Pazartesi, Ocak 20, 2020

Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Editör Önerileri

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Girişimcilik öyle kolay bir iş değil. Girişimci olmak isteyenler girişimciliğin teknik ve taktiklerini sıkılmadan filmlerden öğrenilir. Bizde sizin için konusu girişimcilik olan filmleri derledik.

- Advertisement -

Hiç kimse girişimci olmanın kolay ve basit olduğunu söylemiyor. Her gün bir çok engel karşımızda duruyor gibi görünebilir. Fikirlerinize muhalif olanlar ve bütçe sıkıntılarından bahsedenler daha çalışmaya başlamadan beyaz bayrak sallamanıza sebep olabilir. Aldırmayın..

Sen normal bir insan değilsin. Bu yazıyı buraya kadar okuduysan senin girişimci bir ruhun var demektir. Şartlar zor olabilir ama biz daima başarmak için ileriye bakmalıyız.

Aklınızdaki fikir yoğun hale geldiğinde, seni harekete geçirmek istediğinde bir mola verin ve ihtiyacınız olan enerjiyi, çalışma arkadaşlarını bulmak için etrafa bakının. Mesela size ilham veren bir film izlemeyi denediniz mi ?

Bu film düşüncelerinizi geliştiren bir macera, bir komedi veya düşündüren bir belgesel filmi olabilir. Böyle bir filim size ilham verip sizi motive edebilir.girişimcilik filmleri  - giri  imcilik filmleri - Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler  - giri C5 9Fimcilik filmleri - Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Bütün bunların ışığında girişimci birisine ilham verebilecek 10 filmi sizin için derledik. İyi seyirler.

The Social Network

2010 yılında vizyona giren filmin çok etkili olduğuna şaşırmamak gerek. Sonuçta filmi izleyen herkes Mark Zuckerberg ‘in Harvard da öğrenciyken dünyanın en popüler sosyal medya ağının patronu unvanına sahip olan kişiye nasıl dönüştüğünü merak eder.

Peki bu film neden seyredilmeli? : Konusu drama olsa da mühim değil. Bize burada anlatılan bir başlangıç projenin nasıl çok iyi anlaşılabilir hale getirilmesi ve rahat ve ulaşılabilir olmasını göstermesidir. Bu filmi ne zaman izlesem beni nasıl daha iyi bir girişimci olabilirim sorusuna yönlendiriyor ve kamçılıyor.

Glengarry Glen Ross

David Mamet’ın Pulitzer ödüllü oyunundan ilham alınmış film. Chicago gayrimenkul piyasasının dünya piyasasıyla nasıl yarıştığını anlatıyor. Glengarry Glen Ross, iş dünyasında başarılı olmak için yalanlara ve ihanet eden insanlara katlanmamız gerektiğini anlatıyor.

Peki bu film neden seyredilmeli? : Maalesef iş piyasası acımasız olabiliyor ve senin de bir esnaf dahi olsan bu filmden öğreneceğin çok şey var. ’92 yapımı bu film iş dünyasının ne kadar da acımasız olduğunu sahneliyor.

Silikon Vadisi Korsanları

1999’da vizyona giren bu film teknoloji piyasasının parladığı ilk günleri, ve Bill Gates ve Steve Jobs’ın parladığı zamanları sahneliyor. Yarı belgesel olan bu yapım Microsoft’un ve Apple’ın kurucularının ilginç hayat hikayelerini gözler önüne seriyor.

Peki bu film neden seyredilmeli? : Girişimciler bu iki kurucu “korsandan” hala ilham alma arayışındalar ve bu filmin de ders çıkarılması gereken noktalar sunduğu aşikar.

Yurttaş Kane

Girişimci olmasan da, Orson Welles’in 1941 yapımı eserini seyretmelisin. Film zengin bir gazeteci olan Charles Foster Kane isimli kurgusal bir karakterin hayatını anlatmaktadır. Filmin sonunda Kane hayattan gerçekten neyin önemli olduğunu idrak eder.

Peki bu film neden seyredilmeli? : Başarılı bir iş başlatmak her girişimcinin hedefi olmasına rağmen, hayattaki tek hedef o değildir.

77979722-87e3-430f-b0a1-29933dfa2782  - giir  imci film - Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler  - giir C5 9Fimci film - Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Mutluluğun Peşinde

Chris Gardner’ın gerçek hikayesine dayanan bu 2006 Will Smith başrollü yapım girişimciler için en motive edici filmler arasındadır. Eğer Chris ve oğlunun hayallerini gerçekleştirmek için başından geçen olayları seyretmek için harekete geçmiyorsan, o zaman gerçekten şaşırırım.

