Evlere Sıkışan Gelecek:Sınavlar

  Salgının oluşturduğu karantina ortamıyla birlikte alıştıkları düzen birdenbire değişen ve kendilerini “evdekal” çağrılarıyla kendilerini  bambaşka bir sınav çalışma düzenine adapte etmeye çalışan YKS ve

  LGS  öğrencileri değişen sınav tarihleriyle hem içinde bulundukları sınav sürecini en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceklerini düşünürken hemde üst düzey hijyen kuralları uygulanacak bir sınava hazırlanmanın yoğunluğu içerisindeler.

  Açıklanan son kararla; 7 haziran 2020’de yapılması planlanan liselere geçiş sınavı (LGS) 20 haziran’a ertelenirken 20-21 Haziran 2020’de yapılması planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) önce 25-26 Temmuz 2020’ye ertelenirken ardından 27-28 haziran 2020’ye çekildi.

  YÖK’ün aldığı sınav düzenlemeleri ve üst düzey hijyen kuralları var

  YKS için tyt bölümünde 135 dakika olan süre 165 dakikaya çıkarıldı aynı zamanda “bu yılla sınırlı”baraj puanı 180 puandan 170 puana çekildi.

  LGS öğrencileri ve YKS öğrencileri için  maske ve dezenfektanla dağıtımıyla sosyal mesafe kuralları uygulanacak.

  Peki, öğrenciler uygulanacak “olağandışı sınav sürecini” verimli bir şekilde nasıl değerlendirebilir?

  Yaşanan olağandışı sınav sürecine hazırlık döneminde önemli olacak nokta: öğrenciler duygusal olarak sürece uyum sağlayabiliyorlarsa başarılı bir şekilde ilerlemeleri mümkün olacaktır.Bireyin zihninde oluşturduğu negatif kuruntusal düşüncelere başa çıkmada zorluk yaşamak kaygı ve korkuyu beraberinde getirecektir bu nedenle öğrencide; konsantrasyon düşecek ve başa çıkamadığı stres düzeyi onu hazırlık sürecinden uzaklaştıracaktır.

  Baskı ve stres öğrenmeyi nasıl etkiler?

  Öğrenmede stresin etkisi öğrenmenin hızı ve niteliğine etki eden bir durumdur.Buna göre bireyin uyku-uyanıklık ve ilgilenme düzeyinin düşük olmasıyla kaygı ,endişe ve kaos düzeyi yüksek olması öğrenme hızı ve niteliğini olumsuz etkiler.Burada asıl mesele en iyi öğrenmeyi gerçekleştireceğimiz, ilgilenme ve dinlenmiş uyanıklığı maksimum seviyeye çıkarmaktır.

  Tüm Özel Eğitim Kurumları derneği (Öz-Kur-Der) yönetim kurulu üyesi Ahmet çevik, koronavirüs salgınının eğitim ve öğretimde değişim rüzgarları estirdiğini belirterek “bu rüzgarlara göre yelkenimizi ayarlamalı, yeni düzende LGS ve YKS hazırlığını kaliteli yapmalıyız”diye konuştu.

  Sınava hazırlık sürecinde nelere dikkat etmeliyiz?

  • Konu tekrarları mutlaka yapılmalı

  Hem YKS hemde LGS öğrencilerine bu dönemde en baştan konu tekrarı yapabilirler.Sınavda konu eksilmelerinin yapılması öğrenciler için gördükleri konuları daha iyi özümsemelerine katkı sağlayacaktır.Yapılan tekrarlar, alınan notlarla beraber soru çözümüyle pekiştirilmeli eski konular iki haftada bir tekrar edilmelidir.

  • Haftalık ders programı oluşturmalı

  Bu süreçte yaşanan belirsizlikler ve korkular ile her gün  evde olmuş olmanın vermiş olduğu rahatlık hissiyle atalete kapılmamalı, salgın  öncesi süreçteki programlamamıza en kısa sürede dönmeliyiz.Bizleri takip eden rehber öğretmenimiz veya kendi planlarımızı haftalık olarak belirlemeliyiz bu sayede hergün çalışacağımız dersler belli olursa daha rahat ilerleyerek ne çalıştığımıza/çalışacağımıza emin oluruz.

  Milli eğitim bakanlığının sitesinden hem  müfredata ulaşıp konular çıkartılabilir hem de  yayınlanan testlerden yararlanılabilir.

  Sadece  çok çalışıp bilgileri hafızada tutmak yetmiyor; fen dersleri, türkçe,matematik derslerinde yorum yapmak ve mantıksal çıkarımlara ulaşabilmek için günde 1 veya 2 saat düzenli” kitap okumak çok önemli.

  “Konu tekrarları , program tamam “ peki ya süreklilik?

  Unutulmamalıdır ki başarı çalışma ve sürekliliğin ürünüdür.Ne kadar çok çalışılırsa çalışılsın 1 gün çalışıp 3 gün çalışmamak, önceki çalışmalarımıza sekteye uğratıp istikrarlı ve planlı gitmemizin önünü kesecektir.Bunun en temel sebebi bilgilerin tekrar edilmeyip,pekiştirilmemesi ve öğrendiklerimizi de unutmamızdır.Bu şekilde ilerlemek bizi başarıya götürmeyecektir.Bu nedenle öğrencinin kendine uygun çalışma süresiyle düzenini ve planını oluşturması çok önemlidir.

  Hergün çalışma başlangıç saatlerinin belli olması(çok geç veya erken değil 9.00-9.30)uyku düzenini koruması çok geç yatıp çok geç kalkmamak, eksikleri düzenli belirleyerek sınavın yaklaştığı son aylarda özellikle branş ve genel denemelerle sınav provaları yaparak çalışmak yararlı olacaktır.

  Aileler bu süreçte baskı yapmaktan kaçınmalıdır

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise öğrencinin bu süreci güvenli ve destekleyici bir ortamda geçirmesidir.Özellikle salgın sürecinin getirdiği endişeler ve düzenlemeler içinde kendine bir gelecek belirlemeye çalışan bireylerin en büyük ihtiyaçları onları anlayan ebeveynler olacaktır.

  Psikolojik Danışman
  Tuva Ramazanoğlu

  KAYNAKÇA

  https://www.mebpersonel.com/sinavlar/yks-2020-sinav-tarihi-cumhurbaskani-tarafindan-aciklandi-h240681.html

  https://www.takvim.com.tr/egitim/2020/03/18/2020-yili-lys-son-dakika-ertelendi-mi-ne-zaman-yapilacak/1

  afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d?s=130&d=identicon&r=g
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  YGS Öncesi Son 18 Taktik

  Dr. Leyla Benkurt Alkaş (Çocuk ve Ergen Psikiyatristi) 11 Nisan Pazar...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Yeni Eklenenler

  Kitap Önerisi: Stresli Bir Dünyada MUTLU ÇOCUK Yetiştirmek

  Güçlü Hafıza, Güçlü Beyin, Üşenme Erteleme Vazgeçme ve Sevdim...

  PORSCHE Nasıl Başardı? Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü…

  PORSCHE Nasıl Başardı?Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü… Ferdinand Porsche...

  Nasıl Öğrendiğimiz Ortaya Çıktı

  Kümülatif kültürün yalnızca insana özgü olduğu biliniyor. Ancak son...
  BEYİN VE HAFIZA

  İletişimde kalın!

  75,201BeğenenlerBeğen
  186,164TakipçilerTakip Et
  283TakipçilerTakip Et
  2,385TakipçilerTakip Et