İlişkiniz monotonlaştı mı?

  İlişkiniz monotonlaştı mı? Eskisi kadar ilişkinizden keyif alamıyor musunuz? Heyecanınızı yitirdiniz mi? İşte uzmanlara göre mutlu bir ilişki için 5 pratik adım…

  Çiftlerin öncelikle unutulan güzel anıları canlandırması, telafi edilebilecek olumsuzluklarda mutlu olunan zamanlardaki gibi davranmayı denemesi gerekiyor.

  Çiftler öncelikle birbirleriyle mutlu oldukları zamanlardaki gibi davranmalılar. Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık’tan Uzman Psikolojik Danışman aynı zamanda Çift ve Aile Danışmanı Funda Tekelioğlu bu konudaki tüm görüşlerini açıkladı.

  Unutulup kalanları yenileyip canlandırmak, mucizeleri gerçekleştirecek adımları atmak, var olanı görebilmek, sevgi kapasitenizi kullanmak için öncelikle harekete geçmeniz ve bunları istemeniz gerekiyor.

  Yeni yıl daha gelmeden herkesin bir beklentisi vardır. Süren bir ilişkisi ya da evliliği olanlar da yeni yılla birlikte ilişkisine farklı anlamlar yükleyebilir. Aslında 5 adımda çiftler ilişkileriyle ilgili beklentilerinin ne olduğunu ve neler hissettiklerini sorgulayarak mutluluğu yakalayabilirler.

  Çiftler şu soruları kendilerine sormalılar:

  “Eşim tarafından sevildiğimi hissedebilmem için ne yapması gerekiyor?”,
  “Bana nasıl davranırsa kendimi özel ve değerli hissederim?”,
  “Birlikte neler yaparsak eğleniyorum derim?”,
  “Aynı zamanda biz iyi arkadaşız diyebilmem için nelere gereksinimim var?”

  Zaman yolculuğuna çıkın

  Birinci adım: Bu soruların net bir şekilde yanıtlanması için çiftlerin birbirlerinin sadece davranışlarını tanımlamaları gerekir. “Beni sabahları öperek uyandırırsa kendimi değerli hissederim cevabı somut, net ve anlaşılır bir cevap oysa “çok fazla bir şey yapmasına gerek yok, bana biraz yardımcı olsun yeter”, genel ve yorumu açık ifade. Bu yüzden bu tür cevaplar çözüm için yardımcı olmayacaktır.

  İkinci adım: Çiftler bir zaman tüneline girdiklerini varsaymalı ve geriye doğru anılarını hatırlamalılar. Zaman yolculuğunuzda bir hafta öncesine ya da birkaç yıl öncesine hatta ilişkinizin başlangıcına gidin. İlk adımda sorduğunuz soruların cevaplarını aradığınız duyguları hissettiğiniz anıları hatırlayın ve eşiniz ne yaptığında sevildiğinizi hissetmiştiniz, değerli, özel, önemsenmiş olarak algılamıştınız diye bir düşünün. O zamanlara gidin, ne yapmıştı, nasıl davranmıştı, siz nasıl karşılık vermiştiniz bir hatırlayın.

  Üçüncü adım: Çiftler eşlerine yönelmeli. Eşinizin kendini değerli, güvende hissettiği zamanları araştırın ve aynı sorulara eşiniz için de cevap arayın. Sizinle eğlendiği, arkadaşlık yapabildiği, dost olarak konuşabildiği anılarını öğrenin. Sizin ve eşinizin sorulara verdiği cevapların da aynı olmasını beklemeyin.

  Hafızalarınızı zorlayın

  Dördüncü ve beşinci adımlar: Birlikte zaman yolculuğuna çıktığınızda ikiniz için de geçerli olan ‘en mutlu’, ‘en heyecan verici, ‘en huzurlu’ ve ‘en keyifli’ anılarınızı hatırlayın. Bu zaman yolculuğunda hem bireysel hem de birlikte bulduğunuz anıları toplayın ve bugüne gelin. Bu anılarını düşünerek günümüzde hangilerini hala yaşadığınızı, hangilerini canlı tuttuğunuzu düşünün. Geçmişin köşesinde unuttuklarınız için sakın sorumlu aramayın ve ikinizin de katkısı olduğunu unutmayın.

  Çiftlere son bir tavsiye:

  Birbirinize ne kadar kızarsanız kızın yine de iyi anlarınızı hatırlayın ve mutlu olduğunuz zamanlardaki gibi davranmayı deneyin.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - İlişkiniz monotonlaştı mı?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Ev ve İş Hayatını Kolaylaştırmak İçin Çalışan Annelere Öneriler

  İş yaşamı ve annelik rolü arasında sıkışıp kalmamaları için uzmanlar çalışan...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - İlişkiniz monotonlaştı mı?

  İletişimde kalın!

  76,140BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,391TakipçilerTakip Et