Cuma, Şubat 21, 2020

Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?

Editör Önerileri

Takıntıyı Takmayın OKB Olmayın

1970’lere kadar tedavisi bulunamayan hastalık biraz inatçı da olsa artık alt edilebiliyor. Halk arasında ‘evham’ olarak da nitelendirilen takıntı hastalığı...

Anne Babası Boşanmış Bir Çocuk Olmak..

Uzman Psikolojik Danışman ve Psikolog Yaprak Veziroğlu, boşanmış çiftlerin en çok merak ettiği soruları cevapladı. Veziroğlu, "Çocukların kavgalarda ebeveynlerden...

Sosyal Ağlar Kişilerin Narsist Eğitimlerini Tetikliyor

Sosyal paylaşım sitelerinin psikososyal etkisine yönelik araştırmaya göre sosyal ağlar, narsistleştirebiliyor, sapkınlıkların sanal ortamda yaşanmasına imkan sağlıyor, aldatmaları normalleştiriyor,...
karar vermek - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Gençler, ergenler… Zaman zaman mantıksız kararlar verebiliyorlar. Bir arkadaş eğlencesinde kendini kaybedebiliyor, tuhaf kıyafetler tercih edebiliyor. Neden gençlerde yanlış karar alma eğilimi oldukça yüksek? Bu gençler neden mantıksız kararlar veriyor?

Nedenini şimdi biliyoruz: Beyinde karar vermeyi kontrol eden alanlar, yetişkinliğe kadar yeterince gelişme göstermez.

Bir gencin gelişmekte olan beyni, o genci karar verme süreçlerinde hatalı seçimlere itebilir. Bu seçimlerin sonuçlarını göz önünde bulundurma yetisi ise henüz pek ortalarda görünmez.

Bu durumda ebeveynler, gençlerin iyi karar verme becerilerini öğrenip uygulamalarına nasıl yardımcı olabilir?

Gençlerin Bildikleri ve Yaptıkları Arasındaki Fark

Çoğu çocuk, erken yaşlardan itibaren “doğru” ve “yanlış” davranışları seçebilmeye başlar. Dil geliştikçe, çocuklar belirli davranışların istenmeyen olmasının net nedenlerini anlayabilirler.

Ancak baskı altındayken ve akranlarının dikkatlerini üzerlerine çektiklerinde, çocuklar ve gençlerin hata yapma ihtimali artar.

Gençlerin ne bildikleri ve ne seçtikleri arasındaki fark, “soğuk” ve “sıcak” durumlarla açıklanabilir. Soğuk durumlar, düşük duygusal uyarılma zamanlarında yapılan seçimlerdir. Bu dönemlerde, gençler mantıklı ve akılcı kararlar verebilirler.

Sıcak durumlar ise bu gençlerin yüksek duygusal uyarılma dönemlerinde gerçekleşir. Heyecanlı, endişeli veya üzgün oldukları haller gibi.

Sıcak durumlarda gençler genellikle kendilerini kontrol altına alamaz ve sonuçları göz önünde bulunduramazlar. Bu sebeple risk alma ihtimalleri oldukça yükselir.

Duygusal uyarılmanın karar verme üzerindeki etkisi, örneğin çok fazla alkol alma ile ilgili olumsuz sonuçları ‘yalnızca’ arkadaşları ile paylaşmalarında görülebilir.

Gençlerde Yanlış Karar Vermenin Biyolojisi

Beyin çalışmaları, karar verme, dürtü kontrolü, duygusal tepkiler ve dolaylı düşünmeden sorumlu frontal lobun, yirmili yaşların ortalarına kadar gelişimini tamamlamadığını gösteriyor.

Beynin gelişimi ile sıcak hallerde zayıf seçimler yapma riski arasındaki ilişki, psikososyal olgunluk olarak adlandırılır.

karar vermek - gen  lik ve karar vermek - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir? karar vermek - gen C3 A7lik ve karar vermek - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?
Neden gençlerde yanlış karar alma eğilimi oldukça yüksek?

Araştırmalar, 12-17 yaş arasındaki gençlerin, psikososyal açıdan 18-23 yaşlarına göre daha az pozitif olduklarını ve yetişkinlere nazaran (24 yaş ve üstü) psikolojik olarak olgunlaşmadıklarını gösterdi.

Bu olgunlaşamama durumu genellikle şunlara yol açıyor:

-Heyecan arayıp daha fazla risk alma
-Dürtülerle seçim yapma
-Kısa vadeli kazanımlara odaklanma
-Bir şeyden haz almayı erteleyebilme
-Akranların baskısına duyarlı olma
-Seçimlerinin sonuçlarını önceden tahmin edememe

Gençlerin Doğru Kararlar Almalarına Yardımcı Olmak

Bağımsız karar verme ile özerklik, gençlerin duygusal ve sosyal refaha sahip kendine güvenen yetişkinler olması için hayati öneme sahiptir.

Ebeveynler, yanlış seçimlerin yetişkin olma yolunda şart olduğunu bilseler de, herkes çocuğunun çok ciddi zararlar verebilecek seçimler yapmasından uzak durmasını ister.

Gençlerin doğru karar almasını teşvik etmek adına altı önemli adım vardır:

-Gelecekte, gençlerin yapılması gereken kararları verebileceğini unutmayın. Olaylarla ilgili beklentilerini dinleyin.

-Bir risk oluşturan seçenekleri keşfetmesinden çekinmeyin.

-Çocuğunuzu durdurup, düşünmeye özendirin. Baskı altında karar vermeleri zor olduğu için, onlara yardımcı olan. Bir diyalog halindeyseniz örneğin, o ortamdan kısa bir süre için uzaklaşın. Oda değiştirin, bir telefon görüşmesi yapın.

-Bir karar verme pusulası oluşturun. Gençler bir durumun potansiyel sonuçlarını göz önünde bulunduramıyorlar. Bu sebeple çekingenliği minimuma indirip size danışabilmeleri konusunda onlara yardımcı ve anlayışlı olun.

-Yardım istemeleri konusunda cömert davranın. Tek başlarına seçim yapmak zorunda değiller. Hatta, zor durumda kaldıklarında hemen ulaşabileceği yakınlarını kayıt altına aldığından emin olun. İletişim başta gelir.

-Öğrenme fırsatları olarak hataları kullanın. Gençler yanlış seçimler yapabilirler. Bu yaşanan deneyimleri, karar vermenin nereye gittiğini ve gelecekte daha iyi seçimler yapmayı nasıl sağlayacaklarını tartışmak için kullanın.

KAYNAKnbeyin
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -karar vermek - mutlu   ocuk kare - Gençler Neden Kötü Kararlar Verir?

Yeni İçerikler

Satış Konusunda Yapılmaması gereken 6 Hata

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın “En İyi Satıcıları” ve “İyi Satıcılar” arasında en önemli fark; İyi Satıcılar başarılı, ama sadece...

Meslek Hastalığı Nedir?

İş yerinde çeşitli etkenlerin oluşturduğu hastalıklara meslek hastalığı deniyor. İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği...

Depresyon Hareketsiz Çocuklarda Daha Yüksek

Çocuklarımız hareketsiz... Televizyon, telefon karşısında hayatları geçiyor. Bu hareketsizlik çocuklarda depresyon ihtimalini artıyor. İşte bilimsel araştırmalar. Londra Üniversitesi'nden...

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

"Hayır diyememek, pek çok kişinin gün içerisinde yaşaması oldukça muhtemel olan yaygın bir problemdir. Özellikle karşımızdaki kişi yakın ilişkilerimizin olduğu biriyse hayır...

Kişisel Gelişim Nedir? Sorusunun Cevabı

Kişisel gelişim nedir? Son günlerde ne de çok duyar olduk değil mi bu “kişisel gelişim” çığlığını. Herkes, her...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -