Mümin Sekman’ın Dünya Büyüklerinden Hayat Dersleri sloganıyla kaleme aldığı Hayat Bilgesi kitabını sizin için okuduk 10 dersi buraya koyduk.

1.
Hayat Bilgesi 1 3  - Hayat Bilgesi 1 3 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Hayatta tüm hataları kendimiz yapacak kadar zamanımız yok. Başkalarından öğrendiklerimizle “klasik” kusurlardan kurtulup, yanlış yapma kontenjanımızı daha yanıltıcı ve özgün hatalar için kullanabiliriz!

2.
Hayat Bilgesi 1  - Hayat Bilgesi 1 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Hayat haritalarımızın iki sorunu vardır; birincisi, arazide var olan bazı yerler haritamızda olmayabilir. Bu durum öğrenme yoluyla aşılabilir. İkinci ve daha tehlikeli olan durum, harita araziye pek uymuyordur ve kişi bunun farkında bile değildir!

3.
Hayat Bilgesi 1 8  - Hayat Bilgesi 1 8 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Büyük başarı, işini yaparken saate bakmayı unutanlarındır. Başarımı, çalışma odamda saat olmamasına borçluyum. (Thomas Edison)

4.
Hayat Bilgesi 1 7  - Hayat Bilgesi 1 7 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Hayat ileriye doğru yaşanır ama geriye doğru bakınca anlaşılır. Yaşamdaki noktalarınızı ileriye bakarak birleştiremezsiniz, o noktaları sadece geriye bakarak birleştirebilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine inanmanız gerekir. (Steve Jobs)

5.
Hayat Bilgesi 1 1  - Hayat Bilgesi 1 1 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Gelecekte olacağınız yer için, bugünkü faydalarınızdan feragat etmeyi bilin. Çin’de her sene üç milyon kadar bilgisayar satılmasına rağmen yazılıma para ödenmiyor. Ama bir gün yazılım satın almaya başlayacaklar. Eğer illa bir şey çalacaklarsa, benim ürünümü çalsınlar! Bir şekilde bağımlılıkları oluşur. Biz de ileride bu bağımlılığı bir şekilde paraya döndürmenin yolunu buluruz. (Bill Gates)

6.
Hayat Bilgesi 1 6  - Hayat Bilgesi 1 6 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Başkalarının seni sevmesi, senin kendine duyduğun sevgiden daha mı önemli? Şunu çok iyi biliyorum ki, kendini bilmeden gerçeği bilmen mümkün değildir. Aynı şekilde, gerçeği bilmeden kendini de bilemezsin. Kendini, bilmek, en büyük derslerin en büyük hatalardan alındığını, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Ben hayatındaki en bütün hataları, kendi gücümü başkalarından almaya çalıştığım için yaşadım. Çünkü başkalarının sevgisinin benim kendime olan sevgimden daha önemli olduğuna inanırdım. (Oprah Winfrey)

7.
Hayat Bilgesi 1 5  - Hayat Bilgesi 1 5 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Teknoloji bu kadar ilerlerken insanlık neden geriliyor? Günümüz dünyasının sorunu şu; modası geçmiş lokomotifleri ve dinamoları atabiliyoruz da, eskimiş önyargıları, eskimiş gelenekleri, eskimiş dinsel ve siyasal yasaları bırakamıyoruz. (Bernard Shaw)

8.
Hayat Bilgesi 1 10  - Hayat Bilgesi 1 10 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Cesur insan, korkmayan değil, korkuya rağmen ilerleyendir. Cesaretin, korkusuzluk değil, korkuyu yenmek olduğunu öğrendim. Cesur insan, korku hissetmeyen değil, korkusunu fetheden insandır. (Nelson Mandela )

9.
Hayat Bilgesi 1 4  - Hayat Bilgesi 1 4 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

Bir çocuğun ilk okuduğu kitap, annesidir. Annem bana katı disiplini öğretti. Babam çok para kazanamazdı. Annem hem para kazanır hem de evi çekip çevirirdi. Eğlenceye ayıracak vakti yoktu. Her zaman bardağın, üçte birinin dolu tarafını gördü. Bana çalışmayı ve vaktimi boşa harcamamayı öğretti. (Woody Allen )

10.
Hayat Bilgesi 1 2  - Hayat Bilgesi 1 2 - Hayat Bilgesi Kitabından Altı Çizili Alıntılar

İş hayatındaki zorlukların kaynağı nedir? Zorluklar, zamanında yapamadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur… Hiçbir şey zor değildir, yeter ki onu ufak parçalara bölmeyi bilelim! (Henry Ford)

Hayat Bilgesi Kitabının 2 cildi Çıktı.. Detaylar İçin TIKLAYINIZ....

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.