Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?

  Gençler, ergenler… Zaman zaman mantıksız kararlar verebiliyorlar. Bir arkadaş eğlencesinde kendini kaybedebiliyor, tuhaf kıyafetler tercih edebiliyor. Neden gençlerde yanlış karar alma eğilimi oldukça yüksek? Bu gençler neden mantıksız kararlar veriyor?

  Nedenini şimdi biliyoruz: Beyinde karar vermeyi kontrol eden alanlar, yetişkinliğe kadar yeterince gelişme göstermez.

  Bir gencin gelişmekte olan beyni, o genci karar verme süreçlerinde hatalı seçimlere itebilir. Bu seçimlerin sonuçlarını göz önünde bulundurma yetisi ise henüz pek ortalarda görünmez.

  Bu durumda ebeveynler, gençlerin iyi karar verme becerilerini öğrenip uygulamalarına nasıl yardımcı olabilir?

  Gençlerin Bildikleri ve Yaptıkları Arasındaki Fark

  Çoğu çocuk, erken yaşlardan itibaren “doğru” ve “yanlış” davranışları seçebilmeye başlar. Dil geliştikçe, çocuklar belirli davranışların istenmeyen olmasının net nedenlerini anlayabilirler.

  Ancak baskı altındayken ve akranlarının dikkatlerini üzerlerine çektiklerinde, çocuklar ve gençlerin hata yapma ihtimali artar.

  Gençlerin ne bildikleri ve ne seçtikleri arasındaki fark, “soğuk” ve “sıcak” durumlarla açıklanabilir. Soğuk durumlar, düşük duygusal uyarılma zamanlarında yapılan seçimlerdir. Bu dönemlerde, gençler mantıklı ve akılcı kararlar verebilirler.

  Sıcak durumlar ise bu gençlerin yüksek duygusal uyarılma dönemlerinde gerçekleşir. Heyecanlı, endişeli veya üzgün oldukları haller gibi.

  Sıcak durumlarda gençler genellikle kendilerini kontrol altına alamaz ve sonuçları göz önünde bulunduramazlar. Bu sebeple risk alma ihtimalleri oldukça yükselir.

  Duygusal uyarılmanın karar verme üzerindeki etkisi, örneğin çok fazla alkol alma ile ilgili olumsuz sonuçları ‘yalnızca’ arkadaşları ile paylaşmalarında görülebilir.

  Gençlerde Yanlış Karar Vermenin Biyolojisi

  Beyin çalışmaları, karar verme, dürtü kontrolü, duygusal tepkiler ve dolaylı düşünmeden sorumlu frontal lobun, yirmili yaşların ortalarına kadar gelişimini tamamlamadığını gösteriyor.

  Beynin gelişimi ile sıcak hallerde zayıf seçimler yapma riski arasındaki ilişki, psikososyal olgunluk olarak adlandırılır.

  Neden gençlerde yanlış karar alma eğilimi oldukça yüksek?

  Araştırmalar, 12-17 yaş arasındaki gençlerin, psikososyal açıdan 18-23 yaşlarına göre daha az pozitif olduklarını ve yetişkinlere nazaran (24 yaş ve üstü) psikolojik olarak olgunlaşmadıklarını gösterdi.

  Bu olgunlaşamama durumu genellikle şunlara yol açıyor:

  -Heyecan arayıp daha fazla risk alma
  -Dürtülerle seçim yapma
  -Kısa vadeli kazanımlara odaklanma
  -Bir şeyden haz almayı erteleyebilme
  -Akranların baskısına duyarlı olma
  -Seçimlerinin sonuçlarını önceden tahmin edememe

  Gençlerin Doğru Kararlar Almalarına Yardımcı Olmak

  Bağımsız karar verme ile özerklik, gençlerin duygusal ve sosyal refaha sahip kendine güvenen yetişkinler olması için hayati öneme sahiptir.

  Ebeveynler, yanlış seçimlerin yetişkin olma yolunda şart olduğunu bilseler de, herkes çocuğunun çok ciddi zararlar verebilecek seçimler yapmasından uzak durmasını ister.

  Gençlerin doğru karar almasını teşvik etmek adına altı önemli adım vardır:

  -Gelecekte, gençlerin yapılması gereken kararları verebileceğini unutmayın. Olaylarla ilgili beklentilerini dinleyin.

  -Bir risk oluşturan seçenekleri keşfetmesinden çekinmeyin.

  -Çocuğunuzu durdurup, düşünmeye özendirin. Baskı altında karar vermeleri zor olduğu için, onlara yardımcı olan. Bir diyalog halindeyseniz örneğin, o ortamdan kısa bir süre için uzaklaşın. Oda değiştirin, bir telefon görüşmesi yapın.

  -Bir karar verme pusulası oluşturun. Gençler bir durumun potansiyel sonuçlarını göz önünde bulunduramıyorlar. Bu sebeple çekingenliği minimuma indirip size danışabilmeleri konusunda onlara yardımcı ve anlayışlı olun.

  -Yardım istemeleri konusunda cömert davranın. Tek başlarına seçim yapmak zorunda değiller. Hatta, zor durumda kaldıklarında hemen ulaşabileceği yakınlarını kayıt altına aldığından emin olun. İletişim başta gelir.

  -Öğrenme fırsatları olarak hataları kullanın. Gençler yanlış seçimler yapabilirler. Bu yaşanan deneyimleri, karar vermenin nereye gittiğini ve gelecekte daha iyi seçimler yapmayı nasıl sağlayacaklarını tartışmak için kullanın.

  Kaynaknbeyin
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Beyni Geliştiren 10 Roman

  Bu 10 roman 'zihin açıyor' Bilim dünyası sonunda edebiyata da el attı...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,629BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  253TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et