Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin En Etkili 5 Yolu

  Finans dünyasının eğlenceli yazarlarından, severek takip ettiğimiz Nadia Goodman, blogunda çocukların, gözüpek girişimciler olarak yetiştirilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini uzmanlarla beraber analiz ederek kaleme aldı.

  Bu güzel yazıyı sizinle paylaşmak istedik:

  Yarının iş dünyası liderleri ve startup kurucuları, bugünün aileleri tarafından girişimci bir ruhla yetiştirilen genç çocukları; ki bu girişimci ruh, gençlerin startup dünyasını ele geçirdiği ve freelance sektörünün büyüdüğü bu günlerde giderek önemi artan bir meziyet.

  girişimci çocuklar - giri imci  ocuklar 1 - Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin En Etkili 5 Yolu - giri C5 9Fimci C3 A7ocuklar 1 - Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin En Etkili 5 Yolu
  Her şey çocuğun davranışını şekillendirmekle ilgili

  “Her şey çocuğun davranışını şekillendirmekle ilgili” diyor New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi ‘nde çocuk psikolojisi alanında asistan profesör olarak görev yapan Dr. Andrea Vazzana. “Sosyal hissi yetenekler oldukça önemli ve çocuğunuza bunları ne kadar erken aşılarsanız, o kadar iyi.”

  Ebeveynlerin çocuklarındaki girişimci yeteneklerini perçinleyebileceği 5 tavsiye şöyle:

  1: Örnek bazlı problem çözümü:

  Çocuklarınızı günlük hayat içinde yeni iş fikirleri bulabilmeleri için hazırlamak istiyorsanız, problem çözme yeteneklerini henüz gençke geliştirin. Çocuğun hayatında bir problem ortaya çıktığında, çözüm hakkında beraber kafa patlatın. Problemi tanımlamalarına, olası çözümleri düşünmelerine, artı ve eksileri değerlendirmelerine ve en iyi seçimi yapmalarına yardımcı olun.

  “Ebeveynler problem çözme görevi içinde daha fazla analiz ettikçe, dile getirdikçe ve çocukla beraber tartıştıkça, çocuk için daha da iyi olacaktır” diyor Vazanna.

  2: Çocukların başarısızlıktan ders almasını sağlayın:

  Ebeveyn olarak sizin tutumunuz çocuğunuzun, “deneme-yanılma-öğrenme-tekrar deneme”ye; girişimciler için temel bir yetenek, ne kadar yatkın olduğunu belirleyecektir. Bunu başarmak için çocuğunuzun yeteneklerini geliştirmesine yardım ederek veya bir dahaki denemede neyi farklı yapacaklarını tartışarak, eleştiriyi bir öğrenme mekanizması olarak şekillendirin.

  girişimci çocuk - giri imci  ocuk - Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin En Etkili 5 Yolu - giri C5 9Fimci C3 A7ocuk - Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin En Etkili 5 Yolu
  Bir girişimcinin güveni, erken yaşlarda kazandığı bağımsızlıkla temellenir

  Gelişim için öneriler sunduğunuzda, cümlenizi olumlu bir övgü ile bitirin. “Buna geri dönüş sandviçi deniyor” diyor Vazanna. “O zaman çocuk eleştirildiğini hissetmiyor, olumlu mesajı alabiliyor.”

  3: Çocuklarınızın karar vermesine izin verin:

  Bir girişimcinin güveni, erken yaşlarda kazandığı bağımsızlıkla temellenir. Çocuklarınız küçükken, akşam yemeğinde ne yapılacağına karar vermelerine ya da kıyafetlerini seçmelerine izin verebilirsiniz. Vazanna bunu “Onlara karar vermenin nasıl bir şey olacağını gösteriyor ve bundan hoşlanmaları için yardım ediyorsunuz” diyerek açıklıyor.

  Küçük yaşlarda seçenekleri sınırlayın. Vazanna’ya göre çocukların çok fazla seçenek arasında kafası karışabilir. Çocuğunuz büyüdükçe ipleri gevşetin ve onlara daha önemli kararlarda güvenin.

  4: Otorite duygusunu güçlendirin:

  Girişimciler büyük riskler alırlar ama belirsizlikle yaşayabilmek bir gecede ortaya çıkan bir yetenek değil. Çocuklar henüz gençken sınırlarını test edebilecekleri ve korkuları üzerinde hakimiyet kurabilecekleri özgürlüğe ihtiyaç duyarlar.

  Çocuğunuz riskli bir durumla karşı karşıya kaldığında, önce yardım edin ve sonra onları özgür bırakın. “Durumlar, zaman ilerledikçe daha zor olmalı” diyor Vazanna. “Bu, çocuğa bir tür otorite duygusu kazandırmaktadır.” Onları başarılı olacak şekilde yetiştirmek için, onları risk alırken kendilerine güvenleri için güçlendirmelisiniz.

  5: Statükoya meydan okuması için yapıcı yollar öğretin:

  Çocuklara çoğu zaman kuralları körü körüne takip etmeleri söylenir; girişimciliğe ket vuran bir alışkanlık. Bunun yerine çocuklara kendi rasyonelliklerini inşa ederek normlara yapıcı bir şekilde meydan okumayı öğretin. Onlara neyi değiştirmek istediklerini sorun. Neden istediklerini ve yerine ne önerdiklerini.

  Öncelikle siz onlara örnek olun. Vazanna ebeveynlerin kendi aralarında konuşmalarını çocukların model olarak aldığını belirtiyor. Sizin davranışınız çocukların normları diplomatik olarak nasıl sorgulamaları ve ne zaman kurallara uymaları gerektiğini anlam

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin En Etkili 5 Yolu
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Beyninizi Zinde Tutmak Elinizde

  İngiltere´de beyin hücreleri konusunda yapılan geniş çaplı bir araştırma, İngiliz The...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin En Etkili 5 Yolu

  İletişimde kalın!

  75,896BeğenenlerBeğen
  187,849TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et