Pazartesi, Kasım 18, 2019
  • Kişisel Gelişim
  • Başarı Video

Hedef Belirleme 2. Aşama: Hedefi Belirleme Safhası

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
hedefi belirleme - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Hedef Belirleme 2. Aşama: Hedefi Belirleme Safhası
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

2. Hedefi Belirleme Safhası:

Bu safha planlama ve somutlaştırma safhasıdır. Elinize bir kağıt ve kalem alın. Birinci safhada sonuçlarını iç dünyanızda yarattığınız, hissettiğiniz, tattığınız yani yaşadığınız durumu bu safhadadır dünyada uygulayacaksınız.

İç dünyanızı, dış dünyanızda da yaşayabilmek için şu aşmaları izlemelisiniz.

1. Hedeflerinizin Listesini Yapın (hedeflerinizi depolayın)

Hayatınızın bir parçası olmasını istediğiniz bir cevre yaratın kendinize. Burada kimler olacak, neler hissedeceksiniz burası neresi olacak. Bunları yaratın.

Elinize aldığınız kağıt kalemle 15-20 dakikanızı kendinize, hedeflerinize ayıcın. Bu dakikalar sizin en zevki, en heyecanlı dakikalarınız olacaktır. Hemen hayatınız boyuna gerçekleşmesini istediğiniz, sürekli beyninizin bir tarafında duran her şeyi bir kağıda yazın. Sakın burada durmayın. Sürekli yazın. Bu sizin hedef deponuz olacak. Kısaltmalar kullanın. 15-20 dakika boyunca yazabileceğiniz en çok durumu yazın. Bu ilkenin padişahı sizsiniz. Bir padişah gibi daranın, çevrenizi oluşturun, hedeflerinizi yazın. Bu olmaz diye asla düşünmeyin. Kendinize sınır koymayın. Siz her şeyi gerçekleştirebilirisiniz. Kendinize sınır koymayı yasaklayın, siz padişahsınız. Sınırları sarayınızdan dışarı kovun, hapis’e atın. Şimdi listenizi hazırlayın.

2. Yolunuza Çıkabilecek Engelleri Yazın:

Hayatınız boyuna karşınıza çıkacak olan, isteklerinize ulaşmanızı zorlaştıracak engeller olacaktır. Engeller hayat denen bu yarışta olması gereken, kimine göre yıpratıcı bize göre ise geliştirici bir durumdur. Çünkü engeller size farklı bakış açıları kazandıracaktır. Bu aşamada karşınıza çıkabilecek engelleri belirleyin. Bu engellerle başa çıkabilme planları zihninizde tasarlayın.

3. Mevcut Kaynaklarınızı Yazın:

Hedeflerinize ulaşmak için gerekli olan kaynaklarınızı belirleyin. Elinizde var olan kaynakları planlayın. Tüm kaynaklarınızı hedefinize ulaşmak için kullanın.

Kaynaklarınız iç kaynaklar ve dış kaynaklar olarak yazın. Dış kaynaklara örnek olarak; kitaplarınız ailenizin maddi durumunu , İç kaynak olarak ise ; beyin gücünüzü, iç iletişiminizi gösterebiliriz.

4. Elde Etmek İstediğiniz Hedefleri Belirleyin ? (En Önemli Olanlar):

Birini aşamada hazırladığınız listenize bakın ve kendinize sorun; “bu listede benim en çok arzuladıklarım nelerdir ?” Bu soruya verdiğiniz cevapları alt tara yazın.

5. Sonuçları Belirleme Safhasına Uygun Mu?:

Sonuçları belirleme aşamasındaki sonuç belirleme safhalarından geçirebildiklerinizi yeniden belirleyin. Sonuç belirleme safhalarına uymayanlar var ise bu hedefleri yeniden gözden geçirin, değiştirin yada bu hedeften vazgeçin.

6. İdeal Performans Durumunuzu Düşünün:

Geçmişte sizlerinde mutlaka bir şeyleri çok güzel yaptığınız zamanlar olmuştur. Başarıya bitirdiğiniz, bunun sonunda haz duyduğunuz bir işiniz olmuştur. Başarıyla bitirdiğiniz bu anıları düşünün. Hatta bunları yazın. Başarıyla gerçekleştirdiğiniz ve mutlu olduğunuz bu anılarınızı düşünün. Ne yaparak başarılı olmuştunuz, başarılı olmak için hangi kaynakları kullanmıştınız. O anki duygu durumunuz nasıldı. Bunları tanımlayın. Daha sonra belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için o kaynakları kullanın. Tekrar o duyguları yaşayın. O zamanki başarıyı hedeflerinizdeki başarıyla özdeşleştirin.

7. Zamanınızı Planlayın:

İnsanın değerini bilmediği ve buna bağlı olarak ta en az önem verdiği kaynağı hiç kuşkusuz zamandır. Arkadaşlarınızdan şu cümleleri çok duymuşsunuzdur; “zaman çok hızlı akıyor”, “zaman çok kısa”, “ders çalışmak için zamanım yoktu”. Sizlerde bu cümleleri başkalarına söylemek istemiyorsanız hemen bir zaman planı yapın. Zaman planı size ne kadar boş zamanınız olduğunu gösterir. Zaman planınızdakileri gerçekleştirdiğinizde hayattan zevk alacaksınız. Yapamadıklarınızı görecek ve ona göre davranacaksınız. Ulaşmak istediğiniz hedefinize ne kadar mesafede olduğunuzu göreceksiniz bu da size motivasyon sağlayacak.. Bu nedenle hemen şimdi günlük, haftalık, aylık, senelik, iki yıllık, beş yıllık, yirmi yıllık bir zaman planı hazırlayın.

