Perşembe, Mayıs 28, 2020

Hedef Belirleme 2. Aşama: Hedefi Belirleme Safhası

Editör Önerileri

Gri beyin hücrelerinizi seviyorsanız, bunları yapın!

Beyin dopingleri ve hızlı beyin jimnastiği Gri hücrelerinizi geliştirmek jimnastik salonuna gitmek gibi birşey, beyninizi çalıştırdıkça hücreler gelişiyor. Ancak uzmanların...

Beyin Egzersizleri Nasıl Yapılır ?

Her insanın belli bir beyin kapasitesi vardır. Bunu genetiği belirler. Fakat bu kapasitenin etkin kullanılması için yapılacak birçok şey...

Nedeni Bilgisayar Oyunları Olan İlginç Hastalıklar

Bilgisayar ve İnternet büyüdükçe yeni iş alanları hızla iş dünyasında yer alamaya başladı. Tabiki aynı hızla bilgisayar ve internetin...
hedefi belirleme - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Hedef Belirleme 2. Aşama: Hedefi Belirleme Safhası
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

2. Hedefi Belirleme Safhası:

Bu safha planlama ve somutlaştırma safhasıdır. Elinize bir kağıt ve kalem alın. Birinci safhada sonuçlarını iç dünyanızda yarattığınız, hissettiğiniz, tattığınız yani yaşadığınız durumu bu safhadadır dünyada uygulayacaksınız.

İç dünyanızı, dış dünyanızda da yaşayabilmek için şu aşmaları izlemelisiniz.

1. Hedeflerinizin Listesini Yapın (hedeflerinizi depolayın)

Hayatınızın bir parçası olmasını istediğiniz bir cevre yaratın kendinize. Burada kimler olacak, neler hissedeceksiniz burası neresi olacak. Bunları yaratın.

Elinize aldığınız kağıt kalemle 15-20 dakikanızı kendinize, hedeflerinize ayıcın. Bu dakikalar sizin en zevki, en heyecanlı dakikalarınız olacaktır. Hemen hayatınız boyuna gerçekleşmesini istediğiniz, sürekli beyninizin bir tarafında duran her şeyi bir kağıda yazın. Sakın burada durmayın. Sürekli yazın. Bu sizin hedef deponuz olacak. Kısaltmalar kullanın. 15-20 dakika boyunca yazabileceğiniz en çok durumu yazın. Bu ilkenin padişahı sizsiniz. Bir padişah gibi daranın, çevrenizi oluşturun, hedeflerinizi yazın. Bu olmaz diye asla düşünmeyin. Kendinize sınır koymayın. Siz her şeyi gerçekleştirebilirisiniz. Kendinize sınır koymayı yasaklayın, siz padişahsınız. Sınırları sarayınızdan dışarı kovun, hapis’e atın. Şimdi listenizi hazırlayın.

2. Yolunuza Çıkabilecek Engelleri Yazın:

Hayatınız boyuna karşınıza çıkacak olan, isteklerinize ulaşmanızı zorlaştıracak engeller olacaktır. Engeller hayat denen bu yarışta olması gereken, kimine göre yıpratıcı bize göre ise geliştirici bir durumdur. Çünkü engeller size farklı bakış açıları kazandıracaktır. Bu aşamada karşınıza çıkabilecek engelleri belirleyin. Bu engellerle başa çıkabilme planları zihninizde tasarlayın.

3. Mevcut Kaynaklarınızı Yazın:

Hedeflerinize ulaşmak için gerekli olan kaynaklarınızı belirleyin. Elinizde var olan kaynakları planlayın. Tüm kaynaklarınızı hedefinize ulaşmak için kullanın.

Kaynaklarınız iç kaynaklar ve dış kaynaklar olarak yazın. Dış kaynaklara örnek olarak; kitaplarınız ailenizin maddi durumunu , İç kaynak olarak ise ; beyin gücünüzü, iç iletişiminizi gösterebiliriz.

