İngilizce En Etkili Nasıl Öğrenilir?

  Etkili Bir Şekilde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

  Bu yıllarca sorulan ve kafamızı kurcalayan bir sorudur. İngilizce’yi en etkili nasıl öğrenmeliyiz?

  Öncelikle yapılması gereken şey, bu dili neden öğrenmeliyiz. Buna karar vermeliyiz.

  • Okulda daha başarılı olmak.
  • İş yerinde kariyer yapmak, terfi etmek, ihracata açılmak, nitelikli eleman olmak.
  • Saygın bir kişilik.
  • Ufkunuzu geliştirmek, dünyaya yolculuk, bilmediğiniz yerleri gezmek, keşfetmek.
  • Toefl, veya daha başka ingilizce yeterlilik sınavına hazırlanmak. vs. vs.

  Daha bir çok şey sıralayabiliriz. Önemli olan karar aşaması. Bu kararı verdikten sonra, nerede, nasıl öğrenmeliyiz gibi kısımlar gelmektedir. Bu güne kadar bu konuda birey olarak sayısız yöntemler uyguladık. İnternetten araştırmalar yaptık. Bunların başında dil kursları, eğitim materyalleri vs. inceledik. Bulduğumuz yer ve yöntemler hakkında form sitelerini inceledik. Kimisi reklam amaçlı olarak bazı kurumları önerdi. Kimisi de oranın ne kadar kötü olduğunu, yok efendim para tuzağı, eğitim sıfır diyerek karaladı. Neye göre övülüp neye göre eleştirildiğini ben şahsen anlamış değilim. Bizim insanımız böyledir. Bunlar hakkında yorum bilinçsiz bir yorum yapmanın karşı tarafı ne kadar zarara uğratacağını bilmez. Kimsenin, bir diğerinin istikbaliyle oynama hakkı yoktur. Bizim amacımız burda illaki bir şeyi yapın ve ya yapmayın demek değil. İster yapın ister yapmayın. Önemli olan araştırın ve kafanıza yatan uygulamaları yürütün. Başarıyı kovalayın ve ufkunuzu geliştirin.

  Öncelikle, elinizdeki mevcut kaynaklardan kütühanenizdeki kitaplardan biraz bilgi edinin, temelden de olsa biraz bilgi birikimine sahip olun.Çalışmak sizin elinizde. Bunu zorla kimse sizin kafanıza sokamaz. İngilizce öğrenmek emek işi. Sizin bireysel çabanızla olur. Yoksa istediğiniz kadar dil kursuna gidin, cd ler alın, interaktif bilgi kaynaklarından faydalanın, birisinden nasihat dinleyin boş. Sizin içinizde olmadıktan sonra gerisi hikaye, bunu aynen kafanıza not edin. Belirli bir temelim var diyorsanız, bütçeniz müsait ya da masraflarınızı karşılayacak biri varsa yurtdışına gitmenizi tavsiye ederim. Dili konuşulduğu yerde öğrenmekte fayda var.

  Önce şunları belirleyin;

  • Amaç
  • Gerekli kaynaklar
  • Nerede öğrenmeliyim
  • Öğrenme metotları
  • Plan, Program.
  • Uygulama ve Başarı.

  Yurtdışına gittiğiniz zaman, orada pısırık bir şekilde durursanız bu iş olmaz. Sadece eve kapanıp kitaplara bağlanmayın. Çıkın dışarı, gezin dili kullanın. Bunun için çeşitli yöntemler bulabiliriz.

  1- Gittiğiniz ve gördüğünüz resmi veya özel daireleri not alın. Örneğin, postahane ( post office ), Araç kiralama ( rent a car ) ve diğer yerler, hastahene, pastahane, hava yolları, okul, kütüphane, metro, acenta akla gelen her şey. Bunlarla ilgili cümleler kurun, örneğin postahaneye nasıl gidebilirim. ( How Can I go to post office ) gibi. yön bilgilerini öğrenir. Yol tarifi gideceğiniz yeri bulma.

