Eş İlgisizliği Sanal Dünyada Giderilmeye Çalışılıyor

  Eşinin ilgisizliği, kadını sanal âleme itiyor!

  Gelişen teknolojiyle birlikte iletişim araçlarının çoğalmasına karşın, aile içi iletişim her geçen gün azalıyor. Uzmanlar, aile içerisinde kaybolan istişare kültürünün bireyleri yalnızlaştırdığını ve kadını sanal âleme ittiğini söylüyor. Sosyal medyada gelişen sanal arkadaşlıklar ise birçok yuvanın dağılmasına sebep oluyor.

  “Kocam bana en son ‘güzelsin’ sözünü nişanlıyken söyledi. Ondan beklentim sadece bir çift tatlı söz. O ise çok talepkâr olduğumu söylüyor. Eşimden ilgi görmeyince bir tavsiye üzerine girdiğim arkadaşlık sitesinde biriyle tanıştım. İnternetteki kişi benim güzel ve çok iyi biri olduğumu söylüyor. Problem bende mi?” Bu sözler 11 yıldır evli ve 2 çocuk annesi Ayşe Y.’ye ait. Evlilik iletişim uzmanı ve Aile Yaşamını Koruma Derneği Başkanı İnci Yeşilyurt, Ayşe Hanım’ın kendisine bir vicdan azabıyla geldiğini söylüyor. Yeşilyurt, Ayşe Hanım’ı, ‘evliliği kâğıt üzerinde devam eden ancak duygusal anlamda boşanmış bir kadın’ olarak tanımlıyor. Kadınlar arasında kullanımı artan internet ve sosyal medyanın aile hayatını tehdit ettiğini vurgulayan uzman ekliyor: “Aile içerisinde iletişim ve istişare olmaması, kadını sosyal medyaya yönlendiriyor.” Aile fertlerinin iletişiminin koptuğu süreçte aile kurumunun dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını aktaran Yeşilyurt, bu durumda kadınların problemlerden kaçış yolu olarak sosyal medyaya yönlendiğini belirtiyor. Son yıllarda boşanma sayısının çoğaldığını kaydeden uzman, aile danışmanlarına başvuru sebepleri arasında aldatma konusunun artışına dikkat çekiyor.

  SANAL SOHBETTE İLETİŞİM BİLGİLERİ PAYLAŞILIYOR

  Yaklaşık 7-8 sene önce internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ailelerde boşanmaların da arttığını söyleyen Yeşilyurt, bu süreci yakından takip ettiğini anlatıyor. Özellikle yaygınlaşan arkadaşlık sitelerini inceleyen İnci Yeşilyurt, bir deneme yapıyor. Arkadaşlık sitelerinde 3 erkek, 3 kadın olmak üzere sahte profiller oluşturarak sohbete giriyor. Oluşturduğu 3 ayrı karaktere de ciddi talepler geldiğini anlatan İnci Yeşilyurt, “Zengin olarak oluşturduğum kadın karakterine direkt evlenme teklifi yapıldı. Memur kızı karakterine ‘deneyelim’ diyorlar. Gariban, saf kıza da ‘katlanabilirim’ diye yaklaşıyorlar. Zaten sanal âlemde kurulan üçüncü cümleden sonra telefon ve iletişim bilgileri paylaşılıyor.” diyor. Danışanlarından 29 yaşındaki Ayşe Y.’nin de böyle bir dönemde geldiğini anlatan aile danışmanı Yeşilyurt, Ayşe Hanım’ın da eşinden gördüğü bu ilgisizlik üzerine bir arkadaşının tavsiyesiyle arkadaşlık sitelerine ve sosyal medyaya daha çok girdiğini aktarıyor. Sanal âlemde çok kısa bir sürede tanıştığı adam, ‘Sen güzel şeyler yazıyorsun, demek ki güzel kadınsın.’, ‘Günaydın güzel kadın!’ gibi cümleler kullanıyor. Kadın, ilk zamanlar bu mutlulukla ailesine daha da motive oluyor. Sanal âlemdeki kişi iltifat ve güzel sözlerine devam ettikçe, merak artıyor ve Ayşe Hanım, karşıdaki kişiyi tanımak istiyor. Sorularına iyi cevaplar aldıkça sanal duyguların gerçek olduğunu zannediyor. İnci Yeşilyurt, süreci “Aslında Ayşe Hanım, sadece duygusal açlığını gideriyordu.” diye özetliyor. Ayşe Hanım’ın eşi Mehmet Y.’yi arayarak seansa çağıran Yeşilyurt, 37 yaşındaki Mehmet Bey ile yapılan 5 seanslık görüşme sonrası eşine çiçek alma ödevi veriliyor. İlerleyen seanslarda çiftlerin arası düzeliyor.

  EŞLERARASI İLETİŞİMDE BUNLARA DİKKAT!

  Erkek empati kurarak ‘Eşimin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilirim?’ diye düşünmeli. Sınırları iyi bilinmeli ve kişi yapamayacağı konularda nişanlılıktan itibaren sahte davranışlar yerine gerçekçi davranmalı. Hayatın 7/24 övgü dolu söz ve güzel kelimeler sarf edilemeyecek kadar problemleri olduğu da unutulmamalı. Kadınlar erkekleri mahrem hayatlarıyla cezalandırmamalı. İstekler dolaylı değil, net anlatılmalı. ‘Rahatsızım’, ‘bekliyorum’ ve ‘rica ediyorum’ kelimeleri ihtiyaç duyulan yerlerde açıkça ifade edilmeli. Aile hayatı; yeme, uyuma, TV izleme ve çalışma üçgeninden kurtarılmalı.

  HER YIL SANAL ÂLEMDEKİ ‘AİLE’ SAYISI ARTIYOR

  Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı yaklaşık 35 milyon. Toplam nüfusa oranı yüzde 48. Facebook üyesi ise 24 milyon. Bunun toplam nüfusa oranı ise yüzde 34. Türkiye’deki kullanıcıların çoğunluğunu yüzde 57 oranla erkekler oluştururken, kadınlar yüzde 43 oranıyla azımsanmayacak sayıda. 25 yaş üzeri ve ailenin ekonomik konularında karar verici internet kullanıcılarının oranı ise yüzde 34. 2007 yılında internet abone sayısı 4 milyon 609 bin 85 iken bu sayı 2012 yılı itibarıyla 20 milyon 5 bin 204’e yükseldi.

  Kaynak: Zaman

  Eş İlgisizliği Sanal Dünyada Giderilmeye Çalışılıyor - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Eş İlgisizliği Sanal Dünyada Giderilmeye Çalışılıyor
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Doğan Cüceloğlu’ndan: Bir İnsanın Anavatanı Çocukluğudur

  Bir gün seminere başlamadan önce kısa boylu güler yüzlü birisi geldi,...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  Eş İlgisizliği Sanal Dünyada Giderilmeye Çalışılıyor - BEY N VE HAFIZA - Eş İlgisizliği Sanal Dünyada Giderilmeye Çalışılıyor

  İletişimde kalın!

  75,871BeğenenlerBeğen
  187,844TakipçilerTakip Et
  235TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et