Endişelerin Sizi Kemirmesini Nasıl Engellersiniz?

  Endişelerinizin sizi yiyip bitirmesine izin vermektense, daha iyi hissetmek için çaba harcarsanız, stres denen ölümcül salgından korunabilirsiniz: Kişisel almayın: Gündelik yaşamda irili ufaklı zorluklarla karşılaşmak normaldir ve bazen geri çekilmek de. Olumsuzlukların suçunu kendinizde aramaktan vazgeçin. Yeterince iyisiniz; bunu hatırlamalı ve her ne olursa başınızı dik tutmalısınız.

  Kendinizin farkında olun: Düşünce ve isteklerinizin bilincinde olmak, strese sürükleyen kar topu etkisini önleyebilir. Eserleri ile en çok satanlar listesine giren Doktor Richard Carlson, insanın anlık bir tavra yönelmeden önce kafasından geçen düşünceleri iyi bilmesinin faydası olduğunu söylüyor. Bir kez stres kaynağınızı bulduktan sonra, onun üzerine gitmeniz kolaylaşacaktır. Bakış açınızı değiştirin: Bazen insan olayların içine fazlaca dahilse, en küçük şeyler bile büyük problemler gibi görünebilir gözüne. Duruma pozitif taraftan bakmayı deneyin- birincisi olaydan bir çıkarımınız oldu ve yeni bir şey öğrendiniz, ikincisi sizi daha güçlü kıldı.

  Kendinizi huzurlu bir yerde hayal edin: Yasemin ağaçları ile çevrelenmiş bir bahçe ya da denize nazır bir hamak, hepimizin bizi huzura kavuşturabilecek bir hayal gücü var, bunu değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Stresli hissediyorsanız, kendinize kişisel cennetinizi ziyaret için izin verin ve sizi mutsuz kılan kaygılarınızı dışarıda bırakın. Döndüğünüzde halledilmek üzere yine orada bekliyor olacaklar ama siz kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Etki süresini düşünün: Bir anlaşmazsızlık yüzünden kötü hissediyorsanız, kaçırılan bir randevunuz var ya da görüşmeniz olduğu günün sabahı arabanız çalışmadı ise, o an için dünya başınıza yıkılıyor sanmanız doğal. Ama derin bir nefes alıp, daha geniş bir açıdan bakın ve gelecekte bunun hayatınızda iz bırakıp bırakmayacağını düşünün. Kötü ruh haline yenilip kendinize verdiğiniz zarar kadar değil asla! Sağlıklı olunduğu sürece telafi edilemeyecek çok az şey var hayatta.

  Bir aromaterapi banyosu: Banyo tüm günün yorgunluğunu üzerinden atmanıza yardım ederken, aromalar da rahatlamanıza, ruh halinizi iyileştirmeye ve stresi uzaklaştırmaya yarayacak. En dinlendiricilerin lavanta ve papatya olduğu söylense de favoriniz her ne ise bir kaç damlasını küvete damlatın ve uzanın … Banyonuzu spa’ya çevirin Sağlıklı bir destek sistemi sağlayın: Arkadaşça etkileşimler, mutlu hissettiren ve stresten uzaklaştıran hormon ve feromonlar salgılamaya sebep oluyor. İnsanın kaygılarından uzaklaşması için sevdiği ve tanıdığı insanlarla vakit geçirmesinden daha güzel ne olabilir? Arkadaşlarınızı arayın, pikniğe davet edin ya da favori televizyon maratonuna, kalbinizin arzuladığı herhangi bir eylemi birlikte gerçekleştirin ve ihtiyacınız olan ve hak ettiğiniz sevgi, ilgiliyi paylaşarak büyütün.

  Kaygılarınızın hayatınızı yönetmesine izin vermeyin ya da yazar, kişisel gelişimci ve kişiler arası iletişim uzmanı Dale Carnegie´nin ifadesi ile “Endişe etmeyi kesin ve yaşamaya başlayın!”

  Yazarmilliyet
  endişe - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Endişelerin Sizi Kemirmesini Nasıl Engellersiniz?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Oyun Oynama Gününde Haydi Oynamaya

  28 Mayıs, dünyada ‘oyun oynama günü’ olarak kutlanıyor. Çocukların bilgisayar başından...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  endişe - BEY N VE HAFIZA - Endişelerin Sizi Kemirmesini Nasıl Engellersiniz?

  İletişimde kalın!

  76,103BeğenenlerBeğen
  189,319TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et