Hedef Belirleyerek Motivasyon Sağlamanın Yolları

  Hedef belirlemek motivasyon sağlamanın en önemli şartlarından birisidir. İnsanın hedefi varsa ona ulaşmak için tüm enerjisi ile çalışır. Peki hedef nasıl belirlenir?

  [pull_quote_center]“Nasıl çalışılacağını bilmek bir öğrencinin kendine verebileceği en iyi hediyedir.”[/pull_quote_center]

  Nasıl çalışılacağı bilinirse herkes her şeyi en iyi şekilde öğrenebilir. Yeter ki kendimize uygun gerçekçi hedefler belirleyip, motive olabilelim.

  [dropcap type=”1″]1-[/dropcap] Öğrenmede karşılaştığınız güçlüklerin temelinde yetersizlikten çok kendinize olan güvensizlik vardır. Güvensizlik, çalışma gücünüzü, cesaretinizi ve öğrenme kapasitenizi azaltır. Bununla basa çıkmak için, “öğrenebilirim” demekten çok “öğrenirim”demeli ve başarmayı bütün gücünüzle istemelisiniz. Bu güne kadar başardığınız büyük ve küçük bir sürü is var. Bunlardan oluşan bir “Başardıklarım Listesi” hazırlayıp çalışma masanızın üstüne asabilirsiniz. Bu liste motivasyonunuzu artıracaktır.

  [dropcap type=”1″]2- [/dropcap]Çalışmaya başlamadan önce, dersin sonunda nereye ulaşabileceğinizi, ne gibi yeni davranışlar kazanacağınızı öğrenmeye çalışınız. Bu konuda gerekirse öğretmeninizden yardim isteyiniz.

  [dropcap type=”1″]3-[/dropcap] Derse, daha önceki derslerde işlenen konuların kısa bir tekrarını yaparak, kısaca derse hazırlanarak girmeyi tercih ediniz ve bunu alışkanlık haline getirmeye çalışınız.Unutmayınız ki derse hazırlıksız girerseniz başarısızlığı bekleyen biri olursunuz. Çünkü, anlatılanlarda bütünlük, bir yön, kısaca bir anlam yakalamanız oldukça zor olur ve büyük ihtimalle öğrenmeyi daha sonraya ertelemeye baslarsınız. Bu ertelemeler birikerek, altından kalkmakta zorlanabileceğiniz, çalışma isteğinizi zayıflatan yığınlar oluşturabilir.

  [dropcap type=”1″]4- [/dropcap]Araştırmalara göre, özellikle uyumadan hemen önce yapılan tekrarlar bellekte daha kalıcı olmaktadır. Bu nedenle, yatmadan önce o günkü çalışmanızı birkaç kez gözden geçiriniz. Unutma, beynin kısa süreli bellek adi verilen bölümüne fazla miktarda bilgi yüklenmesine dayalı karmaşadan kaynaklanır. Çünkü, kısa süreli bellek alanı sinirlidir. Bu alandaki bilgiler ya unutulur ya da uzun süreli bellek alanına aktarılır. Uyunduğu zaman belleğinize yeni bilgiler giriş yapmadığından kısa süreli bellek çalışmaz. Bu nedenle, son alınan bilgiler daha kalıcı şekilde saklanır. Bunun için, yatmadan hemen önce öğrenilecekler tekrar edilmeli ve hemen yatılmalıdır( TV. seyretme, bilgisayarla oynama vb. etkinlikler yapılmamalıdır).shutterstock_22553361 - shutterstock 22553361 - Hedef Belirleyerek Motivasyon Sağlamanın Yolları - shutterstock 22553361 - Hedef Belirleyerek Motivasyon Sağlamanın Yolları

  [dropcap type=”1″]5-[/dropcap] Hiçbir ders için “başaramam”diye düşünmeyiniz. Hiç kimse matematik, fizik veya başka bir dersten korkarak doğmamıştır. Bunlar yakin çevrenin oluşturduğu anlamsız korkulardır.Bunların üzerine giderseniz, kısa zamanda kesinlikle yenersiniz( Bazı derslerden başarısız iken, cesaretle üzerine giderek başarılı olan bir çok öğrencimiz oldu).

  [dropcap type=”1″]6- [/dropcap]Her gün ayni konuyu, ayni yerde, ayni zamanda çalışınız. Eğer çalışmanızda sık sık çoktan seçmeli soruları cevaplıyorsanız ve sınavınızda çoktan seçmeli türde olacaksa, sınav saatine denk gelen zamanlarda soru çözümlemeleri yapınız.

  [dropcap type=”1″]7-[/dropcap] Günlük çalışmalarınızı içeren bir plan yapınız. Bu çalışma planınızı uygularken beklenmedik zaman kayıplarını da düşünerek ayrıca ek bir süre ayırmayı ihmal etmeyiniz. Planınızın kararlı fakat esnek olmasına dikkat ediniz. Bu zaman kayıpları, sonraki çalışma sürelerine az ilaveler yapılarak telafi edilebilir.

  [dropcap type=”1″]8-[/dropcap] Çalışmaktan kaçınmak çok kolaydır. Çalışırken kafanızı karıştıran, ilginizi dağıtan bazı düşünceler aklınıza gelirse, bunları hemen elinizin altında bulunduracağınız küçük kağıtlara yazarak bunlardan kurtulmayı deneyiniz. Hayallere daldığınızı, anlamadan çalıştığınızı fark ettiğinizde ise çalışmanıza ara veriniz.

  [dropcap type=”1″]9- [/dropcap]Hafta sonunda, o haftaki çalışmalarınızı “Haftalık Kendini Değerlendirme Formu”nu doldurarak değerlendiriniz. Hazır form kullanılabileceği gibi, kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

  [quote_box_center]

  Ayrıca su ifadeleri de tamamlayınız:

  – Zorlandığım noktalar:…………………………………………………………………………………………
  – Olumlu sonuçlarını görmeye başladığım noktalar:………………………………………………………
  – Kendimi iyi hissettiğim durumlar:…………………………………………………………………………..
  – Daha çok çabaladığım noktalar:…………………………………………………………………………….
  – Bu haftaki hedefim:……………………………………………………………………………………………

  [/quote_box_center]

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Hedef Belirleyerek Motivasyon Sağlamanın Yolları
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Nelson Mandela Başarı Hikayesi

  Özgürlüğe Adanan Bir Hayat NELSON MANDELA Nelson Mandela Kimdir? Nelson Rolihlahla Mandela, Güney Afrika...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - Hedef Belirleyerek Motivasyon Sağlamanın Yolları

  İletişimde kalın!

  76,122BeğenenlerBeğen
  189,401TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et