Engellere Karşı Verilen Mücadele

  engel“Hayatta başarısız olanların çoğu, vazgeçtikleri anda başarıya ne kadar yakın olduklarını fark etmemiş olanlardır!” Hugh Downs

  Henüz 11 yaşında… Futbol konusunda oldukça yetenekli… Hatta katıldığı bir programda Barcelona yetkililerini etkileyecek kadar yetenekli… Futbolcu olmak için, bacaklarındaki azim çok kuvvetli… Eee, bu hikâyede sıradışı olan da ne?

  Gabriel Muniz, dünyaca ünlü futbolcuların ülkesi olan Brezilya doğumlu. 11 yaşındaki Gabriel, milletinin futbolcu ruhunu taşıdığından olsa gerek tam anlamıyla bir top aşığı. Çok küçük yaşta başladığı sokak oyunlarından okulunun futbol takım kaptanlığına kadar yükseldi.

  Azim Doğuştan Belli Olur

  Kendisinin kabiliyetini engellemese de hayat ona doğuştan bir sürpriz yapmış. Evet, bebek Gabriel iki ayağı olmadan dünyaya geldi. Bu eksiklik kimi ne kadar engeller bilinmez ama onu hiç etkilemediği ortada. Hatta annesinin söylediğine göre Gabriel, 1 yaşından önce yürümeye başlamış. Düşecek diye her adımında onu takip eden ailesini bile şaşırtarak daha o zamanda ne denli kuvvetli olduğunu ispatlamış.

  Ayaksız Takım Kaptanı

  Yaşı ilerlemeye başlayan Gabriel, mahalle arkadaşlarıyla oynadığı futbolla tüm arkadaşlarını geride bırakır. Onu bilenler biliyordur ama, tanımayanlar için böylesi bir engele sahip birinin oynadığı bu mükemmel futbol hareketleri oldukça şaşırtıcıdır. Gabriel, okulunun da en gözde futbolcusu. Başarısı, spor öğretmeninin gözünden kaçmamış ve onu okul futbol takımının kaptanı yapmış. Sırf ayakları yok diye çok başarılı bu çocuğu görmezden gelecek değildi ya?

  Günlük Yaşamda

  Protezleri 10 yaşındayken takılmış Gabriel’e. Abisiyle paylaştığı odasında her sabah 6.30′da kalkarak protezlerini giyip bisikletle okuluna gidiyor. Kendisi için ayaklarının yokluğu bir engel oluşturmadığından protezlerini sadece bisiklet kullanırken ve yağmurlu havalarda kayıp düşmemek için takıyor. Futbol oynarken ise bacaklarının varlığı ona en büyük güç olarak destek veriyor. Gabriel, ev ödevleri ve diğer işlerden nefret ediyor. Tüm gününü arkadaşlarıyla birlikte mahallesinde sahada futbol oynayıp yeteneklerini geliştirerek geçiriyor.

  Yetenek Avcısı Barcelona İle Tanışma

  Bir gün Brezilya’nın en ünlü spor programına davet edildi Gabriel. Yetenek avcısı bir ülke için Gabriel kaçırılmaması gereken bir fırsattı. Yaptığı çalımları ve kıvrak oyununu gösteren bant kaydını izleyen birileri daha vardı: Barcelona futbol takımının yetenek avcıları… 0 programdan sonra Gabriel’in yaşamını değiştiren ilk adım atıldı ve 90 çocukla birlikte o da Eylül ayında başlayacak olan Barcelona Yaz Kampı’na eğitim için davet edildi. Hayallerinin takımına kavuşmak bir futbolcu için ne anlama gelebilir? Mahalle arasında futbol oynayan tüm çocuklara sorsak ulaşılmayacak kadar büyük olduğunu söylerler herhâlde. Ama ayaklarının eksikliğini futboluna yansıtmayan bu 11 yaşındaki yetenekli çocuk, kendisini en sevdiği futbol oyuncusu Messi’nin dahil olduğu eğitimlerde buldu.

  Kamptaki Gabriel’in futboldaki akıbeti herkesçe merak konusu şu günlerde. Ümidimiz engellerin yaşam azmi sayesinde görülmezliği-nin bir kez daha farkına varabilmek. Barcelona kulübü bu açıdan takdir edilebilir bir konumda bizler için. Belki başkalarınca hor görülebilecek bir gencin yeteneklerine bakıp onun ciddiyetine vararak kulübüne dahil eden bu İspanyol takımını hepimiz alkışlarız.

  Hayalinize ulaşmak adına bir şeylerin eksikliği sadece beyinlerde ve kâlplerde aranmalıdır. 11 yaşındaki Gabriel’in bir anlamı olmayan engeli, her şeyi tam ve eksiksiz olan cesaretsiz insanlara bir örnek oluşturmalı. Emin olun ki bizler yapabileceğimizden daha fazlasıyız. Hiçbir aksaklık biz istemediğimiz sürece önümüze çıkan bir engel değildir. Önemli olan inanç ve azmin önündeki engeli kaldırabilmek…

  Önceki İçerikErkekleri Soğutma Yolları
  Sonraki İçerikTakım Olmak
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Hedef Belirleme 3. Aşama: Hareket Safhası

  3. Hareket Safhası: Bu safha harekete geçtiniz. Meyveleri toplamaya başladığınız safhadır. Hedefinize...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,600BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  258TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et