“Fotoğraflarda İyi Çıkmıyorum” Diyorsan Mutlaka Okumalısın

0

Çoğu insan fotoğraflarda iyi çıkmadığından yakınıyor. Peki gerçekten de fotoğraflarda güzel çıkmıyor musunuz? İşte bilimsel açıklaması…

“Niçin aynada kendimi güzel/yakışıklı buluyorken fotoğraflarda çok çirkin buluyorum” diyenlerden misiniz? Ailenizdeki, hatta dünyadaki en fotojenik olmayan insan olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

Tek değilsiniz, insanların belki yüzde 90’ı fotoğraflarda kötü çıktığına inanıyor. Bunun çok basit bir nedeni olabilir: AYNALAR!

Kendinizi aynada görmekle karşıdan görmek arasında şöyle bir fark var: Biri diğerinin döndürülmüş hali olarak görünüyor.

Biz yıllardır kendimizi karşıdan değil, aynadan gördüğümüz için ayna görüntüsüne son derece alışığız.

Öte yandan insan yüzü tam simetrik değil. Sol tarafıyla sağ tarafı arasında küçücük, ama beynimizin yakaladığı farklar var. Sözgelimi kimimizin bir gözü diğerinden büyük, bir kaşımızın şekli diğerinden farklı, yüzümüzün bir tarafında ben ya da yara izi varken diğer tarafında yok… Elbette bunlardan daha büyük farklar da var: Saçlarımızı tam ortadan değil yandan ayırıyoruz mesela.

Bu simetri eksikliği nedeniyle aynadaki görüntümüz ile fotoğraftaki görüntümüz arasında dikkatimizi çekmeyen ama beynimizin yakaladığı farklar var. Beynimiz bu farkları yakaladığı için fotoğraftaki görüntümüzü beğenmiyor.

Bu doğrultuda yapılan araştırmalarda görülmüş ki insanlar çektirdikleri fotoğrafların döndürülmüş hallerini genelde daha beğeniyorlar. Aynı şekilde aşağıda Mona Lisa’nın iki fotoğrafı var. Soldaki bildiğimiz, sağdaki ise döndürülmüş hali. Bunları gören neredeyse herkes soldaki orijinalini beğeniyor. Bu iki örnek birbiriyle tutarlı ve bu teoriyi güçlendiriyor.

Bu arada eğer fotoğraflarda aynadaki gibi çıkıyor olsaydınız bu sefer de diğer herkes sizin kötü göründüğünüzü düşünecekti; çünkü onlar sizin aynadaki görüntünüze alışık değiller.

Bu bilgiler ışığında ne yapıyoruz? Gönül rahatlığıyla fotoğraf çektiriyoruz; çünkü o görüntüleri bizim dışımızda herkes beğenecek 🙂

1df9c41549ff43f79bc881cb79da4876.png.700x0_q85_autocrop_crop-smart_upscale

İLGİLİ YAZI :  Kaybetme Korkusu Yalan Söyletiyor ...