Cumartesi, Ocak 25, 2020

Hayatın Üstüne Gitmezseniz, Hayat Sizin Üstünüze Gelir !

Editör Önerileri

Başarılı İletişimin 3 Temel Koşulu

İletişim, düşünce ve görüşlerin sözlü veya sözlü olmayan yollarla karşılıklı alışverişi ve bizim başkalarını başkalarının da bizi anlama süreci...

Can Sıkıntısı mı? Amaçsızlık Mı?

Zaman zaman tarafıma gelen mesajlarda, insanlar çözümleyemedikleri konularda destek ricasında bulunuyorlar. Cevabımda onları kırmadan söylemek güç olsa da bireysel...

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim; yaşam kalitesini yaşamın esas unsurları doğrultusunda artıran bir sistem ve teknikler bütünüdür. Kişisel Gelişim; başkalarıyla iyi ilişkiler ve...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Hayatın Üstüne Gitmezseniz, Hayat Sizin Üstünüze Gelir !
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

- 3zk8 1240125145 - Hayatın Üstüne Gitmezseniz, Hayat Sizin Üstünüze Gelir !  - 3zk8 1240125145 - Hayatın Üstüne Gitmezseniz, Hayat Sizin Üstünüze Gelir !

Hazırlığını yapmakta olduğum bir sunum için araştırma yaparken tanıştım 1982 Ağrı doğumlu Kadir Erdoğdu’nun ‘engel’ tanımaz hikayesiyle. 10 yaşında, köyünde çobanlık yaparken tarlaya döşenmiş mayın ellerinde patlayan Kadir’in elleri bileklerinden kopuyor ve o andan itibaren tüm yaşamı altüst oluyor, köyündeki arkadaşları onu o şekilde kabul etmiyor ve kendiside kendisinden nefret eder hale geliyor. Bu duruma 2 yıl katlanabilen Kadir, sonunda bir fırsatını bulup İstanbul’a kaçıyor. Önce bir amcasının yanına gidiyor ancak amcası onu o haliyle kabul etmiyor, daha sonra farklı yerlerde kalan, inşaat firmasında çalışmaya başlayan ve bir hayırseverin aracılığıyla okula da devam eden Kadir, bir gün okulun bahçesinde en çok sevdiği şey olan top oynarken o an orada olan bir antrenörün dikkatini çekiyor ve o futbol antrenörü Kadir’i Beşiktaş Engelliler Takımı’na götürüyor ve Kadir böylece engelliler takımında futbol oynamaya başlıyor!

Ve bundan sonrasında, hani “film gibi hayat hikayesi” denir ya işte aynen öyle bir yaşam hikayesinin içine girer Kadir biranda. 2001-2002′de Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun düzenlediği turnuvada Beşiktaş Engelliler Şişli Şubesi Futbol Takımı birinci olur ve aynı zamanda Kadir Erdoğdu’da ‘yılın gol kralı’ seçilir. 2002-2003′te ise yüzme şampiyonasında Türkiye üçüncüsü olur. Yine aynı yıl Uluslararası Avrasya Maratonu’na katılır ve onuncu olur! Sonrasında Ağrı’da yapılan bir bisiklet yarışında birinci olur ki bu yarışa katılan tek engelli kişi Kadir’dir.
Şuan Beşiktaş Engelliler Futbol Takımı Şişli Şubesi’nin takım kaptanı olan Kadir Erdoğdu’nun bu engel tanımayan başarısının altında, kendini tanıyıp ne istediğini bilmesi, kendine olan güveni, sabrı, kendisiyle ve hayatla barışık olmayı seçmesi, kendi eksik ya da zayıf yönlerine değil güçlü yönlerine odaklanarak mücadele etme bilinci, karşısına çıkan fırsatları değerlendirme cesareti ve bana göre en önemlisi “her şeyi bir mucizeymiş” gibi yaşamayı seçmesi yatıyor olabilir.

