Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri

  1936
  Kokain Deneyi

  Çoğu kişi kokainin yalnızca bir gece kulübünün tuvaletinde alındığını düşünür. Aslında kokain ilk zamanlar koka bitkisinden elde edilen önemli bir anestezi ilacı olarak kullanılıyordu. Lokal anestezi sırasında ameliyat edilecek kısmın uyuşturulmasını sağlayan koka, operasyonun hasta tamamen bayıltılmadan yapılmasına olanak tanıyordu.8 - 83 - Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri - 83 - Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri

  Ne yazık ki bu yöntem, bazı hastaların yaşamlarını tehdit edici etkiler gösteriyordu. Nebraskalı doktor Edwin Katskee, kokainin etkilerini anlamak için en direkt yolu seçti… kendine yüksek miktarda kokain enjekte etti ve etkilerini not etmeye başladı. Katskee’nin kendi üzerindeki deneyi bir trajediyle sonlanacaktı. Yüksek miktarda kokain enjekte ettikten sonra not almaya başlayan Katskee, deneyin ilk anlarında görüşünün mükemmelleştiğini ve ayakta kalabildiğini yazıyordu. 12 dakika sonra klinik evreye girdiğini yazdı. Yazabildiği son okunaklı notta ise “paralize” yazıyordu ve bu notu okunaksız karalamalar takip ediyordu.

  Katskee bir süre sonra da yüksek dozdan öldü. Yani intihar etmiş oldu. Ne yazık ki doktorun kendini feda ederek gerçekleştirdiği bu deney, küçük bir bilimsel veriden başka şey vermedi: Yüksek miktar kokain aldıktan sonra yazdığı notlar fazlasıyla anlaşılmaz ve kullanılmaz halde oluyordu; ayrıca yüksek doz öldürüyordu.

  Yazarline.do
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Yeni başlayanlar için Twitter

  Her iletişim aracının bir kuralı, bir jargonu olduğu gibi twitter’ın da...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri

  İletişimde kalın!

  75,879BeğenenlerBeğen
  187,850TakipçilerTakip Et
  233TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et