4. Elde Etmek İstediğiniz Hedefleri Belirleyin ? (En Önemli Olanlar):

Birini aşamada hazırladığınız listenize bakın ve kendinize sorun; “bu listede benim en çok arzuladıklarım nelerdir ?” Bu soruya verdiğiniz cevapları alt tara yazın.

5. Sonuçları Belirleme Safhasına Uygun Mu?:

Sonuçları belirleme aşamasındaki sonuç belirleme safhalarından geçirebildiklerinizi yeniden belirleyin. Sonuç belirleme safhalarına uymayanlar var ise bu hedefleri yeniden gözden geçirin, değiştirin yada bu hedeften vazgeçin.

6. İdeal Performans Durumunuzu Düşünün:

Geçmişte sizlerinde mutlaka bir şeyleri çok güzel yaptığınız zamanlar olmuştur. Başarıya bitirdiğiniz, bunun sonunda haz duyduğunuz bir işiniz olmuştur. Başarıyla bitirdiğiniz bu anıları düşünün. Hatta bunları yazın. Başarıyla gerçekleştirdiğiniz ve mutlu olduğunuz bu anılarınızı düşünün. Ne yaparak başarılı olmuştunuz, başarılı olmak için hangi kaynakları kullanmıştınız. O anki duygu durumunuz nasıldı. Bunları tanımlayın. Daha sonra belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için o kaynakları kullanın. Tekrar o duyguları yaşayın. O zamanki başarıyı hedeflerinizdeki başarıyla özdeşleştirin.

7. Zamanınızı Planlayın:

İnsanın değerini bilmediği ve buna bağlı olarak ta en az önem verdiği kaynağı hiç kuşkusuz zamandır. Arkadaşlarınızdan şu cümleleri çok duymuşsunuzdur; “zaman çok hızlı akıyor”, “zaman çok kısa”, “ders çalışmak için zamanım yoktu”. Sizlerde bu cümleleri başkalarına söylemek istemiyorsanız hemen bir zaman planı yapın. Zaman planı size ne kadar boş zamanınız olduğunu gösterir. Zaman planınızdakileri gerçekleştirdiğinizde hayattan zevk alacaksınız. Yapamadıklarınızı görecek ve ona göre davranacaksınız. Ulaşmak istediğiniz hedefinize ne kadar mesafede olduğunuzu göreceksiniz bu da size motivasyon sağlayacak.. Bu nedenle hemen şimdi günlük, haftalık, aylık, senelik, iki yıllık, beş yıllık, yirmi yıllık bir zaman planı hazırlayın.

8. Çevrenizi Nasıl Olmasını İstersiniz?

Ulaşmak istediğiniz hedef gerçekleştiğinde çevreniz nasıl olmalı. Çevrenizde kimler olacak, bunlar ne iş yapak. Neler duyacak, neler görecek, neler hissedeceksiniz. Bu sorulara bağlı olarak beyninizde bu çevreyi çizebiliyor musunuz. Bu çevre’ye ulaşabilmek için hemen harekete geçin. Tembel olarak nitelendirdiğimiz bir çevrede sizinde tembel olma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu yüzden çalışkan öğrencilerden oluşan bir çevreye girmeye çalışın.

9. İdeal Bir Gününüz Nasıl Olmalı ?

Hedefinize ulaştığınızda nasıl bir hayat yaşayacaksınız ? Nerede oturacaksınız? Eviniz nasıl olacak ? Evinizin bahçesinde hangi meyve ağaçları olacak ? Çocuklarınızla bahçede hangi oyunları oynayacaksınız ? Beyninizde ulaştığınız zamanki bir gününüzü yaşayın.

10. Modeliniz Var Mı?

Çocukken fen bilgisi derslerinde yağmurun oluşumunu fen bilgisi kitaplarından okuyarak öğreniyorduk. Bende kendi kendime “niye kitaptan öğreniyoruz ki bunu araştırıp bulsak daha iyi olmaz mı?” Diye soruyordum. Bir gün yine efen bilgisi dersinde öğretmenimiz sorumun cevabını sanki kafamdaki soruyu duymuş gibi cevaplıyordu ;” önceden bulunmuş, ispatlanmış, gerçekleştirilmiş olan durumları tekrar aramamıza gerek yoktur. Bizim yapmamız gereken bunları öğrenerek zaman kazanmak ve yeni ufuklara açılmaktır.”