Kadir Erdoğdu’nun yaşam hikayesini ilgiyle incelerken, Dr. Philip E. Humbert’in “İnsanlara mutlu yaşamın anahtarını 10 kuralda toplayacak olsam, hangi özdeyişleri seçerdim?” düşüncesiyle yaptığı kapsamlı bir çalışma sonrasında çıkardığı, aşağıdaki liste geldi aklıma.

Sizlerle de paylaşmak istedim, liste şöyle;

1- Kendini tanı! (Sokrates)
Kendi içinde yolculuk yap. Günlük tut. Kalbin, gönlün, vicdanın ne diyor? Neyi öne çıkartıyor? Dünyaya bilinçli bakmanın yolu başta bu iç yolculuktan geçiyor.

2- Olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol! (Mevlana)
Dürüst ol, adil ol, hakça düşün. İçinden gelen sesin öne çıkardığı değerleri koru. Hayatta bir şeyleri korumak için ayakta kalmazsan her şey seni düşürür.

3. Ya yap ya yapma. Denemek yok! (Yoda / Yıldız Savaşları)
Hayat seri hareket, karar ve kararlılık gerektirir. Tereddütte kalanlar geride kalır. Hayatın üstüne gitmezseniz, hayat sizin üstünüze gelir.

4. Dünyayı hayal gücü döndürür! (Albert Einstein)
Yaptığımız her şey hayal kurarak başlar. Hayat -herkes için- hayalleri gerçekleştirmek ve yapabileceğinin en iyisinin, olabilecek en güzelin peşinden gitmektir. Bobby Kennedy’nin sözü gibi: Diğerleri dünyaya bakıyor ve “Neden?” diye soruyor. Ben bambaşka bir dünya düşünüyor ve “Neden olmasın?” diye soruyorum.

5. Fazla güzellik göz çıkarmaz! (Mae West)
Güzel hayat doya doya yaşanır. Mutluluk paylaşılır, hayatı sevme hissi coşkuyla beraber gelir. Ruhun müziğinde “Haydi bastır, göster kendini.” temposu vardır. Kibir değil, coşku!

6. Fırsatlar yakalandıkça çoğalır! (Sun Tzu)
Başarı cesaret ister. Başlangıçtaki cesaret, sonradan inanca dönüşür. İnanç, insanlığa daha iyi hizmet arzusuna dönüştüğünde fırsatlar yelpazesi yukarı bir seviyede tekrar açılır.

7. En yukarda aşk var! (Aziz Paul)
Sesi müziğe dönüştüren aşktır. Aşk olmazsa, sevgi ilişkileri yoksa, ihtimam eksikse hayatın kuru bir daldan farkı kalmaz.

8. Mükemmellik, ekleyecek bir şey kalmadığında değil, alınacak bir şey kalmadığında oluşur! (Antoine de St.Exupery)
Hayatınızı basitleştirin. Basite indirge, indirge, bir kere daha indirge… O zaman ne kalıyor, ona bak. İstekler listenizi kısa tutun. Kısa tutun ki odaklanabilesiniz. Güneş ışığına büyüteç tutmak gibi, odaklamazsanız hayatı yakamazsınız.

9. Kabiliyet yoksa sanatçı olmaz; ama çalışılmadıkça kabiliyet hiç bir işe yaramaz! (Emile Zola)
Ancak akıllı, bilinçli ve odağı şaşmayan çabalar sonrasında olası potansiyelin yapabilecekleri gerçekleşir. Elması yontmadıkça, elinizde sadece bir taş parçası vardır.

10. Hayatı yaşamanın iki yolu var. (Albert Einstein)
Biri hiçbir şey mucize değilmiş gibi yaşamak. Diğeri her şey mucizeymiş gibi yaşamak.

         Kendinigelistir

Önceki İçerikEvliliğin Püf noktası
Sonraki İçerikBeyni Geliştiren Besinler
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Hayatın Üstüne Gitmezseniz, Hayat Sizin Üstünüze Gelir !

Yeni İçerikler

Deneyimin Felsefesi

Deneyimin tasarımı Heiddeger'e, Spinoza'ya veya Graham Harman'a göz atıp varlığımızın anlamını arayabilir, nesnelerle,...

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından Kişisel Gelişim Grubu kuruldu. kigem.com...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -