Hayat hızla geçiyor. Herkes mutlu bir hayat yaşamak istiyor. Ancak çoğu insan mutluluğu kaçırıyor. Günlük yaşamınızda daha mutlu olabilmeniz için yapabileceğiniz birkaç temel ipucunu bir araya getirdik.

1Keşfedin

Kültürel aktiviteleri es geçmeyin.

Hangi şehirde yaşıyor olursanız olun haftada bir, iki haftada bir ya da ayda bir mutlaka bir sergiye gitmeye ve insanların yaratıcılığından beslenmeye çalışın. Sanat, özel ve tabii ki güzeldir. Dünyada güzelliği yorumlamaktan ve onu kendi çerçevende yansıtabilmekten daha özel bir şey yoktur. Bu hissi yaşayabilmeniz için ünlü bir ressam, heykeltıraş ya da müzisyen olmanıza gerek yok. Dokunabildiğiniz, duyabildiğiniz ve görebildiğiniz bu eserler yaratıcılığınızı artıracak ve sizi farklı düşünmeye itecektir.

2Dinleyin

Kendinize zaman ayırın. 

İş hayatı, okul hayatı ve yüklendiğiniz çeşitli sorumluluklar, çoğu zaman kendinizi ihmal etmenize neden oluyor olabilir. Kendinize ayıracağınız birkaç saat, sorumluluklarınızdan sıyrılıp sadece mutluluğunuz için yapacağınız birkaç aktivite, haftanızın çok daha farklı geçmesini sağlayabilir. Kendinize özel bir bakım günü ilan edebilir, başınıza yapabileceğiniz bir aktivite bulabilir ya da bir hobi edinebilirsiniz.

3Hissedin

Doğaya kulak vermeyi unutmayın. 

Şehrin karmaşası ve gürültüsünden uzak bir sabah geçirmek için yakınlarınızda bulunan bir parka gidin. Ayakkabılarınızı çıkarın ve çimlerin ayak tabanlarınızda bıraktığı muhteşem hisle deşarj olun. Çoğumuz, iş hayatına atıldıktan sonra ya da staj döneminde, okul döneminde doğayı dinlemeyi unutuyoruz. Şehir hayatının ve yoğun temponun sizi kafesine almasına izin vermeden ve doğayı, doğanın dingin huzurunu hissetmek için çaba sarf edin.

4Paylaşın

Arkadaşlarınızı ihmal etmeyin. 

Yoğun geçen bir günün ardından arkadaşlarınızla görüşemeyecek kadar yorgun olabilirsiniz ancak bırakın bugün 3 saat daha az uyuyun. Arkadaşlığın verdiği enerjinin ve mutluluğun buna değeceğini göreceksiniz. Hayatın stresini üzerinizden atmak için paylaşın. Kendinizden uzaklaşıp biraz arkadaşlarınızın hayatına dâhil olun.

5Değiştirin

Yan karakter olmayı da bilin. 

Sürekli başrol olmak sizi yorabilir, biraz yan karakterleri oynayın ve sadece başrolün en yakın arkadaşı, en yakın iş arkadaşı ya da kapı komşusu olun. Kendinize dışarıdan bakın ve sizi yoran her şeyi bir rutin olarak görüp kabullenin ve iç dünyanızda basite indirgeyin. İyi gelecek, göreceksiniz.