Hedef Belirleme 3. Aşama: Hareket Safhası

  3. Hareket Safhası:

  Bu safha harekete geçtiniz. Meyveleri toplamaya başladığınız safhadır. Hedefinize ulaşmak için adım safhasıdır. Hareket safhasıdır. Bu safha şu aşamalardan oluşmaktadır:

  1. Karar Ver:

  Hedefin ne olduğunu bilmek ona ulaşmak için ilk adımın atılmasıdır. Bu nedenle gerçekleşmesini istediğiniz hedefi belirleme safhasında belirlediğiniz hedefi yada hedefleri seçin ve bu hedeflere ulaşacağınıza kendi kendinize söz verin. Bunları mutlaka yazın, somutlaştırın.açık ve net olarak ifade edin.

  2. Eyleme Geç:

  Ulaşmak istediğiniz hedefler ne kadar mükemmel olursa olsun, ne kadar geleceğinizi olumlu etkileyecek olursa olsun eğer harekete geçmeyip buna ulaşmayı eylem haline getirmezsen bu sadece hayal olarak kalacaktır. Hedef olamayacaktır.bu nedenle hemen; ders başına oturun televizyonu kapatın, İngilizce kursuna yazılın. Harekete geçin.

  Bir zamanlar iki çok iyi arkadaş varmış. Ay ocağında oturarak sürekli bir kitap yazmayı düşündüklerini belirtiyorlarmış. Bu kitabı yazınca ne kadar mutlu olacaklarını, insanlara faydalı olacaklarını daha geniş kitlelere hitap edeceklerini konuşuyor. Bunun hayalini kuruyorlarmış. İki arkadaştan birisi buna karar verdi. Araştırmalara başladı. Eline kalemi aldı. Böylece elinize bu kitap geçti. Yani o iki kişiden birisi bendim. Diğer arkadaş ise hala hayal kuruyor. Henüz bunu hedefe dönüştüremedi.

  3. Sonuçları Değerlendir:

  Hedeflerini belirledin, karar verdin ve bunu eyleme dönüştürdün. Bu aşamada ise belirli zaman aralıklarıyla arkana ve önüne bakmalısın. Belirli bir süre geçtik ten sonra, şu anda bulunduğun yer ile aslında bulunmam gereken yeri karşılaştırmalısın. Yani belirlediğiniz hedefe doğru yoldan mı gidiyorsunuz yoksa yanlış bir yola mı saptınız. Arkanıza dönün bakın. Daha sonra ileriye bakın hedef gözükmüyorsa . Yanlış yola sapmışsınızdır. Durun ve yeniden değerlendirme yapın.

  4. Esnek Ol:

  Amerikan filmlerinde vücut ısına dayalı suikast silahlarını görmüşsünüzüdür. Silah ateşlendiği zaman hedefe kilitlenmiştir. Mermi hedefe doğru giderken önüne binalar çıkmakta ancak binalara çarpmadan hedefine doğru gitmektedir. Yani mermi hedefe gider iken esneklik göstermekte yolundan ara sıra çıkmaktadır. Ancak sonuçta hedefe doğru gidiyordur.

  Eğer sizde bir hedefe kilitlenmişseniz o hedef ulaşmak için her yolu deneyin. Eğer belirlediğiniz yoldan gidemiyorsanız başka bir yol deneyin. Esnek olun. Ama hedefe doğru gidin. Sonunda hedefi mutlaka bulacaksınız.
  Bu aşamalar sonucunda hedefinizi artık belirlediniz ve harekete geçtiniz. Sakın hedefinizden vazgeçmeyin. Ona ulaşamıyorum diye asla düşünmeyin.

  4 temmuz 1952 yılında 34 yaşında bir kadın Pasifik okyanusunda, Catalina adasından, 21 mil batısında kalan Kaliforniya adasına doğru yüzmeye başladı. Eğer başarırsa, bunu gerçekleştiren ilk kadın olacaktı. Bu kadının adı Flörence Chadwick’di. Dalış yapağı gününün sabahı su vücudu uyuşturacak kadar soğuktu. Ve sis o kadar yoğundu ki beraberinde onu takip eden tekneleri bil göremiyordu. Köpek balıklarını ve sisi yok sayarak 15 saat boyuna yüzdü. Yakınındaki teknede bulunan annesi ve antrenörü hedef çok az kaldığını ona söylemişseler bile o kendisini sudan çıkarmalarını istedi. Yüzücü kadın, Kaliforniya kıyısına yarım mil kala sudan çıkışının nedenini şöyle açıkladı: “karayı görebilseydim başarabilirdim.”

  Bu hayattan gerçek kesitten de anlaşıldığı gibi hedefinizi göremeseniz bile inan ki ona az kalmıştır.

  Elektriğin muidi Thomas a. Edison’un dediği gibi “ bazı yenilgilerin nedeni, insanların yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilmemeleridir ”

  Ara hedeflere ulaşmışsanız ana hedef az kalmıştır. Ana hedeflere ulaşmışsanız kendinize başka bir hedef belirleyin. Sonunda hayatınızın hedefine mutlaka kavuşacaksınızdır. Hayat denen yarış parkurunda koşmayı düşünmeyin, koşacağınız yeri bilerek koşun.

  Ahmet YILDIZ

  hedef belirleme - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Hedef Belirleme 3. Aşama: Hareket Safhası
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Algı Oyunları

  Bir dakika durun ve hayatınızı düşünün. Yaşamınızı,bugününüzü, dününüzü kim olduğunuzu hem...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  hedef belirleme - BEY N VE HAFIZA - Hedef Belirleme 3. Aşama: Hareket Safhası

  İletişimde kalın!

  75,897BeğenenlerBeğen
  187,850TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et