En ilkel öğrenme yolu olan deneme-yanılma bize zaman kaybettirdiği gibi alacağımız sonucun olumlu olma ihtimalini de garanti etmeyecektir. Bu nedenle bizde hedefe ulaşırken başarılı olma ihtimalini artırmak istiyorsak daha önce hedefinize ulaşmış olan bir model belirlenmelisiniz. Onun stratejisini, duygu durumunu öğrenip uygulamalısınız. Böylece hedefe ulaşma şansınızı artırın.

11. Eylem Planınızı Yapın:

Hedefinizin ne olduğu, bu hedefe ulaşırken kiminle beraber olacağınızı, kimlerin size yardımı olacağını kaynaklarınızın neler olduğunun farkında olabilirisiniz. Fakat sizin belirlediğiniz hedefe ulaşmanızı sağlayacak esas nokta harekettir. Eylemdir. İlk adımdır. Bu nedenle bir yelem planı hazırlamanız gerekir. Yapacağınız hareketler, eylemler, birbirini tamamlayacak, kuvvetlendirecek ve destekleyecek şekilde sıra izlemelidir. Hangi eylemleri yapmanız gerektiğini planlayamıyorsanız, sizin ulaşmak istediğiniz hedefe daha öne ulaşmış olan bir kişiyi kendinize model olarak seçerek onun eylem planını modelleye bilirisiniz.

12. Nasıl Bir İnsan Olmanız Gerekiyor:

Bu aşamada artık gerçekleştirmek istediğiniz büyük bir hedefiniz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için artık ciddi ciddi düşünüyorsunuz.. Bu hedef ulaşmak için sizin belirli karakter özelliklerine ve prensiplere sahip bir kişilik sahibi olmalısınız. Sahip olmanız gereken kişilik özelliklerini bir kağıda yazın. Zamanla bu kişiliğe sahip olduğunuzu göreceksiniz. Örneğin; Hayır demesini bilmeyen bir karakteriniz var ise hayır demeyi öğrenin. Böyle sen ders çalışırken seni sinemaya çağıran arkadaşına hayır diyebileceksin.

Ahmet YILDIZ

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -hedefi belirleme - mutlu   ocuk kare - Hedef Belirleme 2. Aşama: Hedefi Belirleme Safhası

Yeni İçerikler

Evlere Sıkışan Gelecek:Sınavlar

Salgının oluşturduğu karantina ortamıyla birlikte alıştıkları düzen birdenbire değişen ve kendilerini “evdekal” çağrılarıyla kendilerini  bambaşka bir sınav...

Mutluluğu Ertelemek Ruhsal Bir Sorun Mu?

Ertelenmiş Mutluluk Sendromu Bazı insanlar vardır, mutluluklarını sürekli olarak ertelerler. Daha iyi bir iş sahibi oluncaya ya da...

Koronavirüs ve Özkontrol Araştırmalarının Gösterdikleri

Özkontrol İle İlgili Araştırmalar, Koronavirüs (Covıd-19) Salgını Sırasında Gösterilen Davranışları Açıklayabilir Mi? 27 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Psychology Today dergisinde yayınlanan...

Sapiens Yazarı Harariye Göre Koronavirüs sonrası dünya

Yuval Noah Harari*Çeviri: Ömer Bozer** İnsanoğlu, belki de bizim kuşağın görmemiş olduğu bir kriz ile karşı karşıya. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca,...

Evde Kalın, Hayatın Akışı İçinde Kaçırdıklarınızı Yakalayın

Evlerde kapalı olmayı fırsata çevirmeniz için online derslerden online konserlere, kaçırdığınız tiyatro oyunlarından kısa filmlere, online müzelerden yoga ve nefes derslerine, uzaktaki...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -