Fil Hafızasına Sahip Olun!

  Fil HafızasıYaşlandıkça isimleri hatırlayamıyor musunuz? Yeni araştırmaya göre sorun çok fazla şey bilmenizden kaynaklanıyor. Hafıza şampiyonu Dominic O’Brien, basit uygulamalarla hafızanızı canlı tutabileceğinizi belirtiyor;

  * Hayatınızı yavaşlatın ve yaptıklarınızı bilinçli olarak yapın.

  * Hayatınızı düzenlemek hafızanızı düzenlemektir. Bir işten başka bir işe geçmek hafızanızı yorar. Beyninize yaptıklarınızı kaydedecek zaman verin. İyi bir hafıza hayatını iyi yönetenlerde bulunur.

  * Açık havada spor yapın. Oksijen hafızanın yakıtıdır. Kalbinizin daha hızlı çalışmasını sağlayacak yüzme, koşma gibi sporlar yapın.

  * Hafızanızı övün. Hafızanız sabırsız, istekli bir çocuk gibidir. Eğer ona özen gösterirseniz büyüyecek ve parlak bir yetişkin olacaktır. Eğer hafızanızı çok fazla eleştirirseniz yetersiz bir yetişkin olacaktır. Kendinize her gün ‘Mükemmel bir hafızaya sahibim’ diye söyleyin.

  * Hafızanızı test edin. Bir arkadaşınızdan bir fotoğraftaki 10 şeyi söylemesini isteyin. Fotoğrafa bakmadan iki dakikada kaç tanesini hatırlayabiliyorsunuz bakın. Sadece 3-4’ünü hatırlıyorsanız hafızanızı geliştirmeye zaman ayırmalısınız. Eğer 9 ya da 10 tanesini hatırlıyorsanız hafızanız oldukça iyi. Hafızanızı geliştirmek için önce 20 sonra 30 tane şeyi hatırlamaya çalışın.

  * Pratik yapmak mükemmelleştirir. Basit hafıza teknikleri kullanarak işe başlayın. Yerleri, insanları, olayları hatırlamaya çalışın. Hafızayla ilgili pratik yapmak her geçen gün onu geliştirir.

  * Hafızanıza yararlı gıdalarla beslenin. Omega 3 içeren yiyecekler tüketin. Beyin hücrelerinin yakıtı yediklerimizdir.

  * İyi bir hafıza için duygularınızı da geliştirmelisiniz. Bir yere anahtar, cüzdan, para koydunuzda nereye koyduğunuza dikkat edin. Hafıza fotoğraf ve yer ilişkisi kurarak çalışır. Eğer bir hareketi yaparken yerine ve ortamına odaklanırsanız unutmanız zor olur.

  Journey Methodu hafıza şampiyonlarının kullandığı en iyi hafıza tekniğidir. Eğer bir listeyi ezberlemek istiyorsanız madde madde haline getirin. Jorney Methodu ile asla unutmazsınız. Örneğin, kahve, muz, deterjan, yumurta, fırça, pirinç, domates, süt, meyve suyu ve yağdan oluşan 10 maddelik alışveriş listenizi şöyle ezberleyebilirsiniz: Alacaklılarınızla günlük duyularınızı ilişkilendirin. Kahve neden tezgahın üzerinde muzu mutfağa kim getirmiş? Deterjanda yeni halınızın üzerine dökülmüş. Bazı yumurtalar da merdivenlerde kırılmış. Bu tarz sizin için önemli olan şeylerle alacaklarınızı ilişkilendirin. Bir hikaye yaratın.

  * Gizli numaralar şifreler, banka hesapları, ödenecek faturalar gibi sayısal rakamları hafızamızda tutmakta zorlanırız. Sayıları hafızada tutmanın en kolay yolu onları benzer imaj kodlarına çevirmektir;

  Örneğin:

  0 = Top, yüzük ya da lastik

  1 = Sokak lambası veya mum

  2 = Kuğu veya ördek

  3 = Kelepçe veya dudaklar

  4 = Yelkenli veya bayrak

  5 = Yılan veya deniz atı

  6 = Golf sopası, Filin gövdesi veya tek gözlük

  7 = Bumerang ya da  balta

  8 = Kardan adam

  9 = İpli balon  veya kement

  Şimdi 1792’i yeni banka şifreniz olarak bu şekilde kodlayın. Bankara elinizde bir mum ile geldiğinizi hayal edin (1). Bankaya girdiğinizde diğer elinizdeki bumerangı müdüre doğru attınız (7), bu sırada bileğinize bağlı balon vardı(9). Balonun üzerinde bir kuğu resmi vardı(2). Şimdi pin numaranızı çok zor unutursunuz. Kendi PIN kodunuz içinde buna benzer bir çalışma yapabilirsiniz.

  * Hafızanızla ilgili ‘unutma eşiğinizi’ bilmeniz oldukça önemli. Hafızanızda tuttuğunuz ve 5 kereden fazla hatırlamaya ihtiyacınız olmayan bilgileri biraz daha gerilere çekebilirsiniz. Eğer sınavlara çalışıyorsanız 24 saat, bir hafta ve bir ay  sonra aynı bilgileri tekrar hatırlamaya çalışın. Bu bilgiler 3 ile 6 ay arasında daha kolay hatırlanacak, eğer kullanılmadıysa gerilere atılacaktır.

  * Bazı bilgiler arasında ilişki kurun ve bunları öykülendirin. Buna Link ve Öyküleme Metoduyla hafızada tutma deiniliyor. Örneğin merdiven, kitap, kelebek ve pipoyu hatırlamaya çalışın. Şimdi merdivenden çıktığınızı hayal edin. En üst basamakta bir kitap buldunuz. Kitabı açtığınızda bir kelebek uçtu ve piponuzun üzerine kondu. Bu hikayeyi ve 4 objeyi kimse unutmaz.

  Hafızanızı geliştirmenin anahtar yolları:

  * Gece iyi uyuyun

  * Beyninizi sakinleştirin

  * Beyninizi genç tutmak için bir dil veya müzik aleti çalmayı öğrenin

  * Beyni çalıştırmak için puzzle yapın

  * Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunduğunu unutmayın

  * Aklınızı keskin tutmak için sosyal olun

  Çeviri: Fadime Yüceyaltırık

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Aynı İfadeler Nasıl Farklı Anlama Nasıl Gelir?

  Melania Trump, Cumhuriyet Ulusal Konvansiyonunun ilk gecesindeyken yaptığı konuşma, Michelle Obama'nın...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,634BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et