Peki bu film neden seyredilmeli? : Evsiz ve çocuğuna bakamayacak durumda olan Chris hayallerini gerçekleştirmekten hiç bir zaman vazgeçmez. Tutku ve fedakarlık her girişimcide olması gereken özelliklerdir.

Kazanma Sanatı

Brad Pitt’in Oakland A takımının genel müdürü Billy Beane tiplemesini beğenmek için beysbol tutkunu olmanız gerekmiyor. Takımın oyuncu alacak parası olmadığından Beane yarışabileceği eşsiz bir yol bulmak sorunda kalır.

Peki bu film neden seyredilmeli? : Beane inovatif olmak zorunda,i nitekim bu her girişimcinin sahip olması gereken bir özellik, yani bir şeyi nasıl daha iyi yapabilmeyi görmek. Aynı zamanda Beane kendisine karşı çıkanlar olsa da hiç bir zaman vizyonundan geri adım atmaz.

Rocky

Herkesin en az bir kere izlemesi gereken bir filmdir. Sylvester Stallone yazıp ve oynadığı bu filmde Rocky Bolbao’nun ağır sıklet boks şampiyonu Apollo Creed ile çekişmesini anlatan hikayeyi konu alır.

Peki bu film neden seyredilmeli ? : Etrafındaki herkesin başaramayacağını söylediğinde bile, savaşmaya devam edin. Yarışmacı ruh seni ilerilere taşıyabilir.

Wall Street

1987’de yönetmen Oliver Stone, Gordon Gekko’yu (Michael Douglas) “Aç gözlülük iyidir” sözüyle sinema tarihinin en alçak karakterlerinden biri yapar. Film Bud Fox’un (Charlie Sheen) iş dünyasının çapulcularından olan süper zengin Gekko gibi olmak için aldığı illegal ve ahlak dışı kararları konu alır.

Peki bu film neden seyredilmeli ? : Para için kendinizi satmayın. Hatırlayın, girişimci olmak sadece zengin ve şöhret olmak değildir.Entrepreneurship-10.22.14  - Entrepreneurship 10 - Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler  - Entrepreneurship 10 - Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Jerry Maguire

Baş karakter Jerry, Maguire (Tom Cruise) her şeye sahiptir: harika bir kariyer, bir sürü arkadaş ve güzel bir eş. Ancak bir gün, her şeyin farkına varır: Bir iş para için değil müşterileri memnun etmek için yapılmalı. Jerry her şeyini kaybeder ve kaybettiklerini geri kazanmak için serüvenine devam eder.

Peki bu film neden seyredilmeli ? : Hayallerinizin peşinden giderken, profesyonel ve kişisel hayatınızda taşların yerinde oturduğunu görürsünüz. Jerry Maguire bu önemli dersi alır.

Ofis Çılgınlığı

1999 Mike Judge yapımı bu komedi filmi, lanet patronu Bill Lumbdergh’in (Gary Cole) emirler yağdırdığı küçücük bir ofiste oturmanın ne kadar da iğrenç bir şey olduğunun farkına varan Peter Gibbons (Ron Livingston) hayatını konu alır.

Peki bu film neden seyredilmeli ? : Her girişimci çalışmaktan nefret ettiği birileri vardır ki bu kimi zaman onun işten atılmasına bile sebep olabilir.

Eminim seyredilmesi gereken böyle bir çok film daha vardır. Sizce her girişimcinin seyretmesi gereken filmler nelerdir? Yorum bölümüne yazın arşivimiz olsun..

- Advertisement -

1 YORUM

  1. Kişisel gelişim filmi izleyip deliler gibi memurluk yapmak mı yoksa bir yatırımcı olup girişimci ruhuna uygun meslek seçmek mi maalesef Türkiye’de yaşam alanlarımız kısıtlanıyor ve girişimciliğimiz köreltiliyor bu sebeple hayatınızın bir alanında kişisel gelişimi kullanmazsanız kullanılmayan bilgi çöptür mantığıyla bi işe yaramaz hem kişisel gelişim sağlayım hem de uygulayım diyorsanız burdan bana ulaşabilirsiniz adresim belli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Girişimci Olmak isteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Yeni İçerikler

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Küçük Şeyler Deyip Geçmeyin

En iyi şeyler küçük çıkınlarda taşınırmış. Küçük bir beden çoğu kez büyük bir ruha yataklık edermiş. Ufak balıklar lezzetli olurmuş. Ateşe küçük odunlar atılırsa...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -