Salı, Şubat 25, 2020

Hayatınızda Dengeyi Yakalayın!

Editör Önerileri

Patrondan izin almak icin yalanlar:)

İşyerinden İzin Alma Taktikleri Yeni işe başladığınız işyerinde aniden izin almanız gereken bir durumla karşılaştığınız oldu mu? Herhalde şefim,...

Kişi Kendini Hasta Eder, Kişi Kendini İyi Eder

“Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini; yoksa öleceğini bilir. Afrika’da her sabah...

Sokratın Konuşma Testi

Bir gün bir tanidik büyük filozafa rastladi ve dedi ki, "Arkadasinla ilgili ne duydugumu biliyor musun ?"   Bir dakika...
- 046d8dc1ec198a980da313dc1a67fe2d s 120 d identicon r g - Hayatınızda Dengeyi Yakalayın!
Semra Sağlar
Hiç Bir İşi İmkansız Diyerek Bırakma;Ertesi Gün Başkalarının O İşi Başarırken Çıkardığı Gürültü İle Uyanırsın
- Advertisement -

Sasirtici degil mi? Hepimiz, bu teknoloji denen seyin, sistemleri otomatiklestirip yasamlarimizi düzene sokarak bize zaman kazandiracagina inandirildik… Peki ya kim zaman kazandi?

Sehiriçi telefon konusmasi parasina isik hiziyla hareket etmemize yardimci oldugu için teknolojiyi sevsek de, günlük yasamlarimizin yavasladigini görmedik henüz…

Gerçekte olup biten su. Bahse girerim, tamamlamayi istedigimizi düsündügümüz seyleri olmaya ya da yapmaya asla yeterli zamanimiz olmayacak. Zaman, yalnizca evrenin Trump’larinin ya da Michael Jordan’larinin satin alabilecekleri bir meta degil. Hepimiz, “yasamlarimizi” yaratma umuduyla odaklandigimiz isleri basarmak için, bir günde ayni miktarda zamana sahibiz.

Özsaygi, saglik ve yasamdaki çabalar arasinda denge saglamak için, önümüzdeki yillari öncekilere göre daha tatminkar, daha az suçluluk dolu ve daha doyurucu yapabilecek olasiliklarin bir iki tanesine göz atalim.

Asagida, büyük resme “kilitlenmemize” yardimci olabilecek bazi yararli stratejiler yer aliyor.

“Büyük Tas” teorisiyle baslayin.

Dr. Stephen Covey, “Etkili Insanlarin 7 Aliskanligi” adli kitabinda, ögrencilerine cam bir kabin içine taslarin nasil yerlestirilecegini gösteren bir profesörün öyküsünü anlatir. Kaba önce büyük taslari, daha sonra küçük taslari, kumu ve son olarak suyu koymak, süreci tersine çevirmeye çalismaktan açikça çok daha kolaydir. Yasaminizi tasarlarken, “büyük taslarinizin” ne olduguna karar verin ve bunlari, tanimlanmis zaman dilimleri ya da günler olarak yillik takviminize isleyin. Bunu, hedefinizi aklinizda tutarak ise baslamak suretiyle basarin. Çalismaya, bir sonraki takvim yilinin sonundan baslayin.

Geriye dogru çalisin.

Basitçe, yil içinde önemli önceliklerinizin, ya da “büyük taslarin”, oldugu günleri isaretleyin. Hangi güne hangi önceligin verildigini saptamak, kisisel bazda bir miktar arastirma yapmanizi gerektirecektir. Yasamdaki önemli olaylar için öncelikli günler belirlemek, “Zamanim yoktu” bahanesinin en alt düzeyde kullanilmasini saglar.

Özel günleri tespit edin.

Asla zaman bulamadiginizdan yakindiginiz islerin tamamini programlayacaginiz yer birasidir. Yasaminiza katmak istediginiz seyleri kaleme alma firsatini degerlendirin. Bu, üç ayda bir “yakin bir arkadasinizla ögle yemeginde bulusmak” olabilir. Ayda bir gününüzü kendinize çekidüzen vermek ve doktor ziyaretlerinde bulunmak için ayirin. Hep gitmek istediginiz ama firsat bulamadiginiz özel seminerler ya da kurslar için, üç ayda bir düzenli olarak “kisisel gelisme” günü saptamayi ihmal etmeyin.

Bir “flört gecesi” programlayin.

Sevgilinizle geçirmek üzere haftada bir gününüzü düzenli bir biçimde “flört gecesi” olarak tayin ederseniz, kisisel iliskilerinize çok faydasi dokunur. Bunu, aile üyelerinin birlikte yemek yiyip zaman geçirdikleri haftalik düzenli “aile” geceleriyle karistirmamak gerekir. Istatistikler, bir iliskinin gelisimi için haftada en az 2 saat yüz yüze zaman geçirmek gerektigini göstermektedir.

Üç ayda bir kendinize “sakinlesme” günü belirleyin.

