Pazartesi, Nisan 6, 2020

İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film

Okulların mimarileri incelendiğinde "okullar çocuklar için mi yoksa öğretmenler için mi tasarlandı?" sorusunu akla getiriyor. Bu filmlerde bunun gibi okul, öğretmen ve öğrenciyi anlatıyor. 

Editör Önerileri

Yemekleri İnstagramda Paylaşılabilen Restoran

Girişimciler artık teknolojik yaratıcı düşünce üzerine çalışıyor. İşte bu yazımızda da bir restoranın instagramı girişimci olarak nasıl kullandığını okuyacaksınız. Gittikleri...

Ben Öğrenciyken – Hasan Kaçan

Alanında başarılı olmuş isimler TRT Okul ekranında... Ünlüler öğrencilik anılarını, eğitim mücadelelerini izleyicilerle paylaşıyor... http://www.youtube.com/watch?v=ZOqq_HmBkTY

Video: Çocuklarda Yaratıcılık Nasıl Öldürülür?

Yaratıcı bir çocuğa sahip olmayı hangi anne-baba istemez ki? Uzmanlar çocukların yaratıcı bir yetişkin olmasının anne-babaların elinde olduğunu söylüyorlar....
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Okullar çocuklar iyi öğrenebilsinler diye değil, öğretmenler rahat öğretsinler diye tasarlanmıştır. Çocukların konuşmaları, düşünceleri, duyguları ve hareketleri öğretmenleri rahatsız eder, dolayısıyla okullar cezaevleriyle benzer mimaride yapılırlar ki, bütün bu şeyler ziyadesiyle yasaklanabilsin…

Olmak ve Sahip Olmak (Être et avoir)

- Olmak ve Sahip Olmak  tre et avoir - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - Olmak ve Sahip Olmak C3 8Atre et avoir - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmBaşkalarıyla ve onların istekleriyle yaşamayı nasıl öğreniriz? Yönetmen Nicolas Philibert, bu sorunun cevabını, George Lopez’in yaşları 4 ile 12 arasında değişen 13 çocuğa öğretmenlik yaptığı Fransa Auvergne’deki bir köy okulunda arıyor. Belgesel nitelikteki filmde çocuklar, kara kış, yağmur çamur demeden, Lopez’in dağlara ve çiftliklere bakan harika bir bir doğa manzarasına sahip olan sıcacık ve renkli sınıfında bir araya geliyor. Bu sınıfta çocuklar, Lopez’in yardımıyla toplama çıkartmayı ve sıfatları öğrenirken, bir taraftan da bir arada yaşamayı öğreniyorlar. (Kaynak: imdb.com)

Fil (Elephant)

- Fil Elephant - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - Fil Elephant - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmFilm, Columbine Lisesi’ndeki bir grup gencin, okul cinayetleri konu başlığı altında yaşanan bir günlerine odaklanıyor. Öğrenciler kafeteryada oturmuş sohbet ederlerken içeriye giren iki öğrenci tek kelime etmeden ve bir an bile duralamadan diğer öğrencilerin hepsini öldürür. Bu işin aslı esası nedir? Bu tarz okul cinayetlerinin arka planında neler yatmaktadır? Gus Van Sant, oldukça küçük çaplı bir bütçe ve amatör bir ekip ile perdeye aktardığı filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü aldı. (Kaynak: beyazperde.com)

Bozuk Para (L’argent de poche)

- Bozuk Para L  argent de poche 1 - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - Bozuk Para L E2 80 99argent de poche 1 - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmThiers kasabası, 1976 yazı. Öğretmenler ve anne babalar çocuklarına çeşitli beceriler, sevgi ve ilgi veriyor. Bir öğretmen ilk çocuğunu doğuruyor, yalnız bir anne hayatının erkeğini arıyor, başka bir anne genç bir öğrenci olan Patrick’e yöneliyor. Patrick fakirlik içinde annesiyle yaşayan ve korkunç bir sırrı olan Julien ile arkadaş oluyor. Filmde daha pek çok hikaye var. Ve herkesin hikayesi farklı. Ve bir öğretmen öğrencilerine şöyle diyor: “Hayat zordur ama harikadır.” (Kaynak: imdb.com)

Sınıf (Entre les murs)

