Hedefe Giden Yol

1

Bir bilge, bir göletin başında oturmaktır. Susuzluktan kırılan bir köpeğin devamlı olarak gölete kadar ge¬lip tam su içecekken kaçması dikkatini çeker. Köpek susamıştır ama gölete her gelişinde sudaki yansıması¬nı görüp korkar ve suyu içmeden kaçar. Sonunda köpek susuzluğa dayana¬mayıp kendini gölete atar ve kendi yansımasını görmediği için suyu içer. O anda bilge şöyle düşünür: “Bir insanın istekleri ile arasındaki en büyük en¬gel, çoğu zaman kendi içinde büyüttüğü korkulardır. İnsan bunları aşarsa, istediklerini elde edebilir.” Yani önümüze çıkan engellerin ve sorunların büyük bir kısmının kaynağı yine kendim iziz. Bu engeller içimizde ki güvenle inançla ve mantıklı olarak açıklanabilecek olan hırslarımızla geçilebilir. Her birimiz de olan bu engelleri yenmeyi hep en sona yani bıçağın kemiğe dayandığı ana bırakmayalım lütfen.

Aksi takdirde çok şeyi kaybettikten sonra sorunlarımızı çözmüş oluruz. Tabi ki bu da geride bıraktıklarımızın arkasından üzülüp dert yanmaktan başka bir sey sağlamaz. Öyle ki bu hayatta çoğu kişinin eline fırsat bir kere geçmekte ve çoğu kişide bunu yeterince veya hiç değerlendirememektedir. İsterim ki bizim halkımızdan hiç kimse bu çoğunluğun içinde yer almasın herkes o şanslı anını sonuna kadar kullanabilsin. Ama ne yazık ki içinde bulunduğumuz ortamların koşulları gereği bu pekte mümkün olmamaktadır. Onun içindir ki her zaman her şeye hazırlıklı olmalı ve yeni fikirlere ön yargılı olmaktansa o fikrin değerlendirmesini çok iyi yaparak bir karar vermeliyiz, hayatımız hakkında. Böylece farkında olmadan da elimize geçen fırsatları kullanma şansımız daha fazla olsun.

Artık günümüz koşulları gereğince bir on yıl öncesine göre gelişen teknoloji sayesinde her türlü bilgiye ve bir araştırmaya çok kolay şekilde ulaşılabilmektedir. Bu da günümüz koşullarında insanların yaptıklar işin ve çalıştıkları sektörün daha kolay takibini sağlamakla birlikte yapılan araştırmalar sayesinde de iş hayatını bekleyen olası muhtemel tehlikelerden ve yeni gelişmelerin sektörleri nasıl etkileyeceği hakkında çok kolay fikir sahibi olmamızı sağlamaktadır. İnsanlar artık rasgele bir meslek seçip ondan yeni bir hayat kazanma yoluna gitmemektedirler. Tüm araştırmalarımızdan ve elde ettiğimiz verilerden sonra belirli oranlarda riskler alarak kendimize yeni bir hayat kurmanın zamanı sizce gelmedi mi? Bu hayatta en büyük kaybımız hiç kuşkusuz boşa geçen zamanımızdır.

İLGİLİ YAZI :  Başarı Denilince Akla Gelen 16 İnsanın Bir Günü

Yaşandığı halde bize bir getirisi olmayan günlerimiz ve yıllarımızdır. Ha birde unutulmamalıdır ki hayıtımızda alacağımız riskler mantıkla açıklanabilecek çerçevede ve büyüklükte olsun aksi takdirde bizim için sonuç yine başarısızlık ve hayal kırıklığından başka bir şey olmayacaktır. Her işin farklı ortamlar için de farklı sonuçlar verdiğini de göz ardı etmemek gerekir. Bizler içinde bulunduğumuz hayatın şartlarına göre kendimize yön verip hedefler koymalıyız. Hedefiniz daim yolunuz açık olsun.“ Hedeflerinize giden yolun ışığı umudunuz ve inancınız olsun .