  2- Bir yere girin bir şeyler yiyip için. Yemek nasıl sipariş edilir. Menü çeşitleri. Mümkünse menüdeki yemek adlarını ingilizce olarak öğrenin, not alın. Garsondan hesap isteyin, fiyatını öğrenin. Bu alışveriş içinde geçerli. Bir şeyler satın alın fiyatını sorun. ( how much money? ) gibi.

  3- Okulda arkadaşlarınızla sohbet edin. Onların nereli olduğunu sorun, kültürleri hakkında bilgi sahibi olun. Sizde ona anlatın. Türklerle pek bir araya gelmeyin. İnsan vatandaşını buldun mu başka kimseyi gözü görmüyor. Yav boş ver Ali gel biz kendi halimizle takılalım. Derseniz bütün emekleriniz boşa çıkar ve sus pus Türkiye ‘ye dönersiniz.

  4- Bulunduğunuz her yerde ingilizce düşünmeye gayret gösterin. aklınıza bir şey bile gelse ingilizce düşünün. Bu gün ne yapmalım gibi?

  5- Dersi çok iyi dinleyin en iyi siz dinleyin. Bilmediğinizi hocanıza sorun sizi yemez. Sizin bu dili öğrenmek durumunda olduğunuzu zaten biliyor. Hatalarınızı düzeltmenize ve cümleyi doğru kurmanıza yardımcı olur.

  6- Arkadaş çevrenizi geliştirin ve her an pratik yapmak için fırsat kollayın. Hemen kalıcağınız yurt ve eve kaçmayın. Yatmadan önce, öğrendiklerinizi tekrar edin. Her gün yeni kelimler öğrenin ve cümle içinde kullanın.

  Unutmayın yeterince Türkçe biliyorsunuz size kimse Türkçenizi geliştirdiniz mi  diye sormayacak!

  7- İngilizce hikaye kitapları okuyun. Bilmediğiniz kelimelerin altını çizin, sözlükten bakın ve ezberleyin. Aynı cümleyi tekrar tekrar okuyun. Tercüme edin. Bunlar Türkiye içinde geçerli illa yurt dışında olmanız gerekmez.

  8- Bol bol kitap okuyun.

  9- Kafanızı hayallerle meşgul etmeyin. Odaklanın. Alice harikalar dünyasında gibi sıradışı olaylar olmaz, yada Matrix deki gibi beyninize bilgisayardan bilgi yüklenmez. Bunlar sizin sıkı çalışıp, düşünmenize bağlı. Beyninizi kendi kendine programlamanıza bağlı.

  Buraya kadar olan kısımları özümsediniz umarım. Bu yazıyı okuyan çok değerli arkadaşım; btün bu söylenenlerden sonra şunu bilki bu iş çalışmakla olur. Çalışmak.Çalışmak.Çalışmak. başka yolu yok. Kimsenin söylediklerine aldırış etme. Herkes herşeyi karalama peşinde, işlerine gelmeyince başkalarını kötülerler. ben sana şu kurum iyi bu kurum kötü de demem. Karar verecek olan sensin. Araştır ölç, biç. Boş laflara kulak asma ama tecrübelere de kulak tıkama, çünkü paran ve zamanın değerli. Boşa zaman harcama. Zaten internette bile bazı yorum yapanları gör, hala işin dalgasındalar. Adam gibi bilgi rica edenlere adam gibi cevap veren yok. Boş gezenin boş kalfaları. Ben de İngiltere ye gitmeye karar vermiştim. İşte arkadaş çevresi insanı ne kadar kötü etkiliyor. Yorumu dinle;

  – Bizim bir arkadaş var dı o da gitti, hiç bir şey öğrenemeden geldi. Yine konuşamıyor. Öğrenilmiyor oradada diyor bay çok bilmiş. Senin arkadaşın öğrenemediyse o onun sorunu. Bir kaç ay kalıpta öğrenemeyenin aklına şaşarım. Ben sana işte bu yüzden, bu konuları vurgulamak istiyorum. Herşey senin elinde. Fedakarlık et, bazı şeylerinden taviz ver. İstikbalin daha önemli. Zaaflarını geri planda tut. sakın umutsuzluğa kapılma. Sadece yöntemini doğru seç ve hiç vakit kaybetmeden başla. Bir şeyin ucundan tut. Yurtdışına çıkamıyorsan burada öğren çalış. Bunların yöntemlerini de yazayım sana.

  Bu yöntemleri evde de işte de uygulayabilirsin.

  1) Kullandığın malzemelerin ingilizce isimlerini yaz ve üzerlerine yapıştır. Bunlarla ilgili örnek cümleler kur.

  2) Hergün kendine kelime ezberleme hedefi koy, yalnız aşırıya gitme öğrenemezsin. Örneğin, günde 10 kelime.

  3) İyi bir gramer kitabın olsun. Zamanları bütün kişi zamirlerine göre tablo şeklinde yaz, öğren.

  4) Kısa okuma parçaları oku.

  5) Elindeki kaynakları değerlendir. Eğer elinde ingilizce seti varsa. Telafuz çalışmaya gayret göster. Doğru söylenişlere dikkat et.

  6) Hangi kelimeler hangi cümlelerde kullanılıyor öğren.7) Postit kullanmaya özen göster. Bu tür materyaller çalışma tekniğini geliştirir.

  Bunların dışında sende kendine göre teknikler geliştirebilirsin, ama elinden geliyorsa mutlaka yurtdışına çık. Unutma olumsuzluk yok. Bu tür yorumlara kulak tıka. Onlar başaramadıysa sen başarırısın. Yeter ki kendine güven. Şu an aklıma gelenler bunlar. Yeni şeyler keşfettikçe bloğuma ekleyeceğim.

  Umarım bu bilgilerle herkese ışık tutmuşumdur.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - İngilizce En Etkili Nasıl Öğrenilir?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Ömür Boyu Ders Çalışmak

  Ders çalışmak zorunluluğu okuldan sonra da devam eder! Acaba "Ders çalışmak", okul...

  Yorumlar

  1. ben de ingizlizce ögrenmeyi çok istiyorum ama malesef bi türlü ögrenemiyorum ve bu benım canımı çok sıkmaya başladı ögrenmek için neleri daha cok dikkate almalıyım bana yardımcı olur musunuz?

  2. Evet çok güzel yazılmış bende İngilizce öğrenmeye çalışıyorum ve bu şekilde yapmak gayet mantıklı teşekürler:)

  3. hahaahahaahah alalalalaalalalalalalalal İngilizcemin hepsi 100 hadda bütün derslerim en düşük notum 99

  4. güzel site yüzde 99 puan veriyorum 1 puan nerdenmi kırdım bu site benimde ondan kıkıkıkıkı :))))

  5. :)))))))))))))))))) :))))))))))))))):)))))) :):):):)):):)))):)))) yanına test yapa bilirler yani yani :))

  6. bir senedir iş arıyorum halk ve ilişkiler mezunuyum yönetici asistanlığı belgem var ; ama yabancı dilim olmadığı için işe giremedim sonrasında bir kaç kuruma baş vuru yaptım ingilizce için sonrasında büyük miktarlarda ücret istediler o kadar paramda yok tabiki sonrasında esenlerde full english kursuna yazıldım kampanyadan 4 ayımda iş buldum sebebini kendim açıklıyorum iyiki yazılmışım diyorum kampanya olmasa ben şu an işe girememiş oalcaktım ne yapın edin fazla ücret ödemeden kursa yazılın diye bilirim gönül rahatlı ile.
   yazınız içinde gerçekten tşk ederim

  7. Tşk ederim kardeşim.. eleştiri yağmuruna tutulmuşsun.. önemi yok yazdıklarını okudum ve mantıklı geldi.. çok kursa giden arkadaşlarım oldu servet döktüler ama hala aynı.. demekki bunu birinin ağzından öğrenemiyorsun.. o zaman kendin bir şeyler yapıp öğrenmelisin.. ben ingilizce bilmem çok az ufak tefek kelimeler cümleler kura biliyorum.. ama okuyorum yazıyorum ve her gün daha çok seviyorum ilgi duyuyorum. ve gerçekten bunu başaracağıma inanıyorum.. Eleştiren arkadaşlara bir çift sözüm var.. arkadaşlar.. her şeyi gazete yazmaz birazda kafayı kullanacaksın..

  8. ben ingilizce öğrenmeyi çok istiyorum bunun için ne yapmalıyım daha çabuk nasıl öğrenebilirim

  9. tavsiyelerinz manıklı geldi fakat ingilizceyi hiç bilmiyorum başlangıç olarak ne yapmalıyım

  10. Arkadaşlar merhaba, ben de dil öğrencisiyim. Size kitap tavsiye edeyim: İlk başlardan başlamak ve aynı zamanda roman, hikaye, güzel yazılar okuyup ilgi alanımı genişletip hem de İngilizce öğreneyim diyorsanız http://www.nytimes.com/ sitesine her gün göz atın. Haberleri okumak, farklı ülke ve şehirlerin kaynaklarını öğrenmek çok mantıklı bu yönde. Onun yanında çocuk kitabı tarzı değil de kısa ama gerçekten İngilizce geliştirebilir kitapları kütüphanelerde arayın. Mutlaka var. İl halk kütüphanesine gidin. Oxford Bookworms’un kitapları 6 seviyedir. Siz seviyenize göre başlayın devam edersiniz.

  11. çok iyi anlattınız tşkler ama benim çözemedigim yanı yazıldıgı gibi okunmuyor okundugu gibi yazılmıyor budurumu nasıl çözecegiz peki?

  12. internette hangi sitelerde var acaba kolay okunabilecek hikayeler ben baktım hepsi uzun anlaşılması zor ben daha yeni başlayacağım öğrenmeye

  13. netflix diye bir site var ordan yararlanabilirsin altyazili ve kaliteli filmler hatta cizgifilmleri izlemeni oneririm kelimeler kolay ve anlasilir oldugu icin

  14. Asking questions are genuinely fastidious thing if you
   are not understanding something fully, but this piece of writing presents good understanding even.

  15. İngilizce filmler izlemekte etkili olabilir mi? Özellikle telaffuzun iyi olması için?

  16. siz * ingilizce öğrenirsiniz o yazdığınız ingilizceler de yalan benim gibi kimse bu kadar iyi ingilizce konuşamaz şarkılarınn bile hepsiniezberlerdim (ingilizce) ben çok iyi ingilizce konuşuyorum hahaha:))))))

  17. ben daha yeni okudum bu sayfayı deniyeceğim umarım işe yarar umarım bende yurt dışına gitmek istiyorum bu benim enbüyük hayalim ve bunun için de ingilizce öğrenmem gerek.:)

  18. I am working for learning speak english. I want to go and see ABD. ABD is not good. because it is emperyalist and kapitalist. but I like go to ABD. and yours article is good.thanks.you are reading my article.gooddays

  19. Ben animeleri çok severdim. Sonra mangalara başladım ama onları da sadece ingilizceye çeviriyorlar(ayrıca Türkçeye çevirince komik oluyor)Telefonuma bi sözlük bi de mangaları yükledim. Bazen saatlerce okuyorum ve sonra bişeyler düşünürken takılınca (kelimeyi bulamayınca) farkediyorum ki ingilizce düşünüyormuşum.

  20. o bunlara ulasti ve bize nasil ulastigini gosterio daha ne onun yerinde olmak istemez misin ?? ki olmak istersin o zmn konusmican…

  21. bu yöntemi kullanıyorum 20 30 hikayeden sonra aklıma gelen cümleleri çevirebildim şimdi ise roman okumaya başladım ama ben şuna katılmıyorum biraz grammer olması lazım yoksa cümle kurulumunu filan nasıl öğreneceğiz az bi grammer ve çok okuma kısa sürede günlük konuşma diline adapte olacaksınız

  22. Lise mezunu normal biri yokum nasil öğrendiğini yazacak. Benim beynimde kıvrım varmı onu bile bilmiyorum adam ODTÜ Boğaziçi mezunu yetmezmiş gibi bide dört dili aynı anda öğrendim diyor fıtı fıtı fıtı

  23. Bunu haZırlıkta hocanın bir tanesi diyordu inanmamıştım
   Denedim ve gördüm hepinize teşekkür ederim

  24. hi, the best your way, but i have not leisure time. anyway thanks for the dvice…

  25. İyide türkçe kitap okumakla ingilizce öğrenmek ne alaka ? Çözemedim 😀

  26. bloglarda konusunda nyardım istiyorum yardımcı olabilecek biri var mı acaba ?

