Gerçek Benlik ile İdeal Benlik Arasındaki Farkı Gösteren Resimler

0

Kişiliğin ne olduğu, nasıl oluşup işlediği, hangi özelliklerinin öne çıktığı incelenirken çeşitli psikologlar birbirinden farklı kuramlar geliştirmişlerdir. Bunlardan biriside benlik kuramıdır.

Benlik, bireyin kendini bir nesne olarak ele aldığında kendine ilişkin düşünce ve duygularının tümüdür. Benlik, kişinin kim olduğunu, ne olduğunu kendi kendine algılamasıdır. Kişinin kendini nasıl gördüğü, nasıl görmek istediği benlikle ilgilidir. Benlik, kişinin kendini algılamasıdır. Benlik kuramlarına göre, bir bireyin kendini algılaması, kişiliğinin önemli bir bölümünü oluşturur. Freud sonrası Carl Rogers, Maslow bu kuramın gelişmesine katkıda bulunmuşlardır.

Benlik kuramına göre insan kişiliğini oluşturan iki benlik vardır Bunlar:

1. Gerçek Benlik:

Bireyin kendini algılayış biçimidir. Bireyin kişilik olarak kendini nasıl gördüğü, gerçek benliğini ortaya koyar. Kişinin kendini görme biçimi ile başkalarının o kişiyi görme biçimi birbirinden farklı olabilir. Bireyler başkalarının davranışlarını yanlış değerlendirebilir, onların gerçek benliğini tam olarak algılamayabilirler.

2. İdeal Benlik:

Bireyler, kendi benlikleriyle ilgili ideal bir kuram geliştirirler. Bu bireyin olmak istediği bir kişiliktir. Birey var olan benliği yerine, olmak istediği benlik peşinde koşar. Kendine ideal olarak aldığı bu benlik, gerçek benliğinden daha ileri, daha gelişmiş özellikler taşır. Birey hiçbir zaman olmak istediği bu ideal benliğe ulaşamaz. Ancak bunun için gerekli özellikleri edinmeye çalışır. Bu durum bireyin tüketim alışkanlıklarında da kendini gösterir. Bireyler, kendilerini olmak istedikleri gibi gösterecek ürünlere yönelme eğilimindedirler.

BENLİK HAKKINDA KISA BİLGİLERDEN SONRA ESAS KONUYA GELELİM.

benlik foto 7Editöryel fotoğraf işleri yapan Scott Chasserot insanın gerçek benliği ile ideal benliği arasındaki farkı bulmak için psikoloji, beyin taramaları ve Photoshop’u kullanıyor. Karşımıza da ideal benlik ile gerçek benlik arasındaki zihnimizdeki farkı gösteren fotoğraflar buluyor.

benlik foto 5Aslında Scott Chasserot bu çalışması ile insanın şuur altında yatan güzellik anlayışını gün yüzüne çıkarıyor.

benlik foto 6xScott Chasserot, Photoshop yardımıyla denek olarak belirlediği kişilerim gerçek fotoğraflarında küçük manipülasyonlar yaparak 50 yeni görüntü oluşturuyor.. benlik foto 6

Bu değişikliklerde göz büyüklüğü, çilt tonu, burun ve çene genişliği v.b. üzerinde değişimler yapıyor.

benlik foto 9

Scott Chasserot, daha sonra deneklere hazırladığı fotoğrafları bir bilgisayar yardımıyla peşpeşe gösteriyor. Tabiki bu sırada Emotiv isimli beyin tarayıcısı yardımıyla deneklerin beyinlerini takibe alıyor. Beynin resimlere verdiği tepkileri belirliyor. Beynin en fazla ve olumlu tepki verdiği fotoğrafı belirliyor.

benlik foto 9x

Daha sonra beynin verdiği tepkiyle seçilen fotoğraf ile kişinin gerçek fotoğrafını yanyana koyuyor. Karşımızda bu ilginç fotoğraflar çıkıyor.

İŞTE BU İLGİNÇ ÇALIŞMANIN VİDEOSU

İLGİLİ YAZI :  Yıkıcı Tartışmalardan Kaçınmanın 10 Pratik Yolu