Erkekte Cinsel Performans Kaygısı!

  - Haber72 - Erkekte Cinsel Performans Kaygısı! - Haber72 - Erkekte Cinsel Performans Kaygısı!İşsiz kalmak, para kaybetmek, ekonomik krizden etkilenmek… Hiçbiri insanı ikili ilişkilerdeki duygusal çatışma ve yoksunluk kadar etkilemiyor.

  İşsiz kalmak, para kaybetmek, ekonomik krizden etkilenmek… Hiçbiri insanı ikili ilişkilerdeki duygusal çatışma ve yoksunluk kadar etkilemiyor. Duygusal sorunlar, kişinin yaşamın pek çok alanında adım atma ve girişimde bulunma yönünü zedeliyor. İlişkilerdeki mutsuzluk ise para kaybetmenin getirdiği mutsuzluktan daha etkili bulunuyor ve her alandaki başarıyı etkiliyor. İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD Öğretim Üyesi Konsültasyon – Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, bunun en önemli nedeninin kişinin kendisini değerli hissetme duygusunun zedelenmesi olduğunu belirtiyor. İlişkide mutsuz olan insan kendini de mutsuz ediyor ve değersizlik duygusu, yaşama yönelik tüm olumsuzlukları tetikliyor.

  KADIN MUTSUZLUKTAN DAHA FAZLA ETKİLENİYOR 

  Prof. Dr. Özkan, duygusal mutsuzluğun dünyanın her yerinde kadını daha çok etkilediğini belirtiyor. “Kadın daha duygusal olmasına karşın, erkeğin duygusal boşluğu daha kısa sürer ve erkek zihniyetinde, ‘Başka kadın bulurum’ inanışı daha yaygındır “diyen Özkan’a göre ait olma kavramına kadınlarda erkeklerden daha çok rastlanıyor. Kadın aşk ilişkisini duygusal olarak ve psikolojik zeminde yaşarken karşı cinse daha çok bağlanıyor. Erkek ise ben merkezci düşünce yapısından uzaklaşamıyor.

  PSİKİYATRİSTE EN ÇOK KADINLAR GİDİYOR 

  Prof. Dr. Sedat Özkan, dünyanın her yerinde psikiyatri uzmanına giden kişilerin büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu ve bunun olağan bir durum olduğunu söylüyor. Kadının anaç yapısı ve sorumluluk anlayışı bunun önde gelen nedenleri arasında görülüyor. Ruhsal bozukluklara kadınlarda daha fazla rastlanması, onlardaki ruhsal bozukluğun daha çok olmasından değil, erkeklerin kendi başlarının çaresine bakmayı tercih etmelerinden kaynaklanıyor. Erkek, doktora “Koruyucu sağlık” anlamında başvurmak yerine sadece başının derde girdiğini düşündüğü durumlarda gidiyor.

  DEĞİŞEN KADIN ERKEKTE PERFORMANS KAYGISI YARATIYOR

  Günümüzde geleneksel anlayışların yıkıldığını ve hem kadının hem de erkeğin özgür bireyler haline geldiğini söyleyen Prof. Özkan, kadınların artık dişiliklerini de kişiliklerini de daha açık şekilde ifade ettiklerini belirtiyor ve “Bu durum kadını pasif halden uzaklaştırıyor” diyor. Bu değişimin erkekte tedirginlik yarattığını söyleyen Özkan’a göre bunun en önemli göstergesi erkekte meydana gelen performans kaygısı. Kadının değişimini kendileri için yatakta da hayatta da bir tehdit olarak algılayan erkekler, karşı cinsin toplumun her alanında ön plana çıkmasının, alışkanlık ve yerleşik davranışlarını tehdit ettiğini ve performans kaygılarını artırdığını dile getiriyorlar.

  Haber Türk / Ceyda ERENOĞLU

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Erkekte Cinsel Performans Kaygısı!
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Bazı Kişilik Yapıları Aşkı ve Sevgiyi Çekilmez Yapar

  Bir gün, bir kadın ya da erkekle tanışırsınız. O güne kadar...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - Erkekte Cinsel Performans Kaygısı!

  İletişimde kalın!

  76,122BeğenenlerBeğen
  189,409TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et