Gerçek Başarı, Görünen Başarı ve Gösterilen Başarı

0

Birini başarılı buluyor musunuz? sorusunu biraz sorguladığınızda altından üç ayrı soru çıkıyor. Kısacası “Ahmet’i başarılı buluyor musunuz?” sorusunun 3 alt sorusu var.

– Ahmet gerçekte başarılı mı?
– Ahmet’in başarısı diğerleri tarafından fark ediliyor mu? Görünüyor mu?
– Ahmet gösterdiği, anlattığı ve kadar başarılı mı?

İşin tuhafı üçünün cevabı da farklı olabiliyor. Hatta biraz daha ileri gideyim, birçok başarı portresinde bu üç sorunun cevabı farklı. Ve hatta “başarısız” portreler de gerçekte başarılı olabiliyor ama sunamamış olabiliyor.

Evet, birinci bölümü bu kadardı bu yazının. Başarının parametrelerine ve çeşitlerine göz attık.

Şimdi gelelim asıl konumuza. İş hayatında aslında küçük küçük süreçleri birleştiriyoruz, projeler, dönemler, sezonlar, kreasyonlar, hepsi birer vagon, başarı ise tüm bu vagonlardan oluşan trenin doğru istasyona gitmesi. Yani bir projeyi çok iyi yaptığınızda, onun başarı sarhoşluğuna düşüp diğer projeleri savsaklarsanız toplamda başarılı olamıyorsunuz.

Aşağıdaki videoyu dikkatle izleyin. Bu kaleci başarılı mı başarısız mı siz karar verin…

Gördünüz, kaleci %3 lük bir penaltı yüzdesinin kurtarılabildiği, %97’sinin kurtarılamadığı, yani başarı yüzdesinin %3 olduğu bir mesleği icra ediyor. Bu denli zor bir başarı yüzdesini tutturduğu halde “projesinin” o bölümünü yani topu eline alıp oyuna sokmayı ve “projesinin tümünü” yani maçı gol yemeden ve hatta gelip tamamlamayı başaramıyor.

Projenin bol alkışlı, kutlamalı, övgülü kısmını boş verin, bırakın insanlar eğlensin, bırakın sizi övsünler, onların övgüleriyle tatmin olursanız top kaleye girdiğinde sizi ilk yuhalayacak olan da onlar olacak. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Yazan: Ömer EKİNCİ

İlgini Çekebilir:   Yörelerimize Göre Türkiye´nin İcat Haritası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.