Siz renklerin nasıl göründüğünü biliyorsunuz, peki bunu görme engelli birine anlatacak olsanız ne yaparsınız? İşte size bir kaç ipucu.

1-

Bilgiyi Kişisel İfadelerle Yansıtmalarına İzin Verin.900px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-1-Version-2  - 900px Describe a Color to a Blind Person Step 1 Version 2 - Görme Engelli Bir İnsana Renkleri Nasıl Anlatırsınız?

Her zaman onlara renkler hakkında ne düşündüklerini sorun çünkü en iyi anlatım şeklini kendileri bilirler. Görememenin faydalarını kullanırlar ve bu tür şeylerle nasıl başa çıkılacağını bilirler.

2-

Kişinin Sahip Olduğu Duyulardan Yararlanın. 670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-2-Version-2  - 670px Describe a Color to a Blind Person Step 2 Version 2 - Görme Engelli Bir İnsana Renkleri Nasıl Anlatırsınız?

Görme engellilerin çoğu doğuştan engelli değildir ve sadece küçük bir hatırlatma onlara yardımcı olabilir. Mesela, yeşil çimenlerin, ağaçtaki yaprakların rengidir; kişi bu şeylere dokunur veya koklar. Kırmızı kanın, gülün ve acı biberin rengidir vb.

3-

Görme Engelli Kişinin İlgisini Çekecek Şekilde Renkleri Sembolleştirin. 670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-3-Version-2  - 670px Describe a Color to a Blind Person Step 3 Version 2 - Görme Engelli Bir İnsana Renkleri Nasıl Anlatırsınız?

Açık yeşil büyümeyi ve sağlığı, mavi sakin ve entelektüel olmayı, kırmızı çok sinirlenmeyi veya aşık olmayı temsil eder.

4-

O Rengin Kişiye Neler Hissettirdiğini Anlatın.670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-4-Version-2  - 670px Describe a Color to a Blind Person Step 4 Version 2 - Görme Engelli Bir İnsana Renkleri Nasıl Anlatırsınız?

Bu, özellikle renklerin tonlarını anlatmada yararlı olur. Anlatırken kişinin bağlantı kurabileceği kelimeler kullanın. Mesela, sarı renk için hafif, parlak ve neşeli kelimeleri kullanılabilir.

5-

Renklerin Sizi Nasıl Hissettirdiğini Anlatın. 670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-5-Version-2  - 670px Describe a Color to a Blind Person Step 5 Version 2 - Görme Engelli Bir İnsana Renkleri Nasıl Anlatırsınız?

Koyu gri sizi sıkkın ve üzgün yapar açık sarı ve turuncu sizi gülümsetir.

6-

Kişi İlgiliyse, Ona İki Rengin Karışımından Oluşan Diğer Renkleri Anlatın. 670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-6-Version-2  - 670px Describe a Color to a Blind Person Step 6 Version 2 - Görme Engelli Bir İnsana Renkleri Nasıl Anlatırsınız?

Bu onların renkler arasında bağlantı kurmalarına yardımcı olur.

İlgini Çekebilir:   Ceset Yürüyüşü Sendromu Hastalığı Nedir Bilir Misin?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.