Empati Yöntemi İle Zor Kararlar Alabilmek

  Zor kararları empati kurmaksızın alıyorsak, kısa vadede istediklerimizi daha kolay elde edebiliriz ama aynı zamanda kızgınlık ve güvensizlik ortamı da yaratmış oluruz.

  Eğer kararımızdan etkilenecek kişilere şefkat ve empati ile yaklaşırsak güven ve anlayış ortamı yaratırız. Bu yaklaşımla, onların endişelerini daha ustaca ve duyarlılıkla yönetebiliriz. (Güven ve anlayış ortamında herkesin sorununu çözebilecek yaratıcı yollar da bulabiliriz ya da en azından bazı endişeleri büyük ölçüde yatıştırabilir ve hafifletebiliriz.)

  Özetle; zor kararlar yine alınılmalıdır ama eğer insanlar size güvenirse, yüreğinizin doğru yerde olduğunu hissederse ve verdiğiniz kararın bütüne yararlı bir karar olduğunu anlarsa, büyük olasılıkla onların da onayını kazanmış olursunuz. Daha da iyisi güven sağlandığında, bu güvenle uzun vadeli güçlü iş ilişkilerin temelini de atmış olursunuz. Böylece hem kısa vadede hemde uzun vadede kazançlı çıkarsınız.

  Eğer kararımızdan etkilenecek kişilere şefkat ve empati ile yaklaşırsak güven ve anlayış ortamı yaratırız. empati - Empati Y ntemi  le Zor Kararlar Alabilmek - Empati Yöntemi İle Zor Kararlar Alabilmek empati - Empati Y C3 B6ntemi C4 B0le Zor Kararlar Alabilmek - Empati Yöntemi İle Zor Kararlar Alabilmek
  Eğer kararımızdan etkilenecek kişilere şefkat ve empati ile yaklaşırsak güven ve anlayış ortamı yaratırız.

  Empati zor kararlar almanın harika bir örneği Danial Goleman‘ın Duygusal Zekayla Çalışmak kitabında yer alıyor:

  İki şirketin tesisleri kapatıldığında, şirketlerin çalışanlara nasıl davrandığına bakalım. General Electric firması çalışanları, tesisin kapatılacağını iki yıl öncesinden biliyordu. Bu süre içinde firma, çalışanlarına yeni iş bulmaları için ellerinden gelen her şeyi yaptı. Diğer firma ise tesisin kapatılacağını, kapatılmasına bir hafta kala duyurdu ve çalışanlarına yeni iş bulmaları konusunda hiçbir şekilde yardımcı olmadı.

  Sonuç: Bir yıl sonra, eski General Electric çalışanlarının çoğu, eski firmalarının çalışılacak iyi bir yer olduğunu düşünüyordu ve çalışanların yüzde 93’ü geçiş döneminde firmalarının onlara sunduğu imkanlardan yararlandı. Diğer firmanın çalışanlarının ise sadece yüzde 3’ü eski firmalarının çalışılacak iyi bir yer olduğunu düşünüyordu. General Electric iyi niyetini sonuna kadar korurken, diğer firma ardında kızgınlık ve acı bir tat bıraktı.

  İnsanları işten çıkarırken, onları hayatlarının en acı veren deneyimlerinden birini yaşamaya mecbur ediyoruz. Bunu bile empatiyle yapabilmek mümkün. En üzüntü yaratan koşullar altında bile güven ve iyi niyet ortamı yaratılabilir.

  empati - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Empati Yöntemi İle Zor Kararlar Alabilmek
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Sizin Kişilik Yapınız Hangisi ? Öğrenin…

  Herkesin 3 Kişiliği Var! Sizinki Hangisi? Herkesin üç kişiliği vardır; ortaya...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  empati - BEY N VE HAFIZA - Empati Yöntemi İle Zor Kararlar Alabilmek

  İletişimde kalın!

  75,834BeğenenlerBeğen
  187,704TakipçilerTakip Et
  235TakipçilerTakip Et
  2,379TakipçilerTakip Et