Her şampiyonun arkasında bir anne var

0


2 Avrupa ve 2 dünya boks şampiyonu Gülsüm Tatar, olimpiyat ikincisi Azize Tanrıkulu, atletizmde Türkiye’ye ilk kez Avrupa şampiyonluğu kazandıran Nevin Yanıt, kadın sporcu olarak ilk şampiyonluğu yaşatan milli haltercimiz Nurcan Taylan ve milli voleybolcumuz Neslihan Demir annelerini, anneleri de kızlarını anlattı.

Onları spordaki başarılarıyla tanıdık. Gülsüm Tatar, Azize Tanrıkulu, Nevin Yanıt, Nurcan Taylan ve Neslihan Demir milli sporcularımız. Yaptıkları sporun zorluklarına aldırmayıp Türkiye’yi gururlandıran şampiyonluklarının arkasında ise anne desteği var. Anneler Günü’nde Zaman’a özel açıklamalarda bulunan şampiyonlar, annelerine duydukları hayranlığı dile getirdi. Dünya boks şampiyonu Gülsüm Tatar, “İleride annem gibi bir anne olmak isterim.” diyor. Tekvandoda olimpiyat ikincisi Azize Tanrıkulu, “Annem her zaman her konuda yanımda oldu. Annem benim en iyi arkadaşım.” şeklinde konuşuyor. Atletizmde Türkiye’ye ilk kez Avrupa şampiyonluğunu yaşatan Nevin Yanıt, “Annem tek kelime ile hayatımın anlamı ve başarımda çok büyük etkisi var.” diyerek anne sevgisini tarif ediyor. Olimpiyat şampiyonu milli halterci Nurcan Taylan ise, “Başarılarımda büyük emeği var. Takılıp kaldığımda bir yerde biliyorum ki bana kol kanat geren bir melek.” diye anlatıyor annesini. Milli voleybolcu Neslihan Demir ise annesinin desteği olmasa bu kadar başarılı olamayacağını ifade ediyor.

Annemin kıymetini daha iyi anladım

Tekvandoda olimpiyat ikinciliğine ulaşan Azize Tanrıkulu’nun spora başlaması küçük yaşlara dayanıyor. 4 yaşında annesinin teşvikiyle jimnastiğe başlayan milli sporcu, 14 yaşında ağabeyinin yanında tekvandoyla tanışır. Başarısını olimpiyat ikinciliğiyle zirveye taşıyan Tanrıkulu, uzun kamp dönemlerini annesinin psikolojik desteğiyle geçirdiğini söylüyor. Tanrıkulu, “Annem kazanacaksın, dua ediyoruz, sen başarırsın diyordu. Bu beni hep motive etti.” diye anlatıyor. Kızıyla gurur duyduğunu ifade eden anne Birgül Tanrıkulu, “Bahri ve Azize’nin katıldığı şampiyonalarda heyecandan ölüyorum. Çocuklarımı küçük yaşlarda spora teşvik ettim, çok şükür hepsi de milli formayı giydiler.” diyor. Anne olmaya hazırlanan milli sporcu, “Annenlik duygusunu ilk hissettiğimde annemin kıymetini daha iyi anladım. Şimdi annemle daha farklı bir diyaloğumuz var.” diyerek duygularını ifade ediyor.

İLGİLİ YAZI :  Hayatınızda 1 ve 0 ‘ın önemi

Nevin Yanıt, atletizmde Türkiye’ye ilk kez Avrupa şampiyonluğu mutluluğunu yaşatan milli sporcu. Onun spora ilgisi ilköğretim yıllarına dayanıyor. Milli atlet, “Annem çok ısrar etmişti ve sakatlandığımda hep yanımda oldu. Annem tek kelime ile hayatımın anlamı ve başarımda çok büyük etkisi var.” diyor. Anne Semra Yanıt duyduğu gururu, “Nevin bizim gurur kaynağımız. Şampiyonluğuna çok sevindim. Çünkü o bu şampiyonluğu hak ediyordu. Aklıma geldikçe gözlerim doluyor, farklı bir duygu. Hissetmek lazım, şampiyon olmasalar bile onlar bizim gönlümüzün şampiyonu.” cümleleriyle anlatıyor.

Annem, bana kol kanat geren bir melek

Türkiye’ye olimpiyatlarda kadın sporcu olarak ilk şampiyonluğu yaşatan milli halterci Nurcan Taylan annesiyle iyi anlaşan dost gibi olduklarını söylüyor. Zor bir spor yaptığını belirten Taylan, yaşadığı sakatlıkları annesinin desteğiyle aştığını söylüyor. Milli sporcu, “Yarışmaya çıktığımda annemin bana söylediği güzel temennileri aklımdan geçiyor ve kaldırışımı yaparken ‘annem için’ diyorum öyle konsantre oluyorum.” diye konuşuyor. Şampiyon sporcunun annesi Zülfiye Taylan, “O bizim kızımız değil Türkiye’nin kızı.” diyor. Heyecandan kızının yarışmalarını izleyemediğini dile getiren anne Taylan, “Her yarışma hazırlığında yanındayım ancak şu ana kadar hiçbir yarışmasını izlemedim. Yarışma anında yapabileceğim tek şey dua etmek oluyor.” diye anlatıyor.

Zeynep Penelope Darnel’in (3) annesi milli voleybolcu Neslihan Demir, ilk anne olduğunda çok zorlandığını, bocaladığını ama bunu annesinin ve eşinin desteğiyle aştığını anlatıyor. “İyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir sporcu ve iyi bir evlat olmaya çalışmak gerçekten zordu.” diyen Neslihan Demir, “Annem de hayatımdaki en önemli insandır. Başarılarımın en büyük mimarıdır. Onun desteği olmasa bu kadar başarılı olamazdım.” diyor.

Tatar: Annem gibi bir anne olmak isterim

Gülsüm Tatar, 10 yıllık başarılı spor hayatını 2 Avrupa ve 2 dünya şampiyonluğuyla taçlandırdı. 7 kardeşin en küçüğü Tatar’ın boksla tanışması lise yıllarına dayanıyor. Spora başladığında annesi, ‘Bu, kızların yapacağı bir spor değil.’ düşüncesiyle izin vermez. Ancak kızındaki ilgi ve merakı görünce dayanamaz. Tatar, “Annem için her gün çok özel olmalı. Annemle birlikte gezmeyi çok seviyorum. Onunla geçirdiğim her vakit her saniye keyifli.” diye konuşuyor. Anne Fadime Tatar ise kızı ilk dünya şampiyonu olduğunda gözyaşlarını tutamadığını dile getiriyor.

İLGİLİ YAZI :  İyilik ve Vefa