Hafıza Canlandırma Egzersizleri

0

- h5 -  Hafıza Canlandırma Egzersizleri
Hayatınızın normal akışını aksatmadan yapabileceğiniz 10 egzersiz ;

1.Yatağın tersinden kalkın

Evet yanlış okumadınız yatağın tersinden kalkın yani normal hayatınızda yatkın olduğunuz alıştığınız davranışlarınızı değiştirin.Mesela sağ elinizle yazıyorsanız sol elinizle yazma çalışması yapın ya da telefonun tuşlarını diğer elinizin parmaklarıyla tuşlayın.Bu sayede beyninizin kullanmadığınız bölümlerini kullanmış olacaksınız.

2.Çocukluğunuzu yaşayın

Bilirsiniz çocuklar sürekli çevrelerini keşfetmeye çalışırlar.Duyu organları devamlı çevredeki olup biteni algılamaya çalışır.Siz de çocukluğunuzda bıraktığınız bu alışkanlığınıza geri dönün.Duyularınızı yeniden dinamik bir şekilde kullanmanın hafızanızı güçlendirdiğini göreceksiniz.

3.Harflerle saklambaç

Bir yazıyı sakin bir ortamda karşınıza alın.Yazıyı baştan sona gözünüzle tararken ne yazıldığına dikkat etmeksizin örneğin çift yazılmış harfleri bulun.ÖRN;BAKKAL,UMMAN..bir kalemle altlarını çizebilirsiniz.Sonra aynı kelime içinde tekrarlanan harfleri bulun..nalan,madam,.vb Konsantrasyon gücünüzün geliştiğini ve hafızanıza olumlu etkisini kısa sürede fark edeceksiniz.

4.Kendini sorgulama

Kendinize sürekli yakın ve uzak geçmişle ilgili soru sorun.

5.Garip hareketler

Asker yürüyüşü gibi yerinizde sayın.Sol bacağınızı her kaldırdığınızda önce sağ elinizle sağ dizinize sonrada sol elinizle sol dizinize dokunun.Bacağınızı indirirken de kolunuzu baş hizasına kadar kaldırın.Bu hareketi günde birkaç kez tekrarlayın.Hem kan dolaşımınız hızlanır hem de koordinasyon ve hatırlama yeteneğiniz artar. Böyle çaprazlama hareketlerle beynin her iki lobu da eş zamanlı kullanılmış olur.

6.Hayali resim

Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin..Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin.
Bu hareketi gevşek ve dengeli yapın.Kendinizi bir ressam yerine koyun.Bu çizim hareketleri yorgun zihnizi canlandıracaktır.

7.Kelime oyunu

Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakalarda bulunan harflerden kelimeler ,cümleler oluşturun.

8.Semboller

Daha çok alışverişte alınacakların listesini unutmamak için kullanabilirsiniz.Bir kağıt ve kalem alın.Kağıdın üzerine çeşitli resimler çizin (mum,kuğu,üç kollu kaktüs,dört yapraklı yonca..gibi)Her resim bir sayıyı sembolize edecek şekilde numaralara yerleştirin.Ardından sayıları sembollere göre ezberleyin.
mum_1
kuğu_2
üç kollu kaktüs_3
.
.
.
Bu sıralamaya hakim olduğunuzda,sembollere aklınızda tutmanız gereken bir listeyi yükleyebilirsiniz.
Örneğin mumun süt şişesi üstünde durduğunu hayal ederseniz ilk sırada süt alacaksınız
kuğunun boynunda portakal filesi hayal ederseniz ikinci sırada portakal alacağınızı unutmazsınız.

İlgini Çekebilir:   Evlenmeyi düşünen İskender'i okusun

9.Geçmişiniz

Geçmişinizdeki insanları ve olayları tüm ayrıntılarıyla hatırlamaya çalışın.En yakın ilkokul arkadaşınızı hatırlarken onunla hangi oyunu oynadığınızı anne ve babasının mesleğini ,apartmanlarının rengini ve bunun gibi bilgileri hatırlamaya çalışın.Bu sayede kişilerle ilgili hafızanız güçlenecek.

10.Hipnoz

Stresin hafızanızın en büyük düşmanı olduğunu asla unutmayın.Ve kendinizi stresli anlarınızda telkin etmeyi ,kulağınıza güzel şeyler fısıldamayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.