Cumartesi, Ekim 19, 2019
  • Kişisel Gelişim
  • Psikoloji
  • Başarı Video

Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
karar vermek - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

Gençler, ergenler… Zaman zaman mantıksız kararlar verebiliyorlar. Bir arkadaş eğlencesinde kendini kaybedebiliyor, tuhaf kıyafetler tercih edebiliyor. Neden gençlerde yanlış karar alma eğilimi oldukça yüksek? Bu gençler neden mantıksız kararlar veriyor?

Nedenini şimdi biliyoruz: Beyinde karar vermeyi kontrol eden alanlar, yetişkinliğe kadar yeterince gelişme göstermez.

Bir gencin gelişmekte olan beyni, o genci karar verme süreçlerinde hatalı seçimlere itebilir. Bu seçimlerin sonuçlarını göz önünde bulundurma yetisi ise henüz pek ortalarda görünmez.

Bu durumda ebeveynler, gençlerin iyi karar verme becerilerini öğrenip uygulamalarına nasıl yardımcı olabilir?

Gençlerin Bildikleri ve Yaptıkları Arasındaki Fark

Çoğu çocuk, erken yaşlardan itibaren “doğru” ve “yanlış” davranışları seçebilmeye başlar. Dil geliştikçe, çocuklar belirli davranışların istenmeyen olmasının net nedenlerini anlayabilirler.

Ancak baskı altındayken ve akranlarının dikkatlerini üzerlerine çektiklerinde, çocuklar ve gençlerin hata yapma ihtimali artar.

Gençlerin ne bildikleri ve ne seçtikleri arasındaki fark, “soğuk” ve “sıcak” durumlarla açıklanabilir. Soğuk durumlar, düşük duygusal uyarılma zamanlarında yapılan seçimlerdir. Bu dönemlerde, gençler mantıklı ve akılcı kararlar verebilirler.

Sıcak durumlar ise bu gençlerin yüksek duygusal uyarılma dönemlerinde gerçekleşir. Heyecanlı, endişeli veya üzgün oldukları haller gibi.

Sıcak durumlarda gençler genellikle kendilerini kontrol altına alamaz ve sonuçları göz önünde bulunduramazlar. Bu sebeple risk alma ihtimalleri oldukça yükselir.

Duygusal uyarılmanın karar verme üzerindeki etkisi, örneğin çok fazla alkol alma ile ilgili olumsuz sonuçları ‘yalnızca’ arkadaşları ile paylaşmalarında görülebilir.

Gençlerde Yanlış Karar Vermenin Biyolojisi

Beyin çalışmaları, karar verme, dürtü kontrolü, duygusal tepkiler ve dolaylı düşünmeden sorumlu frontal lobun, yirmili yaşların ortalarına kadar gelişimini tamamlamadığını gösteriyor.

Beynin gelişimi ile sıcak hallerde zayıf seçimler yapma riski arasındaki ilişki, psikososyal olgunluk olarak adlandırılır.

karar vermek - gen  lik ve karar vermek - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir? karar vermek - gen C3 A7lik ve karar vermek - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?
Neden gençlerde yanlış karar alma eğilimi oldukça yüksek?

Araştırmalar, 12-17 yaş arasındaki gençlerin, psikososyal açıdan 18-23 yaşlarına göre daha az pozitif olduklarını ve yetişkinlere nazaran (24 yaş ve üstü) psikolojik olarak olgunlaşmadıklarını gösterdi.

Bu olgunlaşamama durumu genellikle şunlara yol açıyor:

-Heyecan arayıp daha fazla risk alma
-Dürtülerle seçim yapma
-Kısa vadeli kazanımlara odaklanma
-Bir şeyden haz almayı erteleyebilme
-Akranların baskısına duyarlı olma
-Seçimlerinin sonuçlarını önceden tahmin edememe

Gençlerin Doğru Kararlar Almalarına Yardımcı Olmak

Bağımsız karar verme ile özerklik, gençlerin duygusal ve sosyal refaha sahip kendine güvenen yetişkinler olması için hayati öneme sahiptir.

Ebeveynler, yanlış seçimlerin yetişkin olma yolunda şart olduğunu bilseler de, herkes çocuğunun çok ciddi zararlar verebilecek seçimler yapmasından uzak durmasını ister.

Gençlerin doğru karar almasını teşvik etmek adına altı önemli adım vardır:

-Gelecekte, gençlerin yapılması gereken kararları verebileceğini unutmayın. Olaylarla ilgili beklentilerini dinleyin.

-Bir risk oluşturan seçenekleri keşfetmesinden çekinmeyin.

-Çocuğunuzu durdurup, düşünmeye özendirin. Baskı altında karar vermeleri zor olduğu için, onlara yardımcı olan. Bir diyalog halindeyseniz örneğin, o ortamdan kısa bir süre için uzaklaşın. Oda değiştirin, bir telefon görüşmesi yapın.

-Bir karar verme pusulası oluşturun. Gençler bir durumun potansiyel sonuçlarını göz önünde bulunduramıyorlar. Bu sebeple çekingenliği minimuma indirip size danışabilmeleri konusunda onlara yardımcı ve anlayışlı olun.

-Yardım istemeleri konusunda cömert davranın. Tek başlarına seçim yapmak zorunda değiller. Hatta, zor durumda kaldıklarında hemen ulaşabileceği yakınlarını kayıt altına aldığından emin olun. İletişim başta gelir.

-Öğrenme fırsatları olarak hataları kullanın. Gençler yanlış seçimler yapabilirler. Bu yaşanan deneyimleri, karar vermenin nereye gittiğini ve gelecekte daha iyi seçimler yapmayı nasıl sağlayacaklarını tartışmak için kullanın.

Kaynaknbeyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -karar vermek - mutlu   ocukk - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?

Yeni İçerikler

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun...

Kişisel Sınırlar ve İletişim

Ugur, çocukları uyutmaya giden karısının çantasının içindeki telefonuna gizlice bakıyordu ki tam o sırada karısı salona girdi ve yine büyük bir kavga koptu.Yıldız’ın kayınvalidesi...

Gençlik Dönemi

Kişi fırtınalarla başa çıkmak için bu dönemde rehbere ihtiyaç duyuyor. Sık değişen sınav sistemi ile birlikte kendisinde ve ailesinde artan kaygılar gençlerin kişilik gelişim sürecini...

Türkler Hediyeye Para Harcamayı Seviyor

Mastercard, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede hediye alışverişi tercihlerini yayınladı. Buna göre, Türkiye’de her 6 kişiden 1’i sevdikleri için hediye almaya...

Çocuklara Asla Söylenmeyecek Kelimeler

Ebeveyn olmak gerçekten çok zor bir iş. Çocuğun fizyolojik ihtiyaçlarının karşılamaya çalışırken onu duygusal açıdan doyurabilmek, sorularına doğru yanıtları, doğru şekilde verebilmek...
- Advertisement -karar vermek - 2019 08 13 14 13 13 - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?