İngiltere Kralını Şok Eden Türk Öğretmen

  İşte Atatürk’ün Gurur Duyacağı Öğretmen…
  İngilizce’deki başarısı İngiliz Prensi Phılıp tarafından Buckingham Sarayı’nda ödüllendirildi
  İngiliz öğretmenlere İngilizce’nin nasıl öğretilmesi gerektiği konusunda ders verebilecek projesiyle İngilizce Öğretmeni Özge Karaoğlu Ergen 10 Kasım’da Buckingham Sarayı’na davet edilerek İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in eşi Edinburg Dükü Prens Philip tarafından ödüllendirildi. Prens Philip’in, “Türkiye’de mi İngilizce öğretmenisin? Türk müsünüz? İngilizceyi nerede öğrendiniz?” sorularıyla şaşkınlığını gizleyemediği Özge Öğretmen sevincini Habertürk’le paylaştı.
  “Londra’ya geçen yıl bir konferansa konuşmacı olarak gittiğimde Buckingham Sarayı’nın demir parmaklıklarından içeriye bakmaya çalışmıştım. Çok merak ediyordum. Bu sefer o sarayın içerisine kralın davetlisi olarak girdim. Ödül törenine tek başıma gittim. Asıl önemlisi orada bulunma nedenimdi. Prensin sorularına, ‘Türküm, İngilizceyi Türkiye’de bir devlet okulunda öğrendim’ diye cevap verdim. Şaşkınlığını gizleyemedi. Bir Türk öğretmen, bir Türk kadını olarak Atatürk’ün ölüm yıldönümünde böylesine büyük bir ödülle onurlandırılmak beni çok mutlu etti.Anaokulu öğretmeni olan annem döndüğümde sevinçten gözyaşlarını tutamadı”…
  Özge Karaoğlu Ergen henüz 30 yaşında 8 yıllık genç bir öğretmen…Anaokulu öğretmeni Seyhan Karaoğlu ile devlet memuru Metin Karaoğlu’nun iki çocuğundan biri o. Her memur çocuğu gibi o da ilk ve orta dereceli eğitimini devlet okullarında okumuş. Zonguldak’da Bahçelievler İÖO’nu bitirdikten sonra Mehmet Çelikel Lisesi’ni başarıyla bitirmiş. Onun hayatını değiştiren ise henüz ortaokul yıllarında tanıdığı İngilizce öğretmeni Tülay Aytaç olmuş. Çok sevdiği öğretmenini kendisine rol model seçen Özge Karaoğlu Ergen’de İngilizce Öğretmeni olmaya karar vermiş.
  Devlet okulunda okuyan bir memur kızı
  “İngilizceyi ben devlet okulunda öğrendim” diye gururla anlatan Özge Öğretmen, bu hedefine ulaşmak için çok çalışmış. Üniversite sınavında 100 yabancı dil sorusunun tamamını doğru cevaplayarak, o zamanki sınav sistemi olan ÖSS’de Türkiye 245. si olmuş. İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanmış. Bu bölümde okurken aynı zamanda da çift anadal yaparak, Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü de bitirmiş. Okulu bittikten sonra 1 yıl özel bir okulda öğretmenlik yapıp, Şişli Terakki Vakfı Okulları’nda İngilizce Öğretmeni olarak göreve başlamış. Meslekte 8. yılını dolduran 30 yaşındaki genç öğretmen Özge Karoğlu Ergen’in öğretmenlikte de yerinde duramayacaktır.
  İngilizce öğretmenlerine İngilizce dersi
  İngilizce öğretmede teknolojiden yararlanma üzerine Bilgisayar Öğretmeni Demet Küyük ve animasyon öğretmeni Havva Kangal Erdoğan’ın da desteğiyle bir çalışma yapar.Yabancı dil eğitimiyle ilgili öğretmen eğitimciliği yapacak kadar kendisini geliştirmiş.İngilizce öğretmenlerine, teknolojinin eğitimde kullanılması ve küçük yaş gruplarına nasıl İngilizce eğitimi verilmesi üzerine ders vermeye bile başlamış. Amerika’da bir şirketle bu konuda çalışma yaparken bir yandan da ülke ekonomisinde en büyük gelirini yabancı dil eğitiminden kazanan İngiltere’nin yanısıra Almanya’da Belçika’da, Sırbıstan gibi ülkelerde de öğretmen eğitimi için konferanslar vermiş.
  Beni Kral farketti MEB farkedemedi
  “Yabancı öğretmenlere konferanslar, seminerler veriyorum. İngilizce nasıl öğretiliyir? bunun seminerini veriyorum” diyen Özge Öğretmen’in Milli Eğitim Bakanlığı’na da küçük bir sitemi var. “Dünya beni konferansa çağırırken, krallar ödüllendirirken ne yazık ki, mensubu olduğum MEB, benim farkımda bile değil. Kral farketti ama bakanlıktan kimsenin benden haberi bile yok. Üstelik de Türk çocuklarının bu anlamda çok ciddi desteğe ihtiyacı var. Talep gelirse ben desteğe hazırım” diyor. Bu başarılı çalışmalarından dolayı 10 Kasım’da Buckingham Sarayı’na davet edildi. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in eşi Edinburg Dükü Prens Philip tarafından onur belgesi ve bin paund parayla ödüllendirildi.
