Haydi kızlar Amerika’ya

1
- 1x1 - Haydi kızlar Amerika’yaSize, kızınızın lise eğitiminde Amerika’yı tercih edin, İngilizceyi anadili gibi konuşmasını sağlayın, sonra da en seçkin üniversiteyi garantileyin dersek ne dersiniz? Bu söylediklerimiz hayal değil. Türk girişimciler tarafından New York’da açılan lisede öğrencilere güvenilir ellerde kaliteli eğitim sunuluyor.

Seviye Belirleme Sınavı sonuçları açıklandı, şimdi tercih zamanı. Bütün öğrencilerin hayali de iyi bir lisede okumak. Bunu biraz özele indirip size tercihlerinizde farklı bir bakış açısı geliştirin dersek ne dersiniz? Bir kızınız var, oldukça da başarılı ancak hedeflerine uygun bir lise bulamadı. Onun eğitiminde Amerika’yı tercih edebilirsiniz. Hem lise yıllarında İngilizceyi şakır şakır konuşur hem de dünyanın en kaliteli üniversitelerine girmeyi garanti eder. Türk girişimciler tarafından New York’da açılan Brooklyn Amity School, Türkiye’den giden öğrencilere güvenilir ellerde kaliteli lise eğitimi sunuyor.

1999’da eğitime başlayan, bu yıl yeni binasıyla hizmete devam eden Brooklyn Amity, özel okul statüsünde. Manhattan’a en yakin yerleşim yerlerinden biri olan Brooklyn, New York’da bulunan JFK Uluslararası havaalanına 20 dakika uzaklıkta. Bu lisede eğitim alan öğrenciler yurtlarda danışman öğretmenleriyle kalıyor, etütler ve farklı aktiviteler yapılıyor, Türk aşçıların pişirdikleri yemeklerden yiyor. Yani yurtdışı eğitiminde tercih edilen ülkelerin başında gelen Amerika’da, çocuklarınıza dört yıl boyunca emin ellerde lise okuma imkânı sunuluyor. Ayrıca yurtdışı eğitimi için üniversiteyi beklemenize de gerek kalmıyor.

Türk öğrencilere Amerika’da lise okuma imkânı sunan bu okuldan şimdiye kadar mezun olan öğrencilerin tümü bir üniversiteye yerleşmiş. Yüzde 50’den fazlası da Amerika’nın en başarılı üniversitelerinde okuyor. Okulun eğitim sistemine bakıldığında bu başarının sırrını anlamak zor olmuyor. Eğitim standartları normal Amerikan liselerinden farklı. Diğer liselerde dersler genelde saat 14.00 gibi biterken bu okullarda 15.30’a kadar devam ediyor. Derslerin tamamı İngilizce. İsteyen seçmeli İspanyolca da alabiliyor. Başka seçmeli dersler de var ve Amerika’da uygulanan eğitim sistemine göre seçmeli dersleri üniversitede okumayı düşündüğünüz bölüme göre almanız çok önemli. Örneğin, hukuk bölümünü düşünüyorsanız ona uygun dersler seçiyorsunuz. İlgili bir bölüme yerleştiğinizde de önceden aldığınız dersleri saydırabiliyorsunuz.

İLGİLİ YAZI :  Dalai Lama Testi İle Karakterini Öğren

Tabii öğrencilerin tüm zamanları ders çalışmakla geçmiyor. Hafta sonları danışmanlarıyla birlikte alışverişe gidiyor, piknik yapıyor, değişik aktivitelere katılıyorlar. Yurtlardaysa altı öğrencinin başında gece de onlarla kalan danışman öğretmenler var. Daire sistemindeki yurtlarda her odada plazma TV, internete bağlı sabit bilgisayar salonu bulunuyor.

***

Amerika’da lise okumak neden önemli?

Lise iki ve üçüncü sınıfları tamamlayıp yaz okulunda Harvard Üniversitesi’nden ders alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Liseyi okurken aldığınız dersleri üniversite kredisi olarak da saydırma imkanınız var.

Amity School’dan mezun olunca dünyanın seçkin üniversitelerine yerleşebilirsiniz.

Bu lisede elde edilen yüksek ortalama ve İngilizce seviyesiyle burslu olarak üniversiteye girme imkânı sağlayabilirsiniz.

***

Okullarla irtibata nasıl geçilir?

Bu okulların kayıt işlemleri Metropolitan Education şirketi tarafından yapılıyor. Amerika’da lise okumak istiyorsanız öncesinde yapmanız gereken www.metropoledu.com adresinde yer alan başvuru formunu doldurmak. Formu doldururken şirket bünyesindeki eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Daha sonra bin dolar ön kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor. Kayıt için kabul edildiğiniz takdirde bu miktar sağlık sigortası olarak kullanılıyor. Ön kayıttan sonra 10 gün içinde size olumlu ya da olumsuz sonuç bildiriliyor. Okulların eğitim, üç öğün yemek, pansiyon, ders kitapları dâhil paket ücreti yıllık 25 bin 900 dolar. SBS’de başarılı olan öğrencilere değişik oranlarda burs imkânı sağlanıyor.

Kaynak: Zaman-FATMA TURAN

  • ezgi söylemez

    arkadaşlar eğitimi nasıl acaba bi giden varsa yorum yazabilir mi?