VİDEO – Farklı Düşünün

  Düşüncelerinize ve başkalarının düşüncelerine kapılmayın. Başarılı olmak için farklı düşünün. Kazananlar böyle yapmıştır. Ya kaybedenler sizce ne yapmıştır.

  http://www.youtube.com/watch?v=UXNWDbFWYrQ

  Bilime ve teknolojiye yön veren insanların” zamanında” söylediklerini duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız!

  İcat edilebilecek her şey icat edilmiştir – Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles H.Duell – 1899

  Bir patent dairesi başkanından bu sözü duymak ne kadar acı değil mi? Bu sözün üzerinden tam 110 yıl geçmiş. 110 yıl içinde ne kadar çok şey icat edildi biliyor musunuz? Otomobil, televizyon, uçak, internet, bilgisayar, transistor, kalp pili, lazer, sadece birkaç yıl sonra elektrikli süpürgesi, radyo, çamaşır makinesi, faks makinesi, televizyon uydusu ve daha yüzlerce yeni ürün icat edildi. Listenin devamı burada ve burada. Charles Duell, bu sözü söylemek için çok erken davranmış, artık hayatımızın sıradan eşyaları olan bu icatları bugün görseydi yine de aynı şeyi söyler miydi acaba?

  İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurması için bir sebep göremiyorum – IBM Başkanı Thomas J Watson – 1977

  İlk bilgisayar olarak kabul edilen ENIAC’ın geliştiricisi olan IBM firmasının başkanı Thomas J Watson’dan devam ediyoruz. Thomas J Watson 1977 yılında “insanların evlerinde bilgisayar bulundurması için bir sebep göremiyorum, dünyada sadece 5 tanesine ihtiyaç duyulacaktır” diyordu. Çünkü bu söz söylenmeden tam 34 yıl önce üretilen ENIAC, 9×15 metrelik bir oda içine ancak sığabiliyordu. Çalışabilmesi için tam 150.000 watt enerji gerekiyordu. Sadece bir problemin çözülmesi için mühendisler, 6000 (evet yanlış duymadınız tam 6 bin) kabloyu tek tek fişe takarak çalıştırması gerekiyordu. Böyle bir teknolojiden sonra aradan 34 yıl geçmesine rağmen bugünkü bilgisayarların yanına bile yaklaşamayacak özelliklerde bilgisayarlar üretildiği için bu sözü çok da yadırgamamak lazım. Bilgisayarların gelişim tarihi için tıklayın.

  Havadan ağır makinelerin uçması imkânsızdır, radyonun geleceği yoktur – Royal Society (İngilizlerin bilim akademisi) Başkanı Lord Kelvin – 1895

  Bu sözü duyunca biraz komiğime gitmişti. Ama o zamanlar bilim adamları bile böyle bir şeye imkânsız gözüyle bakarken, halkın böyle bir hayalinin olması bile imkânsız gibi görünüyor.

  Aslında uçağın icadının kesin bir tarihi yok, yalnızca gelişim süresi var. Yani ilk defa “uçak budur” diyerek bir tanımlama yapılamamış. Ama artık uçaklar günlük hayatımızın bir parçası haline geldiler.

  Uçaklar hakkında yanılan Lord Kelvin, radyonun da geleceği olmayacağını söylemiş. Yıllar boyunca, televizyondan da eski olan bu icat, her eve girmeyi başarmıştır. Ve geçici bir heves olarak değil, bütün gün programların başlama saatleri beklenmiştir.

  Bilgisayarlar gelecekte belki de sadece 1,5 ton ağırlığında olacaklar – Popular Mechanics Dergisi – 1949

  O zamanlar, zamanın en çok okunan dergilerinden olan “popular mechanics” dergisinde böyle bir haberle karşılaşıldığı zaman duyulan sevinci tahmin edebiliyor musunuz? Bizse hala evimizdeki 2 kiloluk dizüstü bilgisayarı taşımaya üşeniyoruz da, onu masaüstü gibi kullanıyoruz… 1949 yılında sadece “öngörülebilen” henüz 1,5 ton ağırlığına gelecek kadar hafifleyemeyen bilgisayarlar bugün sadece 1 kilogram bile değiller.

  Atlar her zaman kullanılacaktır. Otomobil ise geçici bir moda olabilir – Henry Ford’a banka kredisi vermeyen bir banka müdürü – 1903

  Dünyanın her tarafına ihracat yapan Amerikalı otomobil üreticisi Ford’un kurucusu Henry Ford, bir bankaya otomotiv sektörü için kredi talebinde bulunması üzerine, krediyi vermeyip üzerine de bu sözü söyleyen banka müdürü, bugün yaşasaydı da görebilseydi keşke Ford’un son arabalarını.

  Bunların dışında insanları hayretler içerisinde bırakacak tarihi gaflar da yapılmış…

  Artistlerin konuşmalarını kim duymak ister ki? – Harry Warner – O sıralar yeni icat edilen sesli film hakkında – 1927

  Televizyon en geç 6 ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler – Daryik Zanuck – 1944

  Tütün tüketimi insanlar için gayet sağlıklı bir şeydir – Doktor G. Mcdonald – 1963

  Uçaklar ilginç oyuncaklar. Ancak herhangi bir işe yaracaklarını düşünmüyorum – Mareşal Ferdinand Foch – 1911

  Hisse senetleri, ulaşabilecekleri en yüksek düzeye ulaşmıştır – Irving Fisher – Yale Ekonomi Profesörü – 1929

  Düşün… Ya herkes onları haklı bulsaydı?

  Herkesin baktığı yerden bakarsan sadece aynı şeyi görürsün.

  Herkesin yürüdüğü yoldan yürürsen sadece aynı yere çıkarsın.

  Düşün… FARKLI düşün!

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Her Mesleğin Saygınlığı Var

  Her mesleğin bir itibarı bir saygınlığı vardır. Önemsiz meslek yoktur.. Her...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,629BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  253TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et