- S n f Entre les murs - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - S C4 B1n C4 B1f Entre les murs - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmFrançois Marin ve meslektaşları, Paris’te bir lisede tamamen farklı ırklardan gelen öğrencileri eğitmek üzere yeni yıla hazırlanmaktadırlar. Öğretmenler kendi aralarında durumları iyi ya da kötü olan öğrencileri hakkında konuşurlar. Tüm öğretmenler öğrencilerine ilham kaynağı olmak ister, ancak bir taraftan da her bir eğitimcinin, başarmak istedikleri tutkularına ulaşma yöntemi farklıdır. Hatta aynı öğrenci üzerinde disiplin ve övgü açısından farklılık gösteren bakış açıları da vardır. Okul yönetimi bu konuda elinden geldiğince doğru ve adaletli davranmaya çalışır. Öyle ki zamanı geldiğinde öğrenci değerlendirme komitesinde öğrenciler arasından bir temsilciye de yer verir. Marin, bu yıl 14 ve 15 yaşlarındaki öğrencilere ders vermektedir. O zaman zaman öğrencilerinin aralarına girmek için elinden geleni yapar. Bazen başarı ile bazen de kayda değer hatalarla. Sınıf, 2008 yılında Cannes Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

Boyun Eğmeyeceğim (Won’t Back Down)

- Won  t Back Down - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - Won E2 80 99t Back Down - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film
Nona Alberts (Viola Davis) and Jamie Fitzpatrick (Maggie Gyllenhaal) share a triumphant moment with Nona’s son Cody (Dante Brown) and Jamie’s daughter Malia (Emily Alyn Lind).

Pittsburgh’daki bir okulda başarılı olamayan çocukları olan iki kararlı anne, okulu bir “öğrenme yerine” dönüştürmek için güçlerini birleştirir. Ancak okulu daha iyi bir hale getirebilmek için önce anne babalarla, okul yönetimiyle ve öğretmenler birliği ile tek tek mücadele etmek zorunda kalırlar. Bu mücadeleyi çocukları için veren iki kadın, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen asla geri adım atmaz. (Kaynak: imdb.com)

Canım Öğretmenim (Monsieur Lazhar)

- Monsieur Lazhar - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - Monsieur Lazhar - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmCezayirli bir göçmen olan Bachir Lazhar, trajik bir şekilde ölen ve çok sevilen bir ilkokul öğretmenin yerine işe alınır. Sınıftaki öğrenciler uzun bir iyileşme sürecinden geçerken, okuldaki hiç kimsenin yeni öğretmen Bachir’in acılı geçmişinden ya da her an ülkeden sınır dışı edilme riskinden haberi yoktur. Bachir Lazhar bir taraftan kendi kişisel sorunlarıyla boğuşur. Diğer taraftan sınıfındaki çocuklarla birlikte ölüm hakkındaki sessizliğin ve tabuların ötesine geçerken onlara büyük bir duyarlılıkla ve mizahla eşlik eder. (Kaynak: imdb.com)

Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par)

- Yerdeki Y ld zlar Taare Zameen Par - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - Yerdeki Y C4 B1ld C4 B1zlar Taare Zameen Par - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmFilm, yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni sayesinde hayatı değişen Ishaan isimli bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan’ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan’ın hayatını tam anlamıyla değiştirir. (Kaynak: wikipedia.org)

Koro (Les Choristes)

- Les Choristes - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - Les Choristes - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmFond de l’Etang, Fransa’da bir sayfiyede sorunlu erkek çocukları için eğitim veren bir yatılı okuldur. 20. yüzyılın ortalarında, egoist, disiplin delisi bir müdür olan M. Rachin tarafından yönetilmektedir. Felsefesi aksiyon-reaksiyon şeklindedir. Ancak onun sistemi, asi yaradılışlı çocuklar üzerinde hiçbir işe yaramamakla beraber ters tepkiye neden olmaktadır. Bir gün okula M.Clement Mathiue adında yeni bir eğitmen gelir. Orta yaşlardaki bu adam hayatı boyunca birçok şey için çabalayıp hayattaki yerini bulmaya çalışmış biridir. Her ne kadar çocukları haylaz bulsa da, M. Rachin’in fikirlerine inanmaz. Tek çare en iyi bildiği aracı kullanmaktır. Müzik her derde deva olabilecek evrensel bir güçtür nihayetinde. Okul dahilinde kurduğu koro ile herkesin hayata bambaşka bir pencereden bakmasını sağlayacaktır. Koro en iyi yabancı film dalında Oscar ve Altın Küre adaylığı ile birlikte pek çok adaylık kazanan bir filmdir. Fransa’daki Sezar Ödülleri’nde En İyi Müzik ve Ses Ödüllerini almıştır.(Kaynak: beyazperde.com)

İmparatorlar Kulübü (The Emperor’s Club)

