Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri

Advertisement- ahmet yildiz kitaplari - Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri

Bazı araştırmacılar ve bazı araştırmalar insana “bu deneyi demi yaptılar?” dedirtiyor. İşte insanı hayretler içinde bırakan ilgin, korkunç ve garip psikoloji deneyleri.

1802
Dahinin Elektrik Seksi

Alessandro Volta’nın icadı olan dünyanın ilk pratik elektrik pili, elektrik biliminde bir devrim niteliğindeydi. Volta pilinin deneylerde kullanılması, enerji depolamakta bir avantaj sunuyordu ve bu sayede modern düşünce yeni sınırlara ulaştı.

Alman fizikçi ve dahi Johann Wilhelm Ritter de bunlardan biriydi. Ultraviyole ışığı buldu ve elektrik akımının insan bedeni üzerindeki etkilerini kapsamlı testlerle denedi.1  - 110 - Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri  - 110 - Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri

Diline elektrik akımı verdiğinde tat duygusunun değiştiğini, burnuna verdiğinde hapşırdığını, gözlerine akım verdiğinde garip renkli lekeler gördüğünü keşfetti ve deneyleriyle harika vakit geçirdi. Ritter bir süre sonra kendine elektrik verme konusunda saplantı geliştirdi ve yapabilse Volta piliyle evlenebileceğini söyledi. Deneylerinin süresi git gide uzuyor, Ritter bu deneylerden sonra haftalarca yatarak dinlenmek zorunda kalıyordu.

Ritter’ın bu tutkusu onun erkenden göçüp gitmesine neden olacaktı. Akciğerleri ve bağışıklık sistemi bu “elektrik seksi” deneyleri yüzünden hasar görmüştü. Tüberkülozdan öldüğünde 33 yaşındaydı.

Zekânın Tanımları ve Tarihsel Gelişimi

Zekâ, diğer pek çok psikolojik değişken gibi, doğrudan gözlenemeyen çok karmaşık yapılardan (construct) biri,...

Mindfulness Hayatı Nasıl Etkiler?

Farkındalık Nedir, Ne Demektir? “Farkındalık” (mindfulness), mevcut ana odaklanmak anlamına gelir. Yani farkındalık, mevcut hâliyle “deneyim”e odaklanmak...

Başarı İle İlgili Kitap Alıntıları

Başarı ve mutluluk konusunda ilişkiyi anlatan kitaplardan bölümleri sizin için derledik. 10 kitaptan 10...
KAYNAKline.do

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.