Edison, Ford, Firestone, Carrel ve Lindberg yaraticilik için zaman bulmuslarsa, siz de bulabilirsiniz. Bu özel günde ne yapmak istediginizi önceden kararlastirin.

Bedeninizi yitirirseniz nerede yasayacaksiniz?

Genellikle günde 30 dakikalik egzersizimizi yapamiyoruz; ama hayatta oldugumuz her dakika, üstümüzdeki 5-10 kilo fazlaligi saga sola sürüklemeye razi oluyor, gücümüzü ve enerjimizi tüketiyoruz… Kendinizle bir anlasma yapin ve su andan itibaren, yasaminizin geri kalan kisminda saglikli ve zinde olmayi tercih edin.

Kontrol edebildiginiz tek seyi kontrol edin…

En çok gipta ettigimiz insanlarin “her seye sahip” gibi görünen bireyler olduklarini fark ettiniz mi hiç? Hiçbir gün daginik saçlari olmamis gibidirler; arabalari kusursuzdur ve evleri karakter, ilgi ve konfor açisindan sasirtici derecede zengindir. Buna ek olarak, sinirsiz enerjiye ve esi benzeri olmayan bir bakis açisina sahipmis gibi görünürler. Siz de çogumuz gibiyseniz, gizliden gizliye bu kisilerin “sirlarini” bilmeyi istiyor ya da onlari “gerçekdisi” farz edip yok sayiyorsunuz. Gerçek su ki bu insanlar, dürüst ve onurludurlar; çünkü ilk etapta kendilerini kontrol altina almislardir ve zamanla yasamin önlerine çikardigi engellerle bas etmeyi ögrenmislerdir. Kendimizi kontrol etmek, son derece mantiklidir. Yoksa, çevremizdeki dünyayi degil.

Havayi kontrol edemeyiz; ama hava çok sicak ya da çok soguk oldugu için yürümekten büsbütün vazgeçmek yerine, bir spor salonunda egzersiz yapmayi ya da alisveris merkezinde yürümeyi tercih edebiliriz. Randevu zamanina uymalari konusunda müsterilerimize, eslerimize, meslektaslarimiza ya da çocuklarimiza güvenmek mümkün olmayabilir; ama bekleyip kendimizi kurban gibi hissetmeyi, sinirlenmeyi, zamani bosa harcamayi ya da alternatif bir plan yapmayi seçmek bizim kararimizdir.

“Herseyi bir arada yürütmeyi beceren” tipleri kiskanmak yerine, gipta ettiginiz seylerden keyif almak için kendinize izin verin.

Anlayis basit; yalnizca kendinizi kontrol edebilirsiniz. Öyleyse, ne istediginizi, nereye gitmeyi arzuladiginizi, yeni hedefinize ulasmak için ne yapilmasi gerektigini ve bu hedefi gerçeklestirmek üzere gerekli zamani ve mekani tanimlamakla ise baslayin.

Yasami sonuna kadar yasamayi tercih edin. Ebeveynlerin ve ögretmenlerin geçmiste kendilerini “degerli” ya da “yetkili” bulmadiklari için söyledikleri “Bunu alamazsin” tarzi sözleri göz ardi edin.

“Iyi” yasamin zengin ve ünlü insanlara özgü oldugunu düsünmeye gerek yok. Siz de azicik planlama ve disiplin ile, payiniza düseni, hatta daha fazlasini alabilirsiniz… Seçim sizin, yalnizca sizin. Sunu bilin ki “oyun” bittiginde, yapmak istediginiz her seyi ve daha fazlasini kendi yönteminizle yapmis olacaksiniz.
Yazan: Terri Murphy

Önceki İçerikPsikoloji Karikatürleri
Sonraki İçerikÇok İlginç !
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Hayatınızda Dengeyi Yakalayın!

Yeni İçerikler

Satış Konusunda Yapılmaması gereken 6 Hata

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın “En İyi Satıcıları” ve “İyi Satıcılar” arasında en önemli fark; İyi Satıcılar başarılı, ama sadece...

Meslek Hastalığı Nedir?

İş yerinde çeşitli etkenlerin oluşturduğu hastalıklara meslek hastalığı deniyor. İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği...

Depresyon Hareketsiz Çocuklarda Daha Yüksek

Çocuklarımız hareketsiz... Televizyon, telefon karşısında hayatları geçiyor. Bu hareketsizlik çocuklarda depresyon ihtimalini artıyor. İşte bilimsel araştırmalar. Londra Üniversitesi'nden...

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

"Hayır diyememek, pek çok kişinin gün içerisinde yaşaması oldukça muhtemel olan yaygın bir problemdir. Özellikle karşımızdaki kişi yakın ilişkilerimizin olduğu biriyse hayır...

Kişisel Gelişim Nedir? Sorusunun Cevabı

Kişisel gelişim nedir? Son günlerde ne de çok duyar olduk değil mi bu “kişisel gelişim” çığlığını. Herkes, her...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -