İletişimde Samimi Olmak Önemli Bir Etkendir

1

Hepimizin bilinç altında çok önemsediği bir konu vardır aslında. İnsanların bize inanmalarını istememiz. Bu konuda en etkili olan konunun samimiyet olması gerektiğini unutmayın. Herhangi bir konuda konuşurken lakayıtlıklık seviyesine dayanmayacak kadar samimi olursanız ve bu samimiyetinizi iletişim kurduğunuz kişiye bütün şeffaflığıyla gösterebilirseniz kuracağınız bütün cümleler kusurlarıyla birlikte inandırılıcık potansiyeli taşımaya başlaryacaktır.

Büyük bir kurumda bir seminer verdiğinizi hayal edin. Birçok insan sizi tanımıyor ve nasıl bir kişi olduğunuz hakkında hiçbir bilgi sahibi değiller. Bu demektir ki konu her ne olursa olsun size tamamiyle yabancı durumunda olan bu insanlar sizin söylediğiniz sözlerin hiçbirine inanmak zorunda değildirler. Netice de insan içgüdüsü bunu gerektirir,yabancılara karşı güvensizlik.

Peki bu sorun nasıl çözülebilir ve insanların size kısa sürede inanmasını nasıl sağlayabiliriz?
Bu sorunun bir çok cevabı var aslında. Eğer ünlü bir kişi değilseniz ve insanların sizin hakkında pek bir bilgisi yoksa bir çok cevabı olan bu soru tek bir cevaba düşer:
SAMİMİ OLMAK.iletişim

Samimiyet risk gerektiren bir iştir.Eğer tek bir kişi ile iletişim kuruyorsanız bu risk biraz daha artar. Netice olarak karşıda sizinle iletişim halinde olan insana sizde yabancısınız.
Samimi gözükmek için karşı tarafa sorular sorun. Sorduğunuz sorular karşınızda ki insan hakkında birşeyler merak ettiğinizi belirtir ve bu bir samimiyet kurma belirtisidir. İletişim kurduğunuz kişi sorularınızı cevapladıkca hem karşı taraf hakkında bilgi edinmiş olacaksınız hemde samimiyet kurmaya çalıştığınızı belli edeceksiniz. İletişim kurduğunuz kişinin cevaplarından kişi hakkında beyninizde bir ön bilgi oluşturun. Bu ön bilgi içerisinde kişinin tavrı ve konuşma yapısından ne gibi cümleler duymak istediğini tahmin edin. Burada iç güdüler çok net rol oynar. Eğer kişinin duymak istediği cümleleri kendinizden örnek vererek iç güdü yardımıyla kurmayı başarırsanız hem kişi sizin hakkınızda da bilgi edinmiş hemde size karşı olan yabancılık gardını indirmiş olur ve söylediğiniz diğer cümlelere kenetlenir.iletişim 2

İLGİLİ YAZI :  Özgüven İle Şımarıklık Arasındaki İnce Çizgi
Peki toplum içerisinde nasıl samimi gözükebiliriz?

Toplum içerisinde herkesi kendinize inandırmayı beklemeyin. Burada da aynı teori uygulanacaktır ancak uygulanma tarzı biraz daha farklı olacaktır. Bulunduğunuz toplumda konuşulan veya konuşulmak istenen konunun ne olduğunu tam olarak anlayın ve toplum hakkında beyninizde bir ön bilgi oluşturun.Konuşulan konu hakkında bilgi sahibiyseniz kendi tezlerinizin çok ufak bir kısmını toplumun müzakere edebileceği bir şekilde sunun. Yapılan yorumlara odaklanın ve toplumun yaptığı yorumların her birine özenle değinin.Bunu yapmanız toplumun düşüncelerine saygı duyduğunuzu ve yorumlara açık olduğunuzu belirtir. Yorumlara açık olamanız ve yorumları hoşgörüyle karşılamız sizi samimi gösterecektir. Konuşma sırası tekrar size geldiğinde toplumun neyi duymak istediği hakkında artık bir bilgi sahibi olursunuz ve toplumun duymak istediği cümleleri aktarırsız. Böylelikle toplumda hem saygın hemde samimi bir birey olursunuz.

Konuşulan konu hakkında bir bilginiz yoksa toplumu dinlemeye başlayın ve toplumda ki çoğunluğun hangi düşünceyi savunduğunu anlayın. Artık ne taraftan olduğunuz hakkında ve konuşulan konu hakkında bir bilginiz vardır. Bu en kolay samimiyet elde edilen durumdur. Çoğunluğa uymuş ve çoğunluğun fikirlerini,tezlerini desteklemiş ve savunmuş olursunuz. Çoğunluk size saygı duymaya ve sizi benimsemeye başlar.

Samimiyet iletişimde büyük etkendir.

Sitemiz takipçisi Gürkan Gündoğdu’ya yazısı için teşekkür ediyoruz.