  “Kral, Türk olduğumu öğrenince çok şaşırdı”
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in eşi Edinburg Dükü Prens Philip’in elinden ödülünü aldığı o günü ise Özge Öğretmen, “10 Kasım’dı. Buckingham Sarayı’nda tören 15:00’da başladı.Bizi özel bir odaya aldılar.Dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğretmen içinden seçilen 60 kişi vardı.Sarayda telefonlarımızı kapatmamız istendi.Bir de prens geldiği zamanda, onu ayakta karşılamamız gerektiği söylendi. Prens, birkaç dakika içinde salona girdi. Selam verdi ve ‘oturabilirsiniz’ dedi.Bana ödülümü verirken Prens, “Türkiye’de mi İngilizce öğretmenisin?’ diye sordu. ‘evet’ dedim. Türk müsünüz? diye sorduğunda yine ‘evet’ dedim. İngilizceyi nerede öğrendiniz? sorusuna ise Türkiye’de bir devlet okulunda dedim. Çok şaşırdı. Şaşkınlığını gizleyemedi.Projemi anlatmamı istedi. İlgiyle dinledi. Sonra da bana Londra’yı sevip sevmediğimi sordu.Çok heyecanlandım. Müthişti.
  Demir parmaklıklardan özel odaya…
  Buckingham Sarayı’na geçen yıl bir konferans için gittiğinde demir parmaklıklardan baktığını ve çok merak ettiğini anlatan Özge Öğretmen, “Sarayı çok merak ediyordum. Bu sefer o sarayın içerisine girmek bir de kralla tanışmak ve asıl önemlisi orada bulunma nedeni benim için çok önemliydi. Bir Türk öğretmen ve bir Türk kadını olarak Atatürk’ün ölüm yıldönümünde 10 Kasım’da böylesine büyük bir ödülle onurlandırılmak beni çok mutlu etti. Ödül törenine tek başıma gittim. Saraydan çıkınca, sevincimi ilk önce eşimle paylaştım. çünkü ilk davet edildiğimde o çok şaşırmıştı. Benden çok daha fazla heyecanlanmıştı. Onlar törene gelemediler ama döndüğümde annem, teyzem sevinçten ağladılar”diye anlatıyor.
  PRENS’DEN ALDIĞI ÖDÜLÜYLE CAMBRİDGE’E KABUL EDİLEN İLK TÜRK YAZAR DA OLDU
  ESU (The English-Speaking Union) başkanlığını Kraliçe Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Philip’in yaptığı İngiltere’de ki bir eğitim vakfı.Yarışma her yıl düzenlenerek Dünya çapında İngilizce ile ilgili projeler değerlendiriliyor. Ödüle layık görülenler ise düzenlenen tören ile ödüllerini almaktadırlar.İngilizce öğretimi ve eğitimine özel, yaratıcı yaklaşımlar getirecek yeni yöntemleri keşfetmek için 2011 Yılında ESU Vakfı ve Cambridge Üniversitesi farklı, yenilikçi ve teknolojik metotların İngilizce öğretiminde kullanılması üzerine yeni bir ödül verdi.Bine yakın proje arasından bu alanda Özge Karaoğlu Ergen’in küçük yaş gurubu öğrencilere ingilizce öğretmek için dijital oyunların kullanıldığı projesi seçildi. Resimlerini Şişli Terakki Anaokulu öğrencisi 6 yaşındaki çocukların yaptığı ilk dijital ingilizce oyun seti olan projeyi bilgisayar Öğretmeni Demet Küyük ve animasyon öğretmeni Havva Kangal Erdoğan’ın desteğiyle hayata geçirdi. Kazandığı ödülle dünyaca ünlü Cambridge Universitesi’ne de kabul edilen ilk Türk yazar oldu. O gün farklı alanlarda da 60’a yakın ödül dağıtıldığı bildirildi.
  ÖZGE KARAOĞLU ERGEN’DEN ANNE-BABALARA İNGİLİZCE EĞİTİMİYLE İLGİLİ İPUÇLARI…
  *Çocukları küçük yaştan itibaren İngilizce ile tanıştırmalılar bu onların İngilizce öğrenmelerini olumlu yönde etkilemekte ve bu süreci hızlandırmaktadır.
  *Aileler çocuklarına; yabancı dilde şarkılar, çizgi filmler, hikayeler ve online eğitici dijital oyunları kullanarak, onların yabancı dil öğrenmelerine ve pekiştirmelerine katkıda bulunabilirler.
  *Çocukların okul dışı ortamda da çizgi film gibi görsel ve işitsel malzemeleri sık sık kullanarak, çocukların yabancı dil öğretebilirler.
  *Bu motivasyonlarını arttıracak, telaffuzlarını geliştirecek ve ilerideki yıllardaki İngilizce eğitimlerine de iyi ve sağlam bir temel sağlayacaktır.
  Sultan UÇAR
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Gözlerin Kişiliğini Ele Veriyor

  Gözlerinizin aslında sizler hakkında çok şey anlattığını biliyor musunuz? Haydi göz...

  Yorumlar

  1. PRENS’DEN ALDIĞI ÖDÜLÜYLE CAMBRİDGE’E KABUL EDİLEN İLK TÜRK YAZAR OLDU
   İNGİLTERE KRALINDAN ÖDÜL ALDI AMA ''MEB'' BU ÖĞRETMENİN FARKINDA BİLE DEĞİL!

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,638BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et