İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar

  İhtiyarlık bir bakıma izafi bir kavramdır. Onun için, “insan hissettiği yaştadır”, denilmiştir ki doğrudur. Ayrıca “İnsan ihtiyar olmaya karar verdiği gün ihtiyardır.” diyen Jean Anouilh’e de hak vermek gerek.

  Tarih bize ölümsüz eserler ortaya koyarak ihtiyarlamaya vakit bulamayan nice örnekler önümüze sermektedir. İşte bunlardan birkaçı:

  selimiyeic51. Osmanlı coğrafyasını birbirinden güzel eserlerle donatan Mimar Sinan, ustalık eseri saydığı muhteşem Selimiye Camii’ni bitirdiğinde yaşı 86’yı gösteriyordu.
  immanuel-kant2. Aydınlanma felsefesinin en önemli temsilcilerinden Immanuel Kant; “Ahlak Metafiziği” ve “Antropoloji” adlı eserlerini 74 yaşına geldiğinde yazmıştır.
  Jacopo_Tintoretto_0263. Geç dönem Rönesans sanatçılarının en önemlilerinden biri olan Tintoretto, 22×9 metre ebatındaki meşhur “Cennet” tablosunu 74 yaşında yapmıştı.
  lamarck4. Lamarck, büyük zoolojik eseri “Omurgasızların Tabii Ta­rihi”ni 78 yaşında tamamlamıştı.
  Casey-Stengel-Photo-105. New York Mets beysbol kulübünün meşhur antrenörü Casey Stangel, antrenörlük mesleğini bıraktığı zaman 75 yaşında idi.
  Georges Clémenceau6. Meşhur doktor Voronof, Birinci Dünya Harbi sırasında ünlü Fransız Başbakanı Clemenceaüyu ziyaret ederek aşı ile kendisini gençleştirebileceğini söyledi. Clemenceaünun cevabı çok düşündürücüydü: “Teklifinizi şimdilik kabul edemeyece­ğim. İhtiyarlayayım, o zaman belki düşünürüm!” Clemenceau bunu söylediğinde ise 83 yaşındaydı.
  03bd24ff04ba2151670cd35f425bbdd17. Tiryaki Hasan Paşa, meşhur Kanije savunmasını gerçekliştirdiğinde 70 yaşında bulunuyordu.
  (FILE) 200 Years Since The Birth Of Giuseppe Verdi8. İtalyan tarzı opera sanatının en büyük bestekarı olan Giuseppe Verdi, operaları arasında en iyisi olan Otello’yu bestelediği zaman 75 yaşında idi. Verdi, Oteli musiki hayatına veda etmedi; 80 yaşında iken Falstaff’ı, 85 yaşında iken de Ava Maria’yı besteledi.
  rg_goethe9. Alman şairi ve dramatisti Goethe 83 yaşında hayata gözlerini yumdu. En büyük eseri Faust’u ölümünden bir iki yıl önce bitirmişti.
  Musee-Rodin10. Heykeltıraş Rodin en iyi eserlerinden bazılarını 70’inden sonra yaptı.
  photo-history1_21a11. Woodsworth, İngiliz milli şairi unvanını kazandığında 73 yaşında bulunuyordu.
  Prime-Minister-William-Gl-02112. Geçen asırda dört defa İngiltere Başbakanı olan William Gladstone dördüncü defa bu göreve getirildiği zaman 83 yaşında idi. Gladstone, 70’inden sonra yeni bir dil de öğrenmeye başlamıştı. Kendisine, “Kaç yaş ihtiyarlık yaşıdır?” diye sorulduğu zaman şu cevabı verdi: “Dürtülerimiz, yeni tecrübeler keşfettiği nispette genç sayılırız.
  crossingthebar13. Viktorya dönemi İngiliz şiirinin en önemli temsilcilerinden biri olan Lord Alfred Tennyson, büyük eseri “Crossing the Bar”ı tamamladığı zaman 80 yaşında idi.
  Samuel Johnson14. İngiliz yazarı ve İngiliz dilindeki ilk lügat kitabının müellifi Samuel Johnson 75 yaşında öldü. Ölümünden birkaç sene önce Hollanda dilini öğrenmeye başlamıştı. Yine o yıllarda, eski Romalı şair Virgil’den 800 mısrayı ezbere söylerdi. Kendisini konuşamaz hale getiren ve sonunda öldüren felce rağmen, zihni melekelerinin yerinde olup olmadığını kontrol için Latince bir dua yazdı.
  thomas-hardy-2_2825734b15. İngiliz şair ve romancısı Thomas Hardy, 88 yaşında iken bile edebi şaheserlerini yazmaya ara vermeden devam ediyordu.
  ban-laplace16. Astronom Laplace, 78 yaşında öldüğü zaman işinin başında idi ve son sözü şu oldu: “Bildiklerimiz hiçbir şey; bilmediklerimiz muazzam!”
  batalla_lepanto17. Meşhur ressam Titian, “Lepanto Savaşı” adlı büyük tablosunu, ölümünden bir yıl önce, yani 98 yaşında iken tamamladı.
  george-bernard-shaw18. George Bernard Shaw, piyeslerinden biri ilk defa sahnelediği vakit 94 yaşında idi. Bu ihtiyar kurt 98 yaşında iken, bahçesinde, budamak için çıktığı ağaçtan düşerek bacağını kırmıştı.
  Portrait-Of-Otto-Von-Bism-00719. Alman imparatorluğunun kurucusu ve ilk şansölyesi Otto von Bismarck, Alman Birliğini gerçekleştirdiğinde 70 yaşında idi.
  a_com_vanderbuilt20. Amerikan demir yolu kralı Commodore Vanderbilt, 70 yaşında bile çalışmaya devam ederek sahibi bulunduğu demiryolu şirketinin hatlarını 100 milden 10.000 mil uzunluğuna çıkardı.
  * * *
  winston_churchill21. Churchill, 65 yaşında iken İngiltere Başbakanı oldu; 70 yaşında iken de, Zafer Gününde bir otomobilin üzerine çı¬karak on binlerce İngiliz’e hitap etti.
  stradiv22. Stradivari, dünyaca meşhur kemanlarından ilkini 60 yaşında iken yaptı.
  02_Schweitzer62023. Nobel ödüllü Alman doktor Albert Schweitzer, 88 yaşında iken de Afrika’daki hastahanesinde hâlâ ameliyat yapmaya devam ediyordu.
  gallery24. Harvard Üniversitesinin ünlü profesörü Roscoe Pound, 86 ve 89 yaşları arasında, Amerikan adli sistemi üzerine beş ciltlik büyük bir eser yazdı.
  Miriam Moses Yocheved25. Amerikalı ressam Büyük Anne Moses, 80 yaşında resim yapmaya başladı. Hayatı boyunca 1500 tablo yapan Büyük Anne Moses, bu tablolarından yüzde 25’ini 100 yaşından sonra tamamladı.
  Justice_Oliver_Wendell_Holmes_at_desk26. Amerikan Yüksek Mahkemesinin üyesi Oliver Wendell Holmes, 88 yaşında iken, günümüzün Amerikan hukukçularına ışık tutan Yüksek Mahkeme kararlarını bizzat kaleme alıyordu; 90 yaşında, kendi isteği ile emekli oldu, 94 yaşında öldü. Roosevelt, ilk defa Cumhurbaşkanı seçildiği zaman, hakim Holmes henüz emekli olmamıştı. Roosevelt, bu meşhur hukukçuyu evinde ziyaret ettiği vakit, onu, kütüphanesinde Eflatun’u okurken buldu ve sordu: “Hakim Bey, Eflatunu niye okuyorsunuz?” 91 yaşındaki Holmes cevap verdi: “Kafamı geliştirmek için bay Roosevelt.”
  sacred-mysteries_2250010b27. Thomas Hobbes, The Odyssey’i Yunanca aslından İngilizce’ye çevirdiği zaman 87 yaşında idi ve ertesi yıl da, yine Yunanca aslından İlyada’yı tercüme etmeye başladı.
  mans-tuneli128. Don Counsilman, 58 yaşında iken Manş Denizini yüzerek geçen en yaşlı adam unvanını kazandı.