- The Emperor  s Club - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - The Emperor E2 80 99s Club - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmWilliam Hundert, mesleğine aşık olan son derece idealist ve tutkulu bir profesördür. St. Benedict’s Akademi’de eğitmenlik yapan Hundert’ın sınıfına yeni okul döneminin açılmasıyla birlikte yeni öğrenciler gelmiştir. ‘The Emperor’s Club’ isimli geleneksel sınıf yarışması için öğrencilerin son derece sıkı çalışması ve seçilen üç öğrenciden biri olması gerekmektedir. Ancak öğretmenin hayatı, sınıfa ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell isimli öğrencinin gelmesiyle değişecektir.(Kaynak: beyazperde.com)

Tepetaklak Nelson (Half Nelson)

- Half Nelson - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - Half Nelson - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film
No Merchandising. Editorial Use Only. No Book Cover Usage
Mandatory Credit: Photo by c.ThinkFilm/Everett / Rex Features (634619c)
‘Half Nelson’, Ryan Gosling
‘Half Nelson’ film – 2006

Şehir merkezinde yoksulların gittiği bir lisede öğretmen olan Dan Dunne, sıradışı bir eğitmendir. Özel hayatında uyuşturucu alışkanlığı ile baş etmeye çalışan biridir. Öte yandan dersler sırasında özgür düşünceye sahip çıkan, öğrencileri ile sağlam bağlar kurabilen bir tiptir. Özel hayatındaki kaybeden rolü, okul ortamındaki bu duruşunun tam aksidir. İki ayrı dünyada yaşarken ve bu dünyaları birbirinden ayrı tutmayı başarırken, bir gün işler hesap ettiği gibi gitmez ve öğrencilerinden Drey, onu yakalar. O öğretmenini kimseye şikayet etmek niyetinde değildir. Bu sırrı saklaması sonucunda aralarında daha yakın bir bağ kurulur. (Kaynak: beyazperde.com)

Sevgili Öğretmenim (To Sir, With Love)

- To Sir With Love - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - To Sir With Love - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmMühendis Mark Thackeray, East End’de disiplinden tamamen bihaber olan bir sınıfa öğretmenlik yapmak üzere gelir. İyi bir mühendislik işi bulmayı umut eden Thackeray, okuldaki işinin çok da uzun sürmemesini diler. Sınıfa kendi disiplin anlayışını uygulamaya çalışır: öğrencileri birbirlerine saygı göstermesi konusunda zorlamak. Bir süre sonra kaçınılmaz bir şekilde öğrencilerin özel hayatlarına dahil olur. Beklediği mühendislik iş teklifi geldiğinde ne karar verecektir acaba? (Kaynak: imdb.com)

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

-  zg rl k Yazarlar  Freedom Writers - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film - C3 96zg C3 BCrl C3 BCk Yazarlar C4 B1 Freedom Writers - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 FilmGenç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını önce kendileri üzerinde uygulamayı öğretmeye ve eğitimi okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da, bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçeklerin farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, herbiri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir. Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank’ın rol aldığı film, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanmıştır. (Kaynak: beyazperde.com)

KAYNAKcemuyurken
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu  ocuk kare - İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film

Yeni İçerikler

Sapiens Yazarı Harariye Göre Koronavirüs sonrası dünya

Yuval Noah Harari*Çeviri: Ömer Bozer** İnsanoğlu, belki de bizim kuşağın görmemiş olduğu bir kriz ile karşı...

Evde Kalın, Hayatın Akışı İçinde Kaçırdıklarınızı Yakalayın

Evlerde kapalı olmayı fırsata çevirmeniz için online derslerden online konserlere, kaçırdığınız tiyatro oyunlarından kısa filmlere, online müzelerden yoga ve nefes derslerine, uzaktaki...

Koronavirüsü ve Yaşlılarımızın Psikolojisi

Yaşlılarımızın evde kalması konusunda genelge çıkarıldı. Her şey onların ve toplumun sağlığı için. Son dönemde gençlerin yaşlılar üzerinden yaptığı espriler bir yere...

Koronavirüs salgınında psikolojimizi korumak

Kaosa dönen medya bombardımanları, kaygısı yüksek, karamsar kişilerin daha fazla paylaşım yapması bizi objektif ve olumlu bilgilerden koparabilir, bunu unutmamalı

Duygusal Bir Deneyimdir “Öğrenme”

Öğrenme, karmaşık ve duygusal bir deneyimdir. Öğrenme yöntemimiz; daha bebeklik döneminde, okula başlamadan çok önce, başta annemizle, daha sonra da diğer aile bireyleri ile...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -