Hafızayı canlı tutmanın yolu

  Telefon numarası, isim ve randevularınızı unutmaya mı başladınız? İşte size hafızanızı canlı tutabilmeniz için ipuçları…

  Telefon numarası, isim ve randevularınızı unutmaya mı başladınız? İşte size hafızanızı canlı tutabilmeniz için ipuçları:

  Anahtarlık, gözlük gibi yerini hatırlamakta zorlandığınız nesneler için, kullanmadığınız zamanlarda koymak üzere bir yer belirleyin.

  Telefon numaraları veya randevuları hatırlamakta zorlanıyorsanız, bunları listeleyerek görebileceğiniz bir yere asın. Listeniz önemli görevlerinizi size hatırlatacaktır.

  Yüksek sesle kelimeler söyleyin. Örneğin kendi kendinize ‘Ocağı kapattım’ deyin. Bu size daha sonra ocağı kapatıp kapatmadığınızı hatırlatır. Bu yöntem insanlarla tanışırken de isimlerini hatırlama konusunda faydalı olur.

  CEP TELEFONUNUZDAN YARARLANIN

  Hafıza yardımcılarını kullanın. Cep telefonunun anımsatıcısını, kol saatinin alarmını, ses kaydediciyi kullanabilirsiniz.

  Görsel imgelerden faydalanın. Bir kişinin ismi gibi yeni bir bilgi öğrendiğinizde aklınızda bir görüntü oluşturun. Bu görüntüler, bilginin unutulmasını önlemeye yardımcı olur.

  Konsantre olun ve rahatlayın. Birçok çevresel etken, dikkatinizi dağıtabilir. Bir şey hatırlamak istediğinizde, hatırlanması gereken öğeler üzerinde konsantre olun. Yeni bir bilgi öğrenirken o bilgiye yoğunlaşın ve dikkat dağıtıcı faktörleri önleyin. Stres hatırlamayı engeller. Derin nefes alma ve kas gevşetici egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini öğrenin.

  Uykunuzu alın. Uyku esnasında beyin yeni bilgileri pekiştirir. Araştırmalar, iyi bir gece uykusunun ardından daha önce öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığını gösteriyor.

  Depresyon, işitme veya görme kaybı, tiroid bozukluğu, bazı ilaçlar, vitamin eksiklikleri de düzeltilebilir hafıza sorunlarına neden olabilir. Doktorunuza danışın.

  Kaynak: Sabah

  hafıza - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Hafızayı canlı tutmanın yolu
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Başarıya Ulaşmak İçin Açmanız Gereken Kapılar ve Anahtarları

  Başarıya ulaşmak için üç kapı vardır. Birinci kapı inanmak, ikinci kapı...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  hafıza - BEY N VE HAFIZA - Hafızayı canlı tutmanın yolu

  İletişimde kalın!

  75,885BeğenenlerBeğen
  187,873TakipçilerTakip Et
  231TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et