  27. merhaba ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim matematik okuyorum.. ingilizce yi temelden almak istiyorum fakat birazz gramer öğrendikten sonra ve çok azda olsa cümle kurabildikten sonra konuşmayı devam ettirmek istiyorum çünkü çok hevesliyim öğrenmeye. türkiyede çok zor . çünkü herkes türkçe konuşuyor yurtdışına gitmek istiyorum 3 aylık tatilde ama ingilizce kurslarına gittim bir türlü bilgi alamadım erasmus’a katılmayı düşündüm ama okulum uzayabilir ben 3 aylık tatilde yurtdışına gidip orda yaşamak istiyorum . türkiyede kendimi nasıl geliştirebileceğimi bilmiyorum..sizce ne yapmam gerekiyor…

  28. selam nasılsınız benım adım levent
   öncelıkle sızlere sunu soyleyeyım ben ılkokul terkım ve yasım 38
   gecen yıl ıngılızceye basladım suan ıngılızcem gercekten cok ıyı sevıyede
   bu yıl dıdıme gıttım ve ıngılızcem sayesınde cok para kazandım ingilizlerle cok rahat sohbet edebılıyorum gercekten ıyı para kazandım ve bır cok ıngılız arkadas edındım ve sureklı ınternetten ve telefonla gorusuyoruz su an ıngılızceden yana herhangı bır sorunum yok bunu sızde yapabılırsınız
   bunu gerceklestırmek gercektende hıc zor degıl sızde benım yaptıgım gıbı bol bol kıtap okuyacaksınız ıngılızce fılm ızleyıp kendınızı gelıstıreceksınız ve gercektende kalıtelı ıngılızce setler ve programlar kullanacaksınız
   ınternette benımde kullandıgım ve gercekten benım ıngılızce ogrenmemde bana cok buyuk yardımları olan bu programı kullanabılırsınız rocket ingilizce gercektende roket gıbı ıngılızce ogrenırsınız internet sıtesını zıyaret edın gercekten cok ısınıze yarayacak emin olun
   http://69d477xav2fqbt07ra9q6ocz4d.hop.clickbank.net/?tid=FORUM

  29. Gerçekten çok güzel bir yazı. Benim için büyük yararı olacağına inanıyorum..

  30. Takdir ediyorum.Yıllardır bu işi başa götüremiyorum diye kızarken kendime bu iyi bir kıvılcım oldu bence.Müthiş mantıklı.Eline sağlık hocam.

  31. ı think you forget something about learning english . ı think the best way to lear english is listening . ı have a sound recorder and ı always record the sounds of movie ı wathed and ı listen it its very useful ı think best way is listeng but tahnks for your adivice:) and sory abour my broken english:)

  32. bence güzel olmuş tek bırsey merak edıyorum bu yazıyı yazan kişinin adını..

  33. Verdiğiniz yöntemler güzel ingilizce dil bilgisi çalışmaktan daha iyi seçkin kardeş bunları uygularsan ingilizceyi öğrenebilirsin .. Öğrenmek Sabır işidir. Sabretmeden hiçbişey öğrenmezsin..

  34. ingilizce altyazılı filmleri hangi siteden izliyorsunuz çok aradım fakat doğru dürüst bi site bulamadaım hep türkçe altyazı var.. yardımcı olursanız sevinirim

  35. bakış açısı çok güzel tamda benim yapmak istediğimde buydu kalıpları dar tutmamak gerikir

  36. netflix.com üye ol cuzzi bi bedel karsılıgında… yüzde yüzde altyazı var ingilizce…

  37. ya ben nasıl ii bir universite kazanabilirim 🙂 kafam çok karışık yorumlarınız için tşklr

  38. Boşversene kardeşim.. Ben yüksek dil zekası olan bir insan değilim. yazmışsın odtü Boğaziçinde okumuşşsun aynı anda 4 dil çalışmışsın bide benim zekam yok diyon bu nasıl iş yahu anştaynım demiyonda benim zekam yok diyon lan çüş sendeki kafa bizde olsa zaten böyle bi problem kalmaz.hem o dediklerini forumlara yazabilmek için ingilizce yazmış.sen anlatmışın kitap oku yazı yaz sonra hop ingilizce öğrenilmiş bide ingilizce muhabbet ediyon sen aşmışın ustam 🙂

  39. Direkizle ve internetin varsa oraya izlemek istediğin bir filmin (Türklerin yapmadığı)adını yaz.Mesela ^^Şafak vakti alt yazılı^^ bunu internete girersen çıkar.İlla şafak vakti diye değil senin istediğin bir filmin adını yaz yanına alt yazılı diye ekle.

  40. ingilizce alt yazılı how ı met your mother dizisinin linkini atabilir misiniz ?

  41. i like to this technical.i’m sure,this technical is useful.i’m starting to write at now 🙂 thanks for this write to dear Admin.

  42. Listening için bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum..
   mp3 playerınıza 1 er dakikalık ingilizce dialoglar içeren mp3 dosyaları serpiştirin. ( raido, haber, dizi, film, herşey olabilir önmemli olan ingilizce olması)
   müzik dinlerken arada sırada her parça arasında bir er dakikalık iki üc tane tane dialog dinlemeniz bütün gün müzik dinleyen birisi için gün sonuna kadar yaklaşık 2 saatlik bir lintening oluşturur ve buda bilinç altında yada ingilizce kulağı oluşturmak için fazlasıyla yeterlidir.. sadece sabırla müzik leriniz arasındaki bu bir iki dakikalık ingilzce dialogları dinleyin. bir kaç ay sonra çok şaşıracaksınız… :)))

  43. Dediklerinizi çok güzel özellikle bunları sizin gibi başarılı birinden duymak gayet motive edici.Benim problemim ingilizce hazırlık ben bu yöntemleri kullanarak Üniversite hazırlığı geçebilir miyim grammar bilgim zayıf ama!

  44. Tavsiyelerinizi okudum. Gerçektende zaman acisndan bizi bir adm öne geçirebılir.

  45. I like you say but How are read this word? Benim ingilizcem bu kadar cümlemi tercüme ediyorum “Yazınızı beğendim fakat biz bu kelimelerin okunuş kısmını nasıl halledicez?”

  46. I begun to learn englısh nowadays. I am reading book, article, newspaper on the internet. I am also watching TV. series with englısh subtitle. As you say I think These activities are funnier than studying grammar book. By studying grammar book, I could only get 70 from the KPDS. But I could’nt communicate with the other people. Actually, I’m lucky. Because my husband is working a foreign country now. I took the opportunity of learning englısh that is national language in this country. Finally, I agree with you about learning techniques. Thanks for your suggestions…

  47. Yazınıza ilk baktığımda gözüm kesmemişti ama nasıl bittiğini anlamadım bile.. Hemen gidip bi Economist alıyorum 🙂

  48. Hi ! Thank you for your write. 🙂 şimdiden başladım önerilerinizi gerçekleştirmeye.fakat wordweb programını yüklememe rağmen çalışmıyor yardımcı olabilir misiniz?

  49. merhaba.Sizin yazınızı güzel istekle okudum.Güzel noktalara değinmişsiniz.Tavsiye ettiğinizi arada bir yaptığımı hatırlıyorum.Fakat benim daha çok üzerine durduğum yöntem şuydu;Bilgisayarın başında sürekli takıldığım için bolca yabancı ingilizce altyazılı filmler izliyordum.Ve izlerken kelimelerle ilgiliz not tutup,bilinmeyen kelimleri bir yerlere not ediyordum.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - İngilizce En Etkili Nasıl Öğrenilir?

  İletişimde kalın!

  76,122BeğenenlerBeğen
  189,420TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,387TakipçilerTakip Et