  29. Sessiz sinemanın en önemli siması Charlie Chaplin 76 yaşında iken hâlâ film yönetiyordu.
  faculty_img14_lrg30. Alonzo Stagg, 98 yaşında iken dahi, bahçesindeki çimleri kesmek için motorlu çim kesme makinesi kullanmıyordu. Stagg, Amerikan futbolunun en meşhur simasıdır. 1892’de, 30 yaşında iken Chicago Üniversitesi futbol takımına teknik direktör olarak tayin edildi ve 1933’e kadar tam 41 yıl aynı vazifede kaldı. Üniversite futbol takımına pek çok şampiyonluklar kazandırdı; takımını, beş defa yenilmeden şampiyon çıkarttı. Yaşı ilerleyince, üniversite yönetimi kendisini istifaya zorladı, fakat Stagg derhal başka bir üniversitenin; Pasific Kolejinin antrenörlüğünü kabul etti ve 1946’ya kadar, yani 84 yaşına kadar o vazifede kaldı. Bu ihtiyar delikanlı, 1947 ile 1952 arasında, yani 85 yaşından 90 yaşına kadar, Susque-henna Üniversitesinin futbol antrenörlüğünü yapan oğlunun muavini olarak çalıştı. Alonza Stagg, Amerikan futbolu üzerine kitaplar yazdı, oyunlara pek çok yenilik getirdi.
  John-D-Rockefeller-Quotes431. Amerikalı sanayici John D. Rockefeller, 93 yaşında öldüğü yıl haftada bir milyon dolar kazanıyordu.
  Marco_Porcio_Caton_Major32. Eski Romanın büyük devlet adamı ve hukukçusu Cato 80 yaşında iken Yunancayı öğrendi.
  grappen0233. Thomas Parr, yazılı tarihte, İngiltere’nin en uzun yaşamış insanlarından biri idi (14831635). Ölünceye kadar (152 yaşında) aktif bir hayat süren Thomas Parr, 130 yaşında iken tarlasının ürününü kendisi biçiyordu. Dokuz İngiliz kralı devrinde yaşayan Thomas Parr için Londra’daki Westminister Abbey’de bir abide dikildi.
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Kenar Mahalle Çocuklarını Değiştirebilecek Tek Güç

  Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallelerine göndermiş ve...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,651BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  251TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et