Geç Yatanlar Daha Zeki Mi?

  Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu. London School of Economics‘in araştırması uyku ile zekâ arasında bağlantı kurdu.

  Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre,IQ’su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlar.

  Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyor.zeka geliştirilir mi - zeka geli tirilir mi - Geç Yatanlar Daha Zeki Mi? - zeka geli C5 9Ftirilir mi - Geç Yatanlar Daha Zeki Mi?

  Türk uzmanlar da araştırmanın ilginç sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

  Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, IQ’su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlar.

  Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyorlar.Türk uzmanlar da araştırmanın ilginç sonuçlarını şöyle değerlendirdi.

  Dr. Sabri Derman (Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Uzmanı)

  İlginç bir araştırma! üretken insanların daha geç yatmaya ve geç kalkmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyor.Öte yandan genetik olarak ebeveylerimizden bize özgü yatma/kalkma saatlerini ve uyku süremizi aldığımız da bilinen bir gerçek.Belki de üretken insanlar o nedenle toplumda 09.00-18.00 iş saatlerine uyamıyor,rutin emekten çok zeka gerektiren, ama esnek mesaili işlere eğilimli oluyorlar.

  Prof. Dr. Hakan Kaynak (Nörolog ve Uyku Bozuklukları Uzmanı):

  Geç uyuyanlar daha üretken, daha sanatçı ruhlu insanlar oluyorlar,diğerleri daha üretken,iş yaşamlarında daha çalışkan oluyorlar.Birisinin kafası akşam daha iyi çalışıyor, diğerinin gündüz çalışır.

  Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu (Doktorlar Merkezi Uyku Bozuklukları Direktörü)

  Eğer az uyuyan bir kişi konsantre uykusunu kendisine göre organize ediyorsa sağlıklı bir uyku alıyordur.Uykunun süresi çok uzunsa, buna hipersomnia deniyor ve bu uyku bozukluğunun bir parçasıdır, eğer böyle bir durum varsa zekâ düşüklükleri görülür.

  Ferhat Çalapkulu ( Türk Beyin Takımı Kaptanı)

  Geç yatmamın sebebi; düşünmek ve çalışmak için daha sessiz bir ortam olması. Ortalama 5 saat uyuyorum.Genellikle 02.00-03.00 sıralarında yatıyorum. IQ’su yüksek insanların da uykuya daha az vakit ayırıp beyinlerini gece çok kullandıklarını düşünüyorum.

  Emrehan Halıcı (Türk Zeka Vakfı Başkanı)

  IQ’su yüksek olan insanlar dışarıdan gelen olaylara daha duyarlı insanlardır. Okumayı, yazmayı, düşünmeyi seven insanlardır. Geceleri değerlendirir ve geç yatarlar. Bu doğru bir tespittir.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Geç Yatanlar Daha Zeki Mi?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Babama Sarıldım

  Küçük kız, annesiyle yürürken birden durdu. Yağmur damlacıklarıya ıslanan gözlüğünü çıkartarak baktığı...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  - BEY N VE HAFIZA - Geç Yatanlar Daha Zeki Mi?

  İletişimde kalın!

  76,108BeğenenlerBeğen
  189,338TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et