İçinde Okul, Öğrenci ve Öğretmen Olan 12 Film

Okulların mimarileri incelendiğinde "okullar çocuklar için mi yoksa öğretmenler için mi tasarlandı?" sorusunu akla getiriyor. Bu filmlerde bunun gibi okul, öğretmen ve öğrenciyi anlatıyor. 

0

Okullar çocuklar iyi öğrenebilsinler diye değil, öğretmenler rahat öğretsinler diye tasarlanmıştır. Çocukların konuşmaları, düşünceleri, duyguları ve hareketleri öğretmenleri rahatsız eder, dolayısıyla okullar cezaevleriyle benzer mimaride yapılırlar ki, bütün bu şeyler ziyadesiyle yasaklanabilsin…

Geri
Sonraki

Olmak ve Sahip Olmak (Être et avoir)

Başkalarıyla ve onların istekleriyle yaşamayı nasıl öğreniriz? Yönetmen Nicolas Philibert, bu sorunun cevabını, George Lopez’in yaşları 4 ile 12 arasında değişen 13 çocuğa öğretmenlik yaptığı Fransa Auvergne’deki bir köy okulunda arıyor. Belgesel nitelikteki filmde çocuklar, kara kış, yağmur çamur demeden, Lopez’in dağlara ve çiftliklere bakan harika bir bir doğa manzarasına sahip olan sıcacık ve renkli sınıfında bir araya geliyor. Bu sınıfta çocuklar, Lopez’in yardımıyla toplama çıkartmayı ve sıfatları öğrenirken, bir taraftan da bir arada yaşamayı öğreniyorlar. (Kaynak: imdb.com)

Geri
Sonraki