İnsan Gözü Sizce Kaç Megapiksel?

Advertisementgöz - ahmet yildiz kitaplari - İnsan Gözü Sizce Kaç Megapiksel?

İlk olarak insan gözü hakkında biraz bilgi vermek istiyorum, daha sonra insan gözü kaç megapiksel olduğu hakkında detaylı bilgi verelim. Göz, kafa tasının göz çukurunda bulunan, iri bir bilyeyi andıran büyüklükte, görmeyi sağlayan küremsi bir organdır.

İnsan gözü gelen bilgileri sinirler vasıtası ile bilgileri direk beyine yollar fakat beyin bu bilgileri otomatik olarak algılayamaz. Beyin gelen bu bilgileri yorumlayarak görüntünün oluşmasını sağlar. Bu görüntü nöronların yani göz içinde bulunan sinir hücrelerinin hızına bağlı olarak değişir. Görüntü hızlı gelirse görme işlemi çok hızlı gerçekleşir.insan-gozu-kac-megapikseldir

Bir kameranın görüntü kalitesi ile gözün görüntü kalitesini karşılaştırmak olanaksızdır denebilir. Bir kameranın merceği çok yüksek çözünürlük için büyük merceğe sahip iken göz merceği bir o kadar küçüktür. Gözümüzün ışık algılayıcılarının yer aldığı retina, sinirsel bir yapıdan oluşan zardır. Retinadaki ışık algılayıcılar, sayısal kameraların algılayıcıları gibi sayılabilir bir büyüklüğe sahiptir. Hatta, retinanın çukur kısmında bu algılayıcıların sayıları diğer bölgelere oranla daha fazladır ve retinanın üzerine düşen ışık beyine sıkıştırılarak iletilir. İşte bu nedenle gözümüz bazen bize oyun oynar ve şekilleri olmadığı gibi görürüz. Gözümüzdeki ışıkları algılayan hücreler piksel de denebilir, belli bir kritik değerin üstünde olduğu sürece görme kalitesi etkilenmez. Çünkü görüntüyü beyin tamamlar. Hatta tek gözümüz olmasa bile görüntü çözünürlüğümüz azalmaz, yalnızca derinlik hissimiz bir miktar kaybolur. Retina “dekolmanı” olarak adlandırılan ve göz içindeki ışık hücrelerinin büyük kısmının harap olduğu durumlarda bile görüntünün bir kısmını eksik görmeyiz. Bunu şöyle benzetebiliriz: Elinizdeki kameranın merceğinin yarısını kapatıyorsunuz ama ekranda görüntüyü hala tam görüyorsunuz; çünkü kameranın işlemcisi eksik kısmı tamamlıyor.insan-gozu-kac-megapiksel göz - insan gozu kac megapiksel - İnsan Gözü Sizce Kaç Megapiksel? göz - insan gozu kac megapiksel - İnsan Gözü Sizce Kaç Megapiksel?

Daha sade bir anlatım ile anlatalım

Günlük hayatımız da “vay be, adamın cep telefonu kamerası 12.0 mp” ya da “arkadaş bir kamera almış 12 mp” gibi sözler duyar ve teknolojinin ne kadar ilerlediğini düşünürüz. Eskiden telefonlar 1,2 mp olunca vay be ne kadar güzel bir çözünürlüğe sahip derdik fakat gün geçtikçe bu teknoloji ilerliyor ama hala bir insan gözünde ki teknolojiye ulaşamadı ulaşılır mı da bilinmez.

Gözümüz bir kurgu ile planlanmış anlık çekimler yapan fotoğraf makinesi değildir. Daha çok bir video çekimi yapan bir kameraya benzemektedir. Gözümüz, küçük açılarla, anlık hareketlerde bulunur ve etrafımızda ki detayları beyne yansıtarak bilgiye ulaşır ve sürekli kendini günceller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır, göz sayısı azalması görme kalitesine etki etmez sadece bunu şöyle düşünebiliriz. Çekim yapan bir kameranın merceğinin yarısını kapatır isek görüntü kalitesinde değişme olmaz sadece görüntünün yarısı kaybolur. İnsan gözü de aynı şekildedir.

Yukarıdaki insan gözünün çözünürlüğünü sağlamaya neden olan bilgiler doğrultusunda, şimdi önce küçük bir örnekle başlayalım: Önünüzde 90 a 90 derecelik açıda (gözümüzün açıları yani) bir görüntünün olduğunu farz edelim, aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı seyredermiş gibi olmalı. Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için:

90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 piksel yani 324 megapiksel olur.

Her zaman bu kadar çok iyi çözünürlükte göremiyoruz, fakat gözümüz bir portre de istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli görüntüyü analiz etmek istediğiniz taraflarda hareket edecektir. Fakat insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görüyor. Bu da 180 dereceye yakın bir açıdır. Ancak küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabileceğimizi varsayacak olursak:

120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576.000.000 piksel bu da 576 megapiksel olarak açıklayabiliriz.

Yani bir insanın gözü kadar iyi gören bir nesne yok, şuanda bulunan en iyi kamera 50 mp fakat fiyatı ise 36,500 dolar. Gözümüzün ne kadar değerli olduğunu buradan anlayabiliriz.

Filozoflardan Mutluluk Üzerine

“Mutluluk, düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeylerin uyumiçinde olduğu andır.”Mahatma Gandhi (1869-1948) Hem bireysel hem de...

Zekânın Tanımları ve Tarihsel Gelişimi

Zekâ, diğer pek çok psikolojik değişken gibi, doğrudan gözlenemeyen çok karmaşık yapılardan (construct) biri,...

Mindfulness Hayatı Nasıl Etkiler?

Farkındalık Nedir, Ne Demektir? “Farkındalık” (mindfulness), mevcut ana odaklanmak anlamına gelir. Yani farkındalık, mevcut hâliyle “deneyim”e odaklanmak...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.