8. Çevrenizi Nasıl Olmasını İstersiniz?

Ulaşmak istediğiniz hedef gerçekleştiğinde çevreniz nasıl olmalı. Çevrenizde kimler olacak, bunlar ne iş yapak. Neler duyacak, neler görecek, neler hissedeceksiniz. Bu sorulara bağlı olarak beyninizde bu çevreyi çizebiliyor musunuz. Bu çevre’ye ulaşabilmek için hemen harekete geçin. Tembel olarak nitelendirdiğimiz bir çevrede sizinde tembel olma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu yüzden çalışkan öğrencilerden oluşan bir çevreye girmeye çalışın.

9. İdeal Bir Gününüz Nasıl Olmalı ?

Hedefinize ulaştığınızda nasıl bir hayat yaşayacaksınız ? Nerede oturacaksınız? Eviniz nasıl olacak ? Evinizin bahçesinde hangi meyve ağaçları olacak ? Çocuklarınızla bahçede hangi oyunları oynayacaksınız ? Beyninizde ulaştığınız zamanki bir gününüzü yaşayın.

10. Modeliniz Var Mı?

Çocukken fen bilgisi derslerinde yağmurun oluşumunu fen bilgisi kitaplarından okuyarak öğreniyorduk. Bende kendi kendime “niye kitaptan öğreniyoruz ki bunu araştırıp bulsak daha iyi olmaz mı?” Diye soruyordum. Bir gün yine efen bilgisi dersinde öğretmenimiz sorumun cevabını sanki kafamdaki soruyu duymuş gibi cevaplıyordu ;” önceden bulunmuş, ispatlanmış, gerçekleştirilmiş olan durumları tekrar aramamıza gerek yoktur. Bizim yapmamız gereken bunları öğrenerek zaman kazanmak ve yeni ufuklara açılmaktır.”

En ilkel öğrenme yolu olan deneme-yanılma bize zaman kaybettirdiği gibi alacağımız sonucun olumlu olma ihtimalini de garanti etmeyecektir. Bu nedenle bizde hedefe ulaşırken başarılı olma ihtimalini artırmak istiyorsak daha önce hedefinize ulaşmış olan bir model belirlenmelisiniz. Onun stratejisini, duygu durumunu öğrenip uygulamalısınız. Böylece hedefe ulaşma şansınızı artırın.

11. Eylem Planınızı Yapın:

Hedefinizin ne olduğu, bu hedefe ulaşırken kiminle beraber olacağınızı, kimlerin size yardımı olacağını kaynaklarınızın neler olduğunun farkında olabilirisiniz. Fakat sizin belirlediğiniz hedefe ulaşmanızı sağlayacak esas nokta harekettir. Eylemdir. İlk adımdır. Bu nedenle bir yelem planı hazırlamanız gerekir. Yapacağınız hareketler, eylemler, birbirini tamamlayacak, kuvvetlendirecek ve destekleyecek şekilde sıra izlemelidir. Hangi eylemleri yapmanız gerektiğini planlayamıyorsanız, sizin ulaşmak istediğiniz hedefe daha öne ulaşmış olan bir kişiyi kendinize model olarak seçerek onun eylem planını modelleye bilirisiniz.

12. Nasıl Bir İnsan Olmanız Gerekiyor:

Bu aşamada artık gerçekleştirmek istediğiniz büyük bir hedefiniz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için artık ciddi ciddi düşünüyorsunuz.. Bu hedef ulaşmak için sizin belirli karakter özelliklerine ve prensiplere sahip bir kişilik sahibi olmalısınız. Sahip olmanız gereken kişilik özelliklerini bir kağıda yazın. Zamanla bu kişiliğe sahip olduğunuzu göreceksiniz. Örneğin; Hayır demesini bilmeyen bir karakteriniz var ise hayır demeyi öğrenin. Böyle sen ders çalışırken seni sinemaya çağıran arkadaşına hayır diyebileceksin.

Ahmet YILDIZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -hedefi belirleme - mutlu   ocuk kare - Hedef Belirleme 2. Aşama: Hedefi Belirleme Safhası

Yeni İçerikler

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var...

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı, Türk eğitim sisteminin, şaklabanlık ve...

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan...

Kişisel Sınırlar ve İletişim

Ugur, çocukları uyutmaya giden karısının çantasının içindeki telefonuna gizlice bakıyordu ki tam o sırada karısı salona girdi ve yine büyük bir kavga koptu.Yıldız’ın kayınvalidesi...

Gençlik Dönemi

Kişi fırtınalarla başa çıkmak için bu dönemde rehbere ihtiyaç duyuyor. Sık değişen sınav sistemi ile birlikte kendisinde ve ailesinde artan kaygılar gençlerin kişilik gelişim sürecini...
- Advertisement -hedefi belirleme - 2019 08 13 14 13 13 - Hedef Belirleme 2. Aşama: Hedefi Belirleme Safhası