Cumartesi, Şubat 15, 2020

Hayatınızı Kontrol Edebiliyor Musunuz?

Editör Önerileri

Gökyüzünde Yerin Hala Var?

"Gökyüzü geceleri ve gündüzleri farklı görünür. Gündüzleri mavi bir renk ve beyaz bulutlar, geceleri sonsuz karanlık ve parlak yıldızlar... Gündüzler...

Zor İnsanlar

Hiçbir şeyi beğenmeyenlerden her şeye muhaliflere kadar zor insanlarla uğraşmak ayrı bir yetenek gerektiriyor. Onlardan uzak durma lüksünüz yoksa...

Sohbet Kültüründe Dinleme Bilgeliği

Dostluğun vazgeçilmez unsuru olan sohbet, sevgi ve erdem merkezli bir iletişim biçimidir. Dost bir yürekten çıkan sözler karşı yürekte...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Hayatınızı Kontrol Edebiliyor Musunuz?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Hayatınızı Kontrol Edebiliyor Musunuz?

Bu soru karşısında pek çoğumuzun vereceği yanıt: “Evet, bunlar anne-babamız, öğretmenlerimiz, okullar, bir arkadaş (kız veya erkek) ve bağlı bulunduğumuz dinin yerine getirmekle yükümlü olduğumuz kurallar…” şeklinde olacaktır.

Ama bu yanıt aslında geçerli olamayacaktır. Neden mi? Çünkü kimse bizi arzu etmediğimiz bir şeyi yapmaya zorlayamaz ve zorlasa dahi bunda başarılı olamaz. Bu belki biraz şaşırtıcı oldu, ama doğrudur.

Bu noktayı biraz açalım. Yaptığımız işlerden ve kaderimizden sorumlu biri varsa o da yine kendimiziz. Ne olmayı arzu etmişsek şimdi oyuz; çünkü Tanrı insana bu serbest seçme hakkını vermiştir.

BİR TERMOMETRE ROLÜ MÜ?hayatinizi-kontrol-edebiliyor-musunuz - Hayat n z  Kontrol Edebiliyor Musunuz - Hayatınızı Kontrol Edebiliyor Musunuz? - Hayat C4 B1n C4 B1z C4 B1 Kontrol Edebiliyor Musunuz - Hayatınızı Kontrol Edebiliyor Musunuz?

İnsanların çoğu bir termometre gibi davranırlar. Çevredeki ısıyı yansıtırlar adeta. Biraz canlı ve heyecanlı kişilerle birlikte iseler, kendi özel “ısıları” da yükseliverir!

Bir termometre, çevresindeki hiçbir şeyi kontrol edemez. Sadece yansıtır. İçinde bulunduğu şartlar doğrultusunda renk değiştiren bir bukalemun gibidir.

“Termostat” tipi insanlar biraz farklıdırlar. Onlar bağımsızdırlar. Isıyı onlar seçerler. Sıcak, soğuk ya da ılık bir odada bulunup bulunmamak onların seçimine bağlıdır. Böyle “termostat” tipi bir şahıs, yapacaklarını, hayatta yerine getireceği şeyleri kendisi seçer.

Bizler de bir “termostat” gibi davranabiliyor muyuz? Kendimizi kontrol edebiliyor muyuz?

Genellikle, bir topluluğa bağlanıldığında ve de bunun faaliyetlerine iştirak edildiğinde belli bir karşılık ödemek durumunda kalınır. Bağımsız olma ve kendine saygı halinden bir ölçüde vazgeçmek gerekir.

Örneğin, sizinle samimi ilişkiler kurmak arzusunda olan karşı cinsten bir arkadaşınızın bu konudaki fikirlerini ve ısrarlarını dinlerken bu kendi kendine duyulan saygı yitirilir. Ayrıca, uyuşturucu maddeler kullanıyorsanız, bir süre sonra bunların oyuncağı haline gelirsiniz ve bu saygınızı yitirirsiniz.

Sonuç olarak, iyi bir seçim yapmak hususundaki en önemli anahtarlardan biri, dostlarımızı bilgelikle seçebilmemizdir. O andaki etkileri derhal değerlendirmek bir yana, bu seçimin ilerideki neticelerini de aynı titizlikle saptayabilmek şarttır. Dostlarımızı, bu zamanımızın önemli bir bölümünü beraber geçireceğimiz kişileri hassasiyetle seçmek gerekir. Arkadaşlarımız, yaşamımızda -iyisiyle ve kötüsüyle- gerçek bir güç kaynağıdırlar.

SEÇİMLER BİZE AİTTİRhayatinizi-kontrol - Hayat n z  Kontrol - Hayatınızı Kontrol Edebiliyor Musunuz? - Hayat C4 B1n C4 B1z C4 B1 Kontrol - Hayatınızı Kontrol Edebiliyor Musunuz?

Seçim yapmak her insanın kendi elindedir. Kişi dilediği tarzda bir yaşam sürdürebilir. İnsanlara karşı sevgi dolu, merhametli, hoşgörülü, kardeşçe duygular besleyerek ve daima Yukarı’nın huzurunda bulunulduğunu hatırdan bir an bile çıkarmaksızın İlahi İrade Yasaları’na uygun bir hayat tarzını da benimsemek pekala mümkün.

Bu dünyaya geliş sebebinin, aynı tekamül gemisinde kendisiyle beraber seyretmekte olan diğer evrim yolcularının, insan kardeşlerinin gelişimine hizmet etmek olduğunun idrakiyle davranarak yaşamış nice varlık gelip geçti. Ve hala gelmekte olduğuna ve onlar da tüm insanlık adına bir örnek teşkil ettiğine göre bu iş, bu zor dünya hayatında da pekala mümkün demektir.

Geri seviyeli fakat nefse hizmet eden, ama hizmet ettikçe de çelmeler takıp tökezleten, insanı zaman zaman yerden yere vurup inim inim inleten tutkuların oyuncağı olmak veya yukarıdaki satırlarda sözü geçen “termostat” insan olmak… Birinden birini tercih etmek bize kalıyor.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu  ocuk kare - Hayatınızı Kontrol Edebiliyor Musunuz?

Yeni İçerikler

Satış Konusunda Yapılmaması gereken 6 Hata

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın “En İyi Satıcıları” ve “İyi Satıcılar” arasında en önemli fark; İyi Satıcılar başarılı, ama sadece...

Meslek Hastalığı Nedir?

İş yerinde çeşitli etkenlerin oluşturduğu hastalıklara meslek hastalığı deniyor. İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği...

Depresyon Hareketsiz Çocuklarda Daha Yüksek

Çocuklarımız hareketsiz... Televizyon, telefon karşısında hayatları geçiyor. Bu hareketsizlik çocuklarda depresyon ihtimalini artıyor. İşte bilimsel araştırmalar. Londra Üniversitesi'nden...

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

"Hayır diyememek, pek çok kişinin gün içerisinde yaşaması oldukça muhtemel olan yaygın bir problemdir. Özellikle karşımızdaki kişi yakın ilişkilerimizin olduğu biriyse hayır...

Kişisel Gelişim Nedir? Sorusunun Cevabı

Kişisel gelişim nedir? Son günlerde ne de çok duyar olduk değil mi bu “kişisel gelişim” çığlığını. Herkes, her...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -