Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla…

  Dünyanın bilindik en büyük beyinleri arasında yer alan Steve Jobs, Elon Musk ve Nikola Tesla arasında bir seçim yapılsa hangisi birinci olurdu?

  Hangisi daha ileri bir beyin: Steve Jobs, Elon Musk ve Nikola Tesla….

  Steve Jobs’un hayatını anlatan “Jobs” filmini seyretmiş veya duymuş olabilirsiniz. Eğer teknolojiye ilgi duyuyorsanız veya yaratıcı fikirlerden hoşlanan bir girişimciyseniz sinemada kaçırmış olsanız bile seyretmenizi tavsiye ederim.

  Biyografi niteliğindeki filmlerin ayrı bir yeri olmalı seyir listemizde…

  Filmi özellikle izlemeyi sonraya bıraktım. Bu yazıyı yazarken filmin senaristi ve yönetmeninin etkisinde kalmak istemedim. Konu ilginizi çekiyorsa, yazımı okumanızı tavsiye ederim…

  Film “Sınırsız Düşün” sloganıyla sunuluyor. Farklı mı, sınırsız mı?.. Bence Job’ı anlatan ifade “pratik ve sade düşün” olmalıdır. Ancak ideal olan düşünce şekli “farklı” olmalıdır. Farkındalığı oluşturmak marka oluşturmada, öne çıkmada daha etkili bir tarzdır.

  Apple, bu yönüyle daha önce bulunmuş patentleri bir bütün olarak sunmada başarılı olmuştur. Ama icat noktasında onu geçen pek çok şirket olmuştur.

  büyük beyin - jobs - Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla… büyük beyin - jobs - Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla…
  Steve Jobs

  Gündemde film olarak Jobs olsa da teknoloji dünyasının gündemini Elon Musk işgal etmiş durumda. Şu “Hyperloop” denilen ve saatte 1500 km hıza ulaşacak, tüp aracını bulan işadamı… Jetten hızlı, trenden ekonomik bir aracı kim tercih etmez. Ancak şimdilik tek seferde 26 kişi taşıyabilecek…

  Musk, sadece bununla değil, Tesla Motors, Paypal, SpaceX, Solarcity gibi birbirinden farklı iş alanlarında olan mucit, yenilikçi bir milyarder.

  Halen geliştirilmiş en verimli elektrikli otomobil Tesla’dır. Adını ünlü fizikçi Nikola Tesla’dan alan otomobil, tek şarjla 450 km gidebilmekte. Karbon elyaf ve alüminyum alaşım aracın ağırlığını hafifletirken, tekerleklerin akslarına yerleştirilmiş elektronik motor ve dijital aksamı sayesinde pil dışında neredeyse görünürde pek aksam görünmüyor.

  Aynı şekilde kredi kartı olmadan, email adresiyle ödeme yapabilen Paypal sistemi de (ilk adı xcom) finansta bir devrim oluşturuyor. 1,5 milyar dolara ebay tarafından satın alındı.
  Elon Musk’ın ideali; isteyen herkese ucuz uzay yolculuğu yaptırmak. Bu amaçla kurduğu SpaceX, NASA’ya Falcon roketlerini de üretiyor.

  Solarcity ise ev, eşya, ulaşım ve diğer şehir birimlerinde enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmayı esas alan teknolojilerle ilgileniyor.

  büyük beyin - elon musk - Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla… büyük beyin - elon musk - Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla…
  Elon Musk

  Hatta Ironman filmi, Musk’dan esinlenildiği bile söylenir.

  Elon Musk mı Steve Jobs mı?..

  Jobs, Bill Gates gibi ikinci dünya savaşı sonrası neslidir. İnterneti bir kazanca çevirenler genelde 1950 ila 1955 arasında doğanlar oldu. Elon Musk, 1971 doğumlu biri. Yani petrol krizini genlerine işlemiş biri. Enerji tasarruflu ve çevreci ürünler sunması onun için daha anlamlı.

  Asıl yüksek çıkış yapanlar, duvarların yıkıldığı 1980 doğumlular olacak. Dijital dünya veya küresel anlayışın en büyük vizyonu olan sosyal medyanın temsilcileri bu dönemden çıkacak.
  Aslında Güney Amerika asıllı Elon Musk’ı anlamak için bir Sırp olan ve Amerika”da başına gelmedik kalmayan Nikola Tesla’yı iyi tanımak gerekiyor.

  500’ü aşkın patenti olduğu bilinen Tesla, aslında Edison’dan daha büyük buluşları olan biri. Alternatif akım, uzaktan kumandanın mucidi Tesla olarak biliniyor. 100 yıl öncesi Amerikan piyasasının en çok tokadını yiyen kişilerinden biridir. Hatta son dönemde çok konuşulan “zihin okuma” teknolojisi de ondan esinlenilmiş.

  Musk, tek bir alana odaklanmıyor. Yüksek riskler alıyor ve paylaşmayı seviyor. Solarcity, pek çok hizmeti ücretsiz veriyor.

  Geçenlerde bir yazar Jobs’u anlatırken, “Türkiye”de olsaydı müteahhit olurdu” ifadesini kullanmış. Acaba gençler Musk olmak için Amerika’ya mı göç etmeleri gerekiyor?

  büyük beyin - Nikola Tesla - Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla… büyük beyin - Nikola Tesla - Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla…
  Nikola Tesla

  Günlük acılar ve telaşlar içinde ne kadar odaklanabiliriz ama gayret, ufuk ve potansiyellere yönelim şart. Her şeyden önce kalbimizi, duygularımızı kaybetmeyelim.

  Tesla’nın dediği gibi:

  “Kanatları kırılmış bir kuştan uçmasını beklemek kadar saçmadır, kırılmış bir kalbin sevmeye devam etmesi…”

  Haydi, üçünün kıyaslamasını bir de siz yapın…

  Kaynakmedium
  büyük beyin - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla…
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Herkes için biraz mutluluk….

  Jerry, çevresindekilerin çok sevdiği insanlardan biriydi. Keyfi her zaman yerindeydi. Her...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  büyük beyin - BEY N VE HAFIZA - Hangisi Daha Büyük Beyin: Jobs, Musk, Tesla…

  İletişimde kalın!

  76,111BeğenenlerBeğen
  189,355TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et