Perşembe, Aralık 5, 2019
  • Kişisel Gelişim
  • Başarı Video

İcat, dahilik mi ister?

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - İcat, dahilik mi ister?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

- 422188300899 - İcat, dahilik mi ister?  - 422188300899 - İcat, dahilik mi ister?İcat yapmak için ileri teknik bilgi gerekli mi? Katherine Bomkamp’ın öyküsü, bunun gerekli olmadığını gösteriyor.

20 yaşındaki Bomkamp organlarını kaybedenlerde görülen hayalet organ ağrısını hafifletmek amacıyla, Acısız Yuva adlı protez cihazını icat etti. Patent almayı bekleyen cihaz, organlarını kaybedenlerde mafsal yuvasına, ısıya dayalı biyolojik geri bildirim vasıtasıyla ısı uygulayarak çalışıyor.

Buradaki teori, sinir uçları ısıtılınca beynin var olmayan organ yerine ısıya odaklanmak zorunda kalmasına dayanıyor. Halen West Virginia Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi olan Bomkomp, icadı üzerinde çalışmaya başladığında liseye gidiyordu ve cihazın üretimi için gereken kimya veya elektrik mühendisliği alanında hiçbir tecrübesi yoktu. Maryland’de yaşayan Bomkomp, “Konu bana tamamen yabancıydı. Daha önce mühendislikle ilgilenmiyordum” diyor.

Acısız Yuva’nın temelleri, hava kuvvetlerinden sakat kaldığı için malulen emekli olan bir babanın kızı olan Bomkomp’un yolu, Walter Reed Ordu Tıp Merkezi’ne düştüğünde atıldı. Bomkomp orada Irak ve Afganistan’dan yeni dönmüş, birçoğu kolunu veya ayağını kaybetmiş askerlerle karşılaştı.

Bomkomp, “Bana başlarından geçenleri anlatırken, hayalet ağrıları çekmeye devam ediyorlardı” diyor. Konuyu araştırmaya başlayan Bomkomp, “uzuvlarını kaybedenlerin çoğuna, yüksek oranda bağımlılık yapan, pahalı anti-psikotik ilaçlar ve yatıştırıcılar (barbituratlar) verildiğini” öğrendi.

Bomkomp, “Bu yüzden, bu ilaçlara olan ihtiyacı bütüncül bir yaklaşımla giderip gideremeyeceğimi görmek istedim” diyor. Kimya öğretmeni okullar arası bir bilim yarışmasından bahsedince Hayalet ağrıyı giderecek bir cihaz üzerinde çalışmaya karar lveren Bomkomp, “Şöyle düşündüm: Kas ağrısı çekince ona ısı uygularım. Aynı ilkeyi hayalet ağrı tedavisine de uygularsam, işe yarayabilir” diyor.

Tek sorun bunu uygulamaya geçirmekti çünkü Bomkamp kesinlikle bir matematik veya bilim dehası değildi. Bu yüzden, bölgedeki üniversitelerin mühendislik bölümü öğretim üyelerine e-postalar gönderip yardım istemeye başladı.

Bomkomp, “Hepsi beni laboratuvarlarında çalışmaya davet etti. Evime en yakın olması nedeniyle Maryland Üniversitesi’ni seçtim” diyor. Böylece her Cuma okuldan izin alarak, Elektrik ve Bilgisayar mühendisliği Profesörü Gilmer L. Blankenship ve laboratuvar yöneticisi Jay Renner ile çalışmaya başladı.

Bomkomp, “Bana elektrik mühendisliğini yani elektriksel programlama ve ısı iletimini temelinden öğrettiler” diyor. İkili ayrıca avcıların ısı kaynağı olarak kullandığı ısıtmalı çoraplardan yararlanarak, bir protez yuvasının ilk prototipini üretmesine yardım etti.

Ama Bomkomp icadı geliştirip protez ayak yapmak istiyordu. Yapay ayağın maliyeti olan 15 bin doları almadan bunu kim yapardı? Protez şirketlerini arayan Bomkomp, “Çoğu, ‘Bu işe yaramaz. Sen daha çocuksun, zamanımı boşa harcama’ diyerek telefonu yüzüme kapattı” diyor.

Sonunda Californiya merkezli protez tedarik şirketi Cascade’den Jake Godak’a ulaşmış: “Godak bunun gerçekten işe yarayacağını söyledi ve bana bir ayak ile yuvaları yaptı”. Isıtmalı çoraplar yerine şeritli kabloların kullanıldığı ikinci nesil prototipte kullanıcı, yuvanın ısısını ayarlayabiliyordu.

Amerikan Ortez ve Protez Derneği Başkanı Joe McTernan, “Cihaz organlarını kaybedenlerin hayalet ağrının üstesinden gelmesini sağlayacak olası yöntemler arasında, çok umut verici bir örnek gibi gözüküyor” diyor. Kendi şirketini kuran Bomkomp, üçüncü ve dördüncü nesil prototipler üzerinde çalışıyor. Bu arada patent başvurusu yapmış ve cihazın satış hakkı lisansı için yerli bir protez şirketiyle görüşmeler yürütüyor.

Peki, o bilim yarışmasına ne oldu? Evet, bu süreçte onu da kazandı.

Kaynak: USA Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - İcat, dahilik mi ister?

Yeni İçerikler

İlham Veren Öğrenme Anları Fotoğrafları

Uluslararası fotoğrafçıların ilham verici çekimleri, öğrenmenin ve birbiriyle bilgi paylaşımının önemini ortaya koyuyor: sınıflardan manastırlara, aşağıdaki en...
video  - ico video large - İcat, dahilik mi ister?

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor?

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç...

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var mı? İşte soruların bilimsel cevabı.

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı, Türk eğitim sisteminin, şaklabanlık ve...

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan...
- Advertisement -- 2019 08 13 14 13 13 - İcat, dahilik mi ister?