uzayda dahi çalışmaya başladılar; planetaryum reomürce vb. firmalara Google dahi destek çekiyor.
Çin’in bu kararından sonra, Merkel basta olmak üzere tüm Avrupa ilk is olarak tüm is adamlarını alıp Çin’e ziyaret adi altında gidip geleceği konuştu, milyar dolarlık pazarlıklar yapıldı. Bakalım gelecekte pastanın neresi Çine düşecek?

Bu nadir toprak elementleri sanılanın aksine dünya kabuğunda nadir bulunduklarından değil de madencilik piyasası için ekonomik miktarda bulunup işletilemediklerinden dolayı bu tanımlamayı almışlardır zamanında. İşlemeyi en iyi yapan da Çin.

İLGİLİ YAZI :  Paralarını nereye yatırıyorlar?

Periyodik Tablonun F Bloğu
Üst Sıra: Lantanitler
Alt Sıra: Aktinitler