Pazar, Mayıs 31, 2020

İlk Kez Gerçekleştirilen Buluş ve Fikirler

Editör Önerileri

Kritik ve Analitik Bir Bakış Açısıyla Karar Verme

GİRİŞ Gündelik hayatımızdan iş hayatımıza, küçük yaştan ileri yaşlara kadar hayatımızın hemen her anında ve alanında değişik kararlar veriyoruz.Verdiğimiz kararların...

Özgüveninizi Ölçün!

Aşağıdaki soruları "evet" yada "hayır" şeklinde cevaplayın. 1.İş yada üniversite için yaptığınız üç başvurunuz reddedilirse kendi yeteneğinizdenşüphe eder misiniz? -evet...

Finlandiya Eğitim Sistemi Sil Baştan Değişiyor

  Eğitimde dünyanın bir numarası olan Finlandiya eğitim sisteminde önemli değişikler yapmaya karar verdi. Bu kapsamda başlatılan proje eğitim konusunda...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - İlk Kez Gerçekleştirilen Buluş ve Fikirler
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

- ilk - İlk Kez Gerçekleştirilen Buluş ve Fikirler  - ilk - İlk Kez Gerçekleştirilen Buluş ve Fikirlerilk sigara
Ticari amaçlı ilk sigara 1843 yılında Fransa’da devlet tekelindeki Française des Tabacs adlı kuruluş tarafından üretildi. İlk parti20 bin sigara, Kraliçe Marie-Amelie tarafından o yıl Paris’te düzenlenen kermeste satıldı. Fabrikasyon olarak sigara üretimine ilk kez 1853 yılında Küba’nın başkenti Havana’da Don Luis Susini tarafından başlandı. Markalı ilk sigara ise İngiltere’de 1859’da Tatlı Üçler adıyla üretildi. Firmanın sahibi olan Robert Peacock Gloag, 1854-1856 yılları arasındaki Kırım Harbi sırasında,Ruslara karşı Türkler’le omuz omuza şavaşmıştı. O sırada silaharkadaşı Türklerden sigara sarmasını öğrendi. Ülkesine döndüğünde sigara üretimine geçmeye karar verdi.

İlk çek
Hamiline yazılmış ilk çek, 22 Nisan 1659 günü, Londra’da Nicholas Vanacker’a ödendi. 10 pound değerindeki bu çeki ödeyen banka, Clayton and Morris’ti. El yazısıyla yazılmış olan çekin aslı,1976 yılı Aralık ayında Londra’da Sotheby’s müzayede salonundayapılan aık arttırmada 1300 pounda satıldı.

İlk kahvehane
İlk kahvehane, 1554 yılında Şam’dan gelen Hakim ve Cem adlı ikitacir tarafından istanbul’da açıldı. Daha sonra sayıları hızlaarttı. Bu kahvehanelere, aydınlar okulu anlamına gelen mekteb-iirfan deniyordu.

İlk ehliyet
14 Ağustos 1893 tarihinde Paris Emniyet Müdürlüğü, bir kararname yayınladı: “Hiçbir motorlu araç, sahibinin başvurusu üzerinetarafımızdan verilecek sürücü belgesi olmadan kullanılamaz. Sürücülerin hataları nedeniyle, söz konusu belgeleri iptal etmehakkına her zaman sahibiz” bu duyuru üzerine, araba sahipleri, Paris Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdular. 1 Kasım1899’a kadar Paris bölgesinde 1795 kişiye sürücü belgesiverilmişti.

İlk gelir vergisi
1451 yılında Floransa’da Catastro adı altında Lorenzo De Medici tarafından toplanmaya başlandı. Daha sonra Scala adını alan buvergi, önceleri devlete gelir sağlamak amacıyla ve iyi niyetle toplanıyordu. İlk süper vergiyi ise, İngiltere’de David Lloyd George, 1909 bütçesiyle birlikte yürürlüğe koydu. Buna göre,yıllık geliri 5 bin sterlini aşan herkesten gelirinin 3 binsterlininden sonraki her sterlin için 6 penny vergi alınıyordu.

İlk toto oyunu
1922 yılında, İngiltere’nin Birmingham kentinde, John Jervis Barnard tarafından oynatıldı. Bu amaçla tek odalı bir büro tutan Barnard’ın düzenlediği bahisin ilk kuponunda, altı karşılaşmanıngalibini bilmek gerekiyordu. 1938 yılına kadar bu oyunu sürdüren Barnard, kuruluşunu o yıl David Cope’a devretti.

İlk dondurma
1686 yılında, İngiltere Kralı II. James ve adamlarının tanesinebirer pound ödeyerek 12 tabak dondurma yediklerine dair birbelge varsada, dondurmanın kökenleri, çok daha eskiye dayanır. Büyük İskender’in Neron’un ve Mısır firavunlarının dondurmayediklerine ilşikin söylentiler vardır. Şorbet denilen ilkdondurmanın 16. yüzyılda Floransa’da (İtalya) ortaya çıktığı,oradanda Fransa’ya atladığı biliniyor.

1 Milyonu Aşan İlk Kent
Dünyadaki tüm kentler arasında, nüfusu 1 milyonu aşan ilk kent Londra’dır. 1811 yılında yapılan nüfus sayımında, bu kentte 1 milyon 9 bin 546 kişi yaşadığı saptanmıştır. 7 yıl sonra dünyadayapılan nüfus sayımlarında ise nüfusu 1 milyonu aşan kentlerinsayısı ancak 7’yi bulmuştu.
Bu şehirler; Londra, Paris, Kanton,New York, Viyana, Nanking, Tokyo

İlk Kahve ve Neskafe (Nescafe)
Kahveyi veyararlarını ilk belirleyen kişi, Ünlü Türk bilgini İbni Sina’dır. İbni Sina, M.S. 1000 yılında kahveyi keşfetti ve ona Bunc adını verdi. Bu isim Etopya’da hala kullanılır. Bugün Avrupa ve Amerika’da yaygın bir biçimde kullanılan Neskafe sekiz yıllık bir araştırmadan sonra ilk kez 1938 yılındaisviçre’de Vevey kentinde Nestle tesislerinde hazırlandı.

İlk Blue Jeans
1850 yılında Bavyera’dan ABD’ye göçeden Levi Strauss tarafındanyapıldı. Altına hücum döneminde San Francisco’ya geldiğinde yanında çadır ve branda bezi yapmak üzere getirdiği bir miktarkumaş vardı. O sırada karşısına çıkan bir madenci, normal pantolonların, madenlerde çabuk eskiyip yırtıldığını söyleyince, Strauss’ın kafasında şimşik çaktı ve elindeki kalın kumaştandayanıklı pantolon yapmaya karar verdi. Bu ilk blucinler,düzinesi 13.5 dolardan satışa çıkarıldı.

Alkolün bulunuşu
Alkolün ilk kez, tarih öncesi insanlar tarafından, mayalama yoluyla doğal olarak oluşturulmuş meyve ve sebzelerin yenmesiylebir tesadüf sonucu bulunduğu sanılıyor. İnsanoğlu, onun gerçeközelliklerini kavradıktan sonra, ilaç sanayiinden endüstriye,çeşitli bilimlerden sosyal festivallere kadar birçok konuda,alkol, insan yaşamının vazgeçilmez unsurlarından biri halinegeldi.

İlk bira
İlk biranın, İ.Ö. 8000-6000 yılları arasında Mezopotamya’da yapıldığı biliniyor. O dönemde insanlar, arpanın mayalanmasını sağlıyorlar, sonra da sıcak suyla karıştırarak içiyorlardı. Saf alkolün ilk damıtılması ise, İ.S. 1100 yıllarına rastlar. Otarihte İtalyan’lar şarabı yada birayı belirli bir sıcaklığa kadar kaynatarak buhar haline dönüşen alkolü damıtarak saf alkolelde etmeyi öğrenmişlerdir.

İlk Tükenmez Kalem
Tükenmez kalem ilk kez 1938 yılında Macar heykeltıraş ve gazeteci Lasalo Biro tarafından bulundu. Biro, o yıllarda Budapeşte’de hükümet tarafından finanse edilen bir dergi çıkarıyordu. Bir gün,derginin basıldığı matbaaya gittiğinde, çabuk kuruyanmürekkeplerin sağlayacağı yararları düşündü ve ilk tükenmez kalem prototipini geliştirdi. Biro, 10 Haziran 1943 yılında mürekkep damlatmayan bir kalemin patentini kendi adına tescil ettirdi. Biro patenti altında halka satılan ilk tükenmez kalemler ise, 1945 yılında Buenos Aires’te Eterpen şirketi tarafından piyasaya çıkarıldı.

İlk mum
Günümüzden 2000 yıl önce, hayvansal yağların arasına pamuksokularak ilk mum yapıldı. Ancak, bu mumlar herkesinkul lanamayacağı kadar pahalı ve lükstü. 17.yy’a kadar bu durum devam etti. Fransız bilim adamı Sieur Le Brez, kalıba dökülenmumları yapınca, üretim çok daha ekonomikleşti ve mum kullanımıbüyük ölçüde arttı. Parafin mumların ilki ise 1850 yılında İskoçya’da James Young adlı kimyager tarafından yapıldı.

İlk hotel
1774 yılında Şubat ayında, Covent Garden’da (İngiltere), LowsGrand Hotel adıyla açıldı. Otelin sahibi David Lowdur.

İlk hayat sigortası şirketi
Londra’da Sir Thomas Allen tarafından 1706 yılında, “Amicable Society fora Perpetual Assurance Office” adı altında faaliyete geçirildi.Sigortalanacak kişinin 15 yaşından küçük 45 yaşından büyükolmaması gerekiyordu.

İlk margarin
Pantenti,15 Temmuz 1869 günü Paris’te Hippolyte Mege-Mouries adlı Fransıztarafından alındı. Aynı yıl, III. Napolyon, donanmada tereyağıyerine kullanılmak üzere bir başka madde geliştirilmesi içinyarışma açmıştı. Mege-Mouries, bu yarışmaya katılan tek kişioldu ve kralın koyduğu ödülü de aldı.

İlk otomobil üretimi
Petrolle çalışan otomobillerin üretimi, 1888 yılında Almanya’daRheinische Gasmotorenfabrik Karl Benz tarafından Mannheim’dabaşladı. Gerçi Benz, ilk kullanılabilir modelini üç yıl önceyapmıştı ama, kayıtlara geçen satış, Parisli Emeli Rogers’ayapıldı ve fatura tarihi 16 Şubat 1888’di. 2 beygir gücünde, teksilindirli, üç tekerlekli ve iki kişilik olan bu araba, dörtkoli içinde Paris’e gönderildi. Benz firması aynı yıl ilkkatalogunu çıkardı. İlk üretilen arabalar üç tekerlekliydi ve1893 yılında dört tekerlekli ilk iki model piyasaya çıkarıldı.Bunlar, Victoria ve Vis-a-vis modelleri olarak adlandırıldı.

1893 yılısonunda Benz firmasının sattığı araba sayısı 69’du. Seriüretimin ilk standart modeli Benz Velo, 1894 Nisanında piyasaya sürüldü. Üzerinde 1.5 beygir gücündeki motorla saatte en fazla12 mil hız yapabilen bu arabalar, 2.200 Marktan satılıyordu.

İlk gazete
Aynı başlık altında belirli aralıklarla yayınlanıp haberleri okuyucularınaaktaran ilk iki gazete, Almanya’da 1609 yılının Ocak ayındayayınlanmaya başladı. Aviso Relation Oder Zeitung, 15 Ocak’tailk sayısını çıkardı ve haftalık olarak sürdürdü. Öteki gazete ise, Aller Fürnemmen und Gedenckwürdingen Historien başlığıtaşıyordu. Haftada bir kez Strasbourg’da basılan gazeteninüzerinde tarih yoktu.

İlk köşe yazarı
Aynı başlıkaltında belirli aralıklarla yayınlanıp haberleri okuyucularınaaktaran ilk iki gazete, Almanya’da 1609 yılının Ocak ayındayayınlanmaya başladı. Aviso Relation Oder Zeitung, 15 Ocak’tailk sayısını çıkardı ve haftalık olarak sürdürdü. Öteki gazeteise, Aller Fürnemmen und Gedenckwürdingen Historien başlığıtaşıyordu. Haftada bir kez Strasbourg’da basılan gazeteninüzerinde tarih yoktu.

İlk telefon
Konuşmalarıaçıkça aktaran ilk telefon aleti, Charles Sumner Tainter veAlexander Graham Bell tarafından geliştirilen Radyofon adlıaygıttır. İki bilim adamı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15Şubat 1880 günü gerçekleştirdi. Verici, Washington’da 13.Cadde’deki Franklin School’un tepesine konmuştu. Tainter,ahizeyi eline alarak konuşmaya başladı:”Bay Bell… Bay Bell…Beni duyabiliyorsanız, Lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızısallayın”. Az sonra Bell, 14. Cadde’de bulunan laboratuarınınpenceresine geldi. Elinde şapka vardı. Bir an durdu, sonrasallamaya başladı.
.
Etiketler:Fransa >>Güncel
.Paylaş:TwitterFacebookFriendfeedYorum yazCevabı iptal etmek için tıklayın.
Adınız: (zorunlu)

Mail (Yayınlanmayacak) (zorunlu)

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Yeni yorumlardan beni haberdar et.


Kaynak: İlk kez gerçekleştirilen ticari buluş ve fikirler

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - İlk Kez Gerçekleştirilen Buluş ve Fikirler

Yeni İçerikler

Evlere Sıkışan Gelecek:Sınavlar

Salgının oluşturduğu karantina ortamıyla birlikte alıştıkları düzen birdenbire değişen ve kendilerini “evdekal” çağrılarıyla kendilerini  bambaşka bir sınav...

Mutluluğu Ertelemek Ruhsal Bir Sorun Mu?

Ertelenmiş Mutluluk Sendromu Bazı insanlar vardır, mutluluklarını sürekli olarak ertelerler. Daha iyi bir iş sahibi oluncaya ya da...

Koronavirüs ve Özkontrol Araştırmalarının Gösterdikleri

Özkontrol İle İlgili Araştırmalar, Koronavirüs (Covıd-19) Salgını Sırasında Gösterilen Davranışları Açıklayabilir Mi? 27 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Psychology Today dergisinde yayınlanan...

Sapiens Yazarı Harariye Göre Koronavirüs sonrası dünya

Yuval Noah Harari*Çeviri: Ömer Bozer** İnsanoğlu, belki de bizim kuşağın görmemiş olduğu bir kriz ile karşı karşıya. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca,...

Evde Kalın, Hayatın Akışı İçinde Kaçırdıklarınızı Yakalayın

Evlerde kapalı olmayı fırsata çevirmeniz için online derslerden online konserlere, kaçırdığınız tiyatro oyunlarından kısa filmlere, online müzelerden yoga ve nefes derslerine